Chcete, aby Vaše deti mali kladný vzťah k športu a zdravému životnému štýlu? Staňte sa ich vzorom a veďte ich k pohybu už od útleho veku. Máme pre vás 3 tipy, ako začleniť pohyb do vášho každodenného rodinného života.
Staré porekadlo hovorí: „čo opica vidí, to opica robí“. Keď hovoríme o vedení detí k zdravým návykom, platí to do bodky, predovšetkým čo sa týka raných fáz ich vývoja. Svoje deti budete pozitívne motivovať k pohybu iba vtedy, pokiaľ budete vy sami aktívni. Deti sa totiž učia nápodobou, to, ako sa právajú, určuje správanie sa ich rodičov.
To isté platí aj o vnímaní vášho tela. Vaše deti vás nevidia tak, ako sa vidíte vy sami. Nevšímajú si celulitídu, jazvy, strie a iné nedokonalosti. Deti vidia rodiča ako zosobnenie lásky a dokonalosti. Ak budete o svojom tele hovoriť negatívne, môžu o svojom tele začať pochybovať aj deti.
Je pochopiteľné, že ak bojujete s nadváhou, je ťažké udržať negatívne myšlienky na uzde. Lenže pre dieťa môže byť dosť mätúce, ak od vás počuje, že ste neatraktívni, zatiaľ čo ono vás vidí ako dokonalých.
Nikto sa nechce zmieriť s priberaním, sedavým spôsobom života alebo sa trápiť negatívnymi myšlienkami. Lenže ako rodičia máte ešte o niečo zložitejšiu úlohu, nesmiete nechať na sebe nič vidieť, musíte udržať krehkú rovnováhu medzi zdravím, aktívnym spôsobom života a pozitívnym myslením. Neexistuje žiadny zaručený prístup k výchove zdravej, aktívnej rodiny. Tieto tri tipy vám však môžu pomôcť, aby ste sa k tomuto cieľu priblížili.
- Pozitívne slová
Výber slov je v živote veľmi dôležitý. Či už ide o priateľstvo, vzťahy, obchodné záležitosti alebo o vaše telo, je nevyhnutné aktívne sa rozhodnúť a používať pozitívny jazyk.
Každý má nejaké telesné nedostatky. Ženy si ich najčastejšie pripúšťajú pred letom, keď sa blíži sezóna plaviek. Často kritizujú svoje telo, nepáčia sa im jazvy po operácii alebo strie po pôrode. Než sa začnete zase pred zrkadlom nahlas znevažovať, zamyslite sa nad tým, čo strie značia, hovoria, že ste dali život svojim deťom. Jazva po operácii vám zase hovorí, že ste už zdraví.
Uvedomte si, že ak o sebe budete hovoriť pozitívne, prejaví sa to aj na vašom zovňajšku. Skutočná krása totiž prichádza zvnútra. Vždy sa snažte nájsť pozitívny verbálny prístup k situáciám.
- Pozitívne myšlienky
Pokiaľ o svojom tele premýšľate negatívne, skúste nájsť nejaké pozitívne myšlienky, ktoré podporia vašu sebadôveru. Tieto myšlienky prichádzajú oveľa prirodzenejšie, ak urobíte nejaké, pokojne aj malé zmeny vo svojom režime, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.
Napríklad, ak máte depresiu a hovoríte o zdravej strave ako o niečom, čoho sa bojíte alebo vám nechutí, môže to vaše deti naučiť, že existujú negatívne emócie spojené s obmedzením konzumácie nezdravého jedla. Udržať rovnováhu naozaj nie je jednoduché. Kľúčom k úspechu je uvedomenie si toho, čo je najlepšie pre vaše celkové zdravie.
Pokúste sa zdieľať iba pozitívne myšlienky, napríklad „Uzdravujem sa“ alebo „Pracujem na tom, aby som bol aktívnym rodičom.“ To je dôležité predovšetkým vtedy , keď hovoríte pred malými deťmi, pretože tie sú tým ovplyvňované oveľa viac ako teenageri. Pamätajte si, že pozitívne akcie a slová začínajú pozitívnymi myšlienkami.
- Príprava na akciu
Už ste počuli príslovie „Plané reči, skutok žiadny“? Preto je načase prestať o zmene hovoriť a skutočne sa do nej pustiť. Aby sa celá rodina začala hýbať, nemusí to byť práca. Len čo začnete s pravidelnými cvičebnými aktivitami, celá Vaša rodina sa začne tešiť na spoločne strávený čas pri cvičení.
Maximalizujte každú sekundu svojho času, ak beriete svoje deti do parku alebo na tréning. Je to ideálna príležitosť, ako vtisnúť do svojho programu vlastný workout. Zatiaľ čo sa deti hrajú, vy počas toho môžete pracovať na vlastnej kondícii. Predstavte si, aký skvelý príklad dáte svojim deťom, keď v okamihu, kedy vás začnú hľadať, uvidia, ako mamička alebo ocino cvičí.
Začnite u seba a až sa budete cítiť lepšie vy, postupne predstavte svoj plán celej rodine. Plán môže vyzerať napríklad takto:
Cieľ: Celú zostavu zopakujte 5x.
– (1) chôdza (2) jogging (3) beh
– Vyberte si dve čísla na základe svojej úrovne kondície.
– Poznámka: Pokiaľ ste začiatočník, zvoľte čísla 1 a 2. Pokiaľ sa cítite pripravení, zvoľte 2–3.
– Cvičte 45 sekúnd pri nižšom čísle a potom 30 sekúnd pri vyššom čísle.
– Medzi jednotlivým striedaním intenzity si dajte 30 sekúnd pauzu.
– Opakujte.
Nie ste pripravení na jogging? Začnite pomalou chôdzou ako 1 a rýchlou chôdzou ako 2.
Držte sa časového rámca a zostáv, ale upravte svoj beh, jogging, chôdzu podľa potreby tak, aby zodpovedal vašej aktuálnej kondícii.
Väčšina vašich akcií začína myšlienkou, takže udržiavajte svoje myšlienky pozitívne. Vaše slová zodpovedajú vašim myšlienkam a vaše telo ich bude nasledovať. Ak chcete zmeniť nastavenie svojej rodiny, musíte začať u seba.