Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Prvý výber gitary. Ako zvoliť vhodný typ gitary?

gitara

Ak Vás zaujíma ako vybrať správnu gitaru, ktorý druh gitary by sa ku Vám hodil najviac a ako sa dá naučiť hrať na gitare, tak v tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie, ktoré Vám pri výbere gitary môžu pomôcť. Taktiež máme pre Vás prichystaných pár gitarových tipov.

Gitara dnes patrí k najpopulárnejším hudobným nástrojom. Jedným z možných dôvodov je jej cenová dostupnosť. Či už pre rodičov, ktorých dieťa chce silou mocou navštevovať hudobnú školu, ale taktiež  aj pre každého kto sa chce naučiť na niečo hrať, no nie je si dosiaľ istý svojím talentom a dlhodobým hudobným zanietením.

Ďalším dôvodom obľúbenosti gitary je jej skladnosť a ľahké prenášanie z miesta na miesto. Koľkokrát ste na stanici stretli niekoho kto sa vlečie s klavírom alebo bicou súpravou? Asi sa to stáva pomerne zriedka, no môžem povedať, že osobu s gitarou na pleciach sa dá stretnúť či už vo vlaku alebo len tak  v meste.

Jej popularita je daná aj tým, že naučiť sa hrať pár základných akordov nie je také náročné a už po niekoľkých týždňoch cvičenia je možné zahrať zmes známych hitov či už len tak pre seba, na narodeninovej party alebo letnej grilovačke s priateľmi.

Existuje viacero druhov gitár, ktoré si jednotlivci vyberajú či už podľa štýlu, ktorým sa chcú v hudbe uberať alebo zvuku, aký chcú dosiahnuť. Gitary môžeme rozčleniť na akustické, elektrické elektroakustické. Tieto základné kategórie členíme ešte do ďalších podkategórií, ktoré budú bližšie objasnené v ďalších článkoch, na nich už užšie špecializovaných.

gitary

Ako sa naučiť hrať na gitare

Prvá otázka, ktorou by sa mal každý potencionálny záujemca o hranie na gitare položiť, je to, akým spôsobom sa bude na gitare učiť hrať. Je veľa možností a v dnešnom svete plnom technologických vymožeností, je možné využívať metódy,  ktoré v minulosti neboli k dispozícií. Medzi možnosti výučby patria už patrične známe metódy– navštevovanie súkromných hodín gitary či výučba v umeleckých školách.

Súkromné hodiny gitary fungujú tak, že si väčšinou cez inzerát alebo cez svojich známych nájdete učiteľa. Ten sa vám bude venovať podľa vašich časových možností a výučbu bude smerovať vašim konkrétnym požiadavkám. Sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí sa chcú venovať výlučne konkrétnemu žánru, majú konkrétne predstavy o tom čo sa chcú naučiť alebo nemajú časové možnosti, ktoré vyžaduje navštevovanie základnej umeleckej školy.

 

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

 

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

 

Hudobné školy sú vhodné najmä pre študentov základných a stredných škôl, ktorí majú po škole voľno a chcú ho tráviť nejakou kreatívnou činnosťou. Je nutné podotknúť, že v umeleckej škole musíte počítať s tým, že bude nutné sa pravidelne učiť hrať klasickú hudbu. Tá nemusí byť pre každého tým pravým hudobným štýlom. Povinnosť tiež káže navštevovať hodiny hudobnej teórie.

Paradoxom je, že poznám viacerých, ktorí po rokoch navštevovania umeleckej školy, zistili, že nie sú schopní zahrať žiadnu reálnu pesničku okrem vybrnkávania tónov z nôt a hrania klasických autorov. Na druhej strane, ctižiadostiví záujemcovia o nástroj sa vďaka kadejakým technickým cvičeniam naučia správnu techniku hrania a držania gitary, ktorá je nutnosťou ak chcete hrať zložitejšie skladby a viac ako len odrhovačky pri táboráku.

gitary

Z toho vyplýva, že umeleckú školu je možné odporučiť každému, kto to s hudbou myslí vážne a chce sa jej venovať o niečo viac, hlbšie, porozumieť jej súvislosti a zákonitosti. Na súkromných hodinách je zase možné venovať sa konkrétnym požiadavkám jednotlivcov a nie tomu, čo určuje učebná osnova.

Medzi tie novšie metódy výučby sa dajú zaradiť určite online hodiny gitary napríklad cez skype alebo učenia sa pomocou videí či už na youtube alebo rôznych online lekcií, ktoré je možné či už zakúpiť alebo používať „free“ . Tieto metódy sú vhodnejšie pre pokročilejších gitaristov, ktorí už majú prvotné základy za sebou a chcú sa naučiť hrať konkrétnu pesničku, sólo alebo trénovať techniku technickými cvičeniami, ktorých je na internete celá kopa.

 

Gitara pre začiatočníkov – aká gitara je vhodná do rúk muzikanta – zelenáča” ? 

Výber prvej gitary je veľmi dôležitým krokom, pretože už od začiatku sa môžu tvoriť pri hraní prvé zlozvyky a návyky. V prípade nesprávneho výberu gitary si môžete osvojiť chybné držanie a chybné nahmatávanie, ktoré bude neskôr problematickejšie odstrániť.

V prvom rade si je nutné určiť akému druhu hudby sa chcete venovať.  Už  po odpovedi na túto otázku sa vyčleňujú jednotlivé druhy gitár. V prípade, že sa rozhodnete navštevovať hudobnú školu s určitosťou budete potrebovať gitaru- španielku. Je to gitara, ktorá je pokrytá nylonovými strunami a využíva sa pri hraní klasickej hudby.

 

Náš tip na gitaru:

gitara

Valencia VC104K-NT

  • Štandardná veľkosť 4/4
  • Gitarový set (obsahuje klasickú gitaru, ladičku a púzdro)
  • Vrchná doska z lipy, luby
  • Javorový krk
  • Cenovo dostupná – od 71,90 € !

button

 

Ak máte gitaru prvýkrát v rukách tak už po pár minútach budete cítiť ako vás bolia brušká prstov z držania strún a aj preto sú pre začiatočníkov  vhodné gitary s nylonovými strunami, ktoré sú oproti strunám kovovým omnoho šetrnejšie a pre začiatočníkov tým pádom určite vhodnejšie. Nevravím, že nie je možné začať hrať hneď na kovové struny, ale určite to bude v prvých mesiacoch pre vaše prsty náročnejšie a bolestivejšie.

gitary

Akustická gitara je príjemným a nenáročným spoločníkom

Akustická gitara je gitara, ktorá k sebe nepotrebuje žiadne vymoženosti. K hraniu na túto gitaru už nemusíte nakupovať žiadne ďalšie zariadenia (zosilovače, kombá, efekty).

Hrať akusticky znamená hrať bez elektroniky, mikrofónov a akustické gitary sú najviac využiteľné pre tých, ktorí sa chystajú hrať rôzne pesničky buď akordovo,  chcú využívať gitaru ako doprovodný nástroj k spevu alebo plánujú hrať klasickú hudbu, kedy je nutné používať klasickú akustickú gitaru.

 

Náš tip na gitaru:

gitara

FENDER F1000

  • Typ tela: dreadnought
  • Vrchná doska: laminovaný smrek s vrúbkovanou výstužou v tvare písmena “X”
  • Zadná doska + boky: laminovaný mahagón
  • Krk: mahagón, v tvare “C”
  • Kvalitné spracovanie a cenová dostupnosť

button

Akustickú gitaru využijú predovšetkým ľudia, ktorí uprednostňujú hranie doma alebo v miestach, kde nie je potrebné používať ozvučenie a neplánujú ani do budúcna hrať s ozvučením. Akustická gitara v sebe nemá vstavaný ekvalizér narozdiel od elektroakustickej gitary, ktorú je možné zapojiť aj do elektriky.

Akustické gitary sa delia na klasické, nazývané aj „španielky“, využiteľné hlavne  v hudobných školách, vybrnkavacích a klasických skladbách. Sú pokryté nylonovými strunami.  Westernové a jumbo gitary sú gitary s kovovými strunami a využitie nájdu u každého, kto chce hrať akordy a bežné skladby.

gitary

Elektroakustická gitara

Narozdiel od akustickej gitary je elektroakustická gitara typická tým, že má v sebe zabudovaný aktívny snímač. Tento snímač je upevnený vo vnútri tela gitary a okrem ekvalizéru  v ňom môže byť umiestnená aj ladička, čo je veľká výhoda, pretože je stále „po ruke“. Samozrejme po vypojení kábla z elektriky, ostáva z elektroakustickej gitary čisto akustická gitara.

Teda jediným rozdielom medzi akustickou a elektroakustickou gitarou je to, že elektroakustickú gitaru je možné zapojiť do elektroniky. Táto gitara je praktická pre všetkých, ktorí potrebujú gitaru s ktorou môžu hrať  aj s ozvučením. Na ozvučenie akustickej gitary je možné využiť aj obyčajný mikrofón, čo sa využíva zväčša pri gitarách klasických.

Náš tip na gitaru:

gitara

Yamaha APX600 Natural

  • Jumbo gitara
  • Vrchná doska zo smrekového dreva
  • Luby a zadná doska z dreviny Nato
  • System65 s Piezo snímačom SRT a ovládačmi pre Volume
  • 3-band EQ

button

 

Elektrická gitara

Za elektrické gitary sú označované  gitary, u ktorých elektromagnetické snímače prevádzajú chvenie gitarových strún s oceľovým jadrom na elektrický prúd. Prúd je vedený z elektrickej gitary priamo do zosilňovača. Elektrické gitary nie sú vyrábané z dreva ako gitary akustické.

Tieto gitary sú vyrábané prevažne z kovových materiálov, čo ovplyvňuje aj váhu gitary, ktorá je u elektrických gitarách zreteľne vyššia v porovnaní s akustickými gitarami.  Pri kúpe elektrickej gitary je nutné počítať s tým, že ak chcete dostať z gitary nejaký zvuk potrebujete k tomu pri najmenšom zosilňovač alebo kombo.

gitary

Kombo je vlastne zosilňovač, ktorý ma v sebe zabudovaný aj reproduktor. Na kvalitu zvuku vplýva typ zosilňovača, reproduktorov a v neposlednom rade aj zvukové efekty, ktoré sa často používajú pri hraní na elektrických gitarách.

Existuje niekoľko druhov elektrických gitár. Medzi najznámejšie a najviac rozšírené modely patria elektrické gitary typu Stratocaster, Telecaster a Les Paul, ktorých podobu často kopírujú aj iní ako pôvodní výrobcovia týchto gitarových typov.

Náš tip na gitaru:

gitara

Fender Squier Bullet Stratocaster Tremolo RW Brown Sunburst

  • Najdostupnejšia elektrická gitara od firmy Squier
  • Telo z lipového dreva
  • skrutkovaný javorový „C“ krk
  • snímače 3x Standard Single-Coil Strat
  • ovládanie Volume, 2x Tone a 5-polohový prepínač

button

Basgitara – základ každej kapely

Basgitara je hudobný nástroj, ktorý vzhľadom najviac pripomína elektrickú gitaru. Technika hrania je však u basgitary výrazne odlišná. Basgitara a bicie nástroje tvoria rytmický základ každej kapely a na tomto základe ďalej stavajú ostatné hudobné nástroje. Hlavná úloha basgitary je hranie basovej linky.

Basgitara má väčšinou 4 struny, no vyrábaju sa aj 5-strunové a 6-strunové basgitary. Okrem počtu strún sa basgitary líšia aj tým, že na trhu sú ako pražcové tak aj bezpražcové kúsky. Hranie na bezpražcovej basgitare je komplikovanejšie. Rovnako ako v prípade kontrabasu, musíte poznať presné miesto na hmatníku, kde ktorý tón leží. Stačí len malá odchýlka a hrané tóny budú znieť falošne. Bezpražcové basgitary sa využívajú hlavne v jazze.

Hrať na basgitare sa dá viacerými technikami –  voľne prstami, trsátkom, slapom alebo double thumbom.

Detské gitary – naštartujte kariéru Vašej ratolesti

Detská gitara sa líši od ostatných gitár svojou veľkosťou. Pre deti sú vyrábané gitary menších veľkostí, ktoré sa vyberajú podľa výšky dieťaťa. Existujú viaceré veľkosti gitár. Bežne je možné zohnať v hudobných obchodoch tieto veľkosti gitár : ¼, ½, ¾, 7/8, a 4/4 –plná veľkosť. Vo všeobecnosti sa je možné držať nasledujúceho:

  • ¼ gitara je vhodná pre deti od 6 – 7 rokov
  • ½ gitara pre deti od 7 – 9 rokov
  • ¾ gitara pre deti od 9 – 12 rokov
  • 7/8 gitara pre vekovú kategóriu 10 – 13 rokov

gitary

Gitara 4/4 je určená pre dospelých a staršie deti. Samozrejme toto všeobecné triedenie nie je možné brať ako záväzné, taktiež závisí od výšky a stavby tela jednotlivcov.

V prípade výberu gitary pre dieťa si prečítajte viac o detských gitarách, ich veľkostiach pre jednotlivé vekové kategórie, ako aj tipy a skúsenosti zákazníkov.

 

Náš tip na gitaru:

gitara

FENDER ESC80 Educational

  • klasická gitara – pre začiatočníkov
  • veľkosť 3 / 4
  • Predná doska: Smrek
  • Zadná doska: Agathis
  • Počet pražcov: 18
  • Hmatník: Palisander
  • Cenovo dostupná – od 110,- €

 

button

 

Ukulele – hudobný nástroj pre každého

Ukulele je strunový – gitarový hudobný nástroj, na ktorom sa je naučiť hrať jednoduchšie ako na gitare. Má štyri struny, malú veľkosť – rozostupy medzi jednotlivými pražcami sú výrazne menšie ako u gitary. U sopránového ukulele – najpoužívanejšie ukulele, sú rozostupy medzi prazčami také, že dva pražce u tohto ukulele by sa zmestili do prvého pražca u westernovej gitary.

Medzi hlavné odlišnosti od gitary patrí: výrazne menšia veľkosť a iné ladenie nástroja. Ak ste gitaristi, tak v prípade hry na ukulele sa budete musieť naučiť iné prstoklady akordov. Existujú viaceré druhy ukulele, ktoré sa od seba líšia hlavne veľkosťou, no taktiež zvukom.

 

Ladička na gitaru – povinná výbava každého gitaristu

Ladička na gitaru je prístroj, ktorým je možné jednoducho naladiť nástroj. Existuje veľké množstvo druhov ladičiek od najlacnejších až po tie drahšie. Taktiež funkcie ladičiek sú rôznorodé okrem ladenia je často dostupný metronóm, ktorým si môžete určovať tempo hrania, u niektorých ladičiek, je možnosť prepínania jednotlivých ladiacich sa nástrojov.

Štipcové ladičky sú ladičky, ktoré sa dajú pripnúť na hlavu gitary, sú veľmi praktické z dôvodu, že aj vo väčšom hluku je možné gitaru bez problémov naladiť. Okrem štipcových ladičiek existujú ladičky, ktoré sa nedajú pripnúť ku gitare priamo, no v prípade potreby je gitaru možné naladiť prostredníctvom kábla, samozrejme len v prípade (elektrickej a elektroakustickej gitary). Niektoré gitary majú ladičku už zabudovanú v ekvalizéri, čo je pre gitaristu najpraktickejšie.

 

Náš tip na ladičku:

ladicka na gitaru

Fender FCT-2 Pro Color Clip-On Tuner

  • Digitálna klipová ladička
  • Vhodná pre gitary a basgitary
  • Rozsah ladenia: B0 – B7
  • Presnosť ladenia: + / – 1 cent
  • kalibrácia 440 Hz pre tón A

 

 

button

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*