Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Čo nesmie chýbať poľovníkovi, ktorý chce loviť na dlhé vzdialenosti?

Výkon poľovníctva je oveľa variabilnejšou činnosťou, než si mnohí laici predstavujú. Poľovníctvo totiž nie je len o love a aj keby sa zameriame výlučne naň, stále je tu viacero typov, či štýlov lovu. Jedným z nich je aj lov na dlhé vzdialenosti. Ten preverí tak schopnosti samotného poľovníka ako aj jeho vybavenia. Čo teda poľovníkovi, ktorí chce loviť na dlhé vzdialenosti, nesmie chýbať?

 

Kvalitná zbraň

 

Prvoradá je samozrejme zbraň. Pri výbere zbrane, s ktorou sa bude loviť na dlhé vzdialenosti, je potrebné zvážiť viacero vecí. Napríklad pažba by mala mať vyššiu lícnicu, prípadne byť nastaviteľná, pre lov v teréne je tiež dobré, ak bude mať zbraň nižšiu hmotnosť a zbraň tiež musí mať kaliber s dostatočnou razanciou aj pri väčšej vzdialenosti a pri strelách s väčším priemerom. A v prípade úmyslu dokúpiť si aj príslušenstvo ako napríklad úsťovú brzdu, či tlmič hluku výstrelu, si treba všímať aj závit.

 

Špičkový puškohľad

 

Pri streľbe na dlhé vzdialenosti sa poľovník nezaobíde bez puškohľadu. Tu sa naozaj neoplatí šetriť. Treba si totiž uvedomiť, že pri streľbe na dlhé vzdialenosti je puškohľad jednou z najdôležitejších častí poľovníckej výbavy. Je tak potrebné si vyberať výlučne z lepších puškohľadov, s ktorými je možná efektívna streľba na dlhé vzdialenosti. Rozhodne to nie je len o dostatočnom zväčšení.

 

Strelivo a ďalšie veci

 

To, že bezhlavé šetrenie je zlý nápad, platí aj pri strelive, ktoré bude použité na lov na dlhé vzdialenosti. Lacnému a nekvalitnému strelivu často chýba konzistentnosť, kvôli čomu sa s ním nedosahuje požadovaná presnosť. Ako sme už spomenuli v úvode, lov na dlhé vzdialenosti preverí nielen poľovníka, ale aj jeho vybavenie a platí to aj pri „drobnosti“, akou je práve strelivo.

 

Okrem kvalitnej zbrane, puškohľadu a streliva využije poľovník pri love na dlhé vzdialenosti aj ďalšie veci. Spomenúť tak môžeme ešte merač vzdialenosti, špičkový ďalekohľad, dvojnožku, či indikátor vetra.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Kaspars Grinvalds / Stock.adobe.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*