Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Bežecký pás, ktorý Vás dostane do formy – Test 2021

bežecký pás

Túžite schudnúť, ale nedarí sa Vám? Túžite sa dostať do formy a budovať si kondíciu, ale neviete sa akosi nakopnúť a vybudovať si tie správne návyky? V tom prípade Vám odporúčame zaobstarať si domáci bežecký pás.

Bežecký pás je ideálna voľba na chudnutie a kondíciu. Dlhodobo patrí medzi najobľúbenejšie fitness stroje na trhu. Pri zaobstaraní vlastného domáceho bežeckého pásu nemusíte nikam chodiť a luxus fitness centra si môžete vychutnať aj doma. A čo je ešte lepšie, v akomkoľvek počasí.

Zlatá stredná cesta
Bežecký pás Capital Sports Pacemaker F120 Pro

  • motorový bežecký pás s jednoduchým kompaktným dizajnom
  • súčasťou pásu je konštrukcia s vibračným pásom, dvoma 1 kg činkami a pohodlnými valčekmi
  • jednoduché ovládanie
  • audio vstup pre počúvanie MP3 skladieb
  • displej zobrazuje: vzdialenosť, čas, spálené kalórie, rýchlosť, tepová frekvencia
  • súčasťou balenia 2 x 1 kg činka

button

Voľba pre náročných
Bežecký pás inSPORTline Gardian G12TF

  • špičkový profesionálny stroj s masívnou konštrukciou a výkonným motorom
  • priestranná bežecká plocha s kvalitným odpružením
  • veľký dotykový displej s operačným systémom Android
  • možnosť pripojenia k internetu priamo cez displej
  • možnosť spárovania hodiniek alebo slúchadiel cez Bluetooth
  • inteligentné funkcie a pokročilé programy

button

Čo je to bežiaci pás?

Bežecký pás alebo inak nazývaný aj bežecký trenažér je fitness prístroj, ktorý simuluje chôdzu či beh. Beh a chôdza sú pre človeka úplne prirodzené pohyby. Používanie bežeckého pásu je pre naše zdravie veľmi prospešné.

Nielenže sa môžete zbaviť nadbytočných kilogramov, ale zároveň sa Vám zvyšuje vaša telesná zdatnosť, budujete si kondíciu a v neposlednom rade predchádzate vzniku civilizačných ochorení. Pravidelným používaním bežeckého pásu sa Vám vaše srdce určite poďakuje.

Ako si vybrať ten správny bežiaci pás?

Pri výbere a kúpe bežeckého pásu musíte zohľadňovať viaceré kritéria. Podobne ako pri výbere eliptického trenažéra, rotopedu či steppera, aj pri výbere bežeckého pásu je dôležitým kritériom Vaša váha a výška. K vašej váhe sa odporúča pri počítať ešte 30% hmotnosti a výsledné číslo by malo predstavovať nosnosť bežeckého pásu, aký by ste si mali zaobstarať.

Tiež by ste mali vopred vedieť, s akým cieľom si idete bežecký pás kúpiť. Či ste bežec začiatočník, profesionál, či chcete prednostne schudnúť alebo budovať kondíciu. Všetko to má význam pri výbere toho správneho bežeckého pásu šitého na mieru.

bežecký pás

Výhody bežiaceho pásu

  • Možnosť cvičiť doma za akéhokoľvek počasia
  • Časová flexibilita
  • Menšie zaťaženie kĺbov pri dopade oproti vonkajšiemu prostrediu
  • Strata hmotnosti
  • Lepšia nálada vďaka vyplavovaniu endorfínov
  • Zvyšovanie dýchacej kapacity
Kvalita za výhodnú cenu
Kvalitné fitness stroje a športové príslušenstvo – Nakupujte na inSPORTline.sk

 

 

 

  • Overení predajca športového príslušenstva a fitness strojov prvotriednej kvality
  • Doprava ZADARMO pri nákupe nad 49,90 €
  • Vernostná zľava až – 10 % na ďalší nákup
  • Nákup na splátky bez navýšenia

button

 

Typy bežeckých pásov

V súčasnosti rozlišujeme dva základné typy bežeckých pásov z hľadiska pohonu:.

Bezmotorový bežecký páslacný, pre menej náročných bežcov, mechanický princíp, možnosť nastavenia záťaže, magnetická brzda. Pre profesionálov alebo ľudí, ktorí sa rozhodli skutočne behať, to nie je vhodná voľba. Ale tento typ bežeckého pásu určite ocenia starší ľudia, prípadne rehabilitujúci, ktorých rýchlosť behu je podstatne nižšia. Pre ich potreby je aj bezmotorový bežecký pás vyhovujúci.

Motorový bežecký pás – funguje na princípe elektromotora. Je drahší, ale pri cvičení poskytuje väčší komfort. Je možné regulovať rýchlosť, a dokonca aj sklon bežeckej plochy.

bežecký pás

Z hľadiska technických parametrov delíme bežecké pásy na:

Domáce – určené pre používanie v domácnosti. Konštrukcia nas tavená tak, aby zvládali 2 hodiny každodenného cvičenia.

Klubové – určené pri kluby, školy, hotely či wellness centrá, kde sa predpokladá denné využívanie 4-6 hodín.

Profesionálne – určené pre profesionálne posilňovne. Tieto typy bežeckých pásov musia zvládnuť aj 24 hodinovú vyťaženosť.

Parametre výberu

Podobne ako pri kúpe iných fitness strojov, aj pri výbere bežeckého pásu je potrebné brať do úvahy technické parametre prístroja.

Výkon motora

Základom motorového bežeckého pásu nie je nič iné, ako samotný motor. Sila motora je v priamej úmere s jeho výkonomživotnosťou trenažéra. Teda čím silnejší motor má trenažér, tým sú jeho výkon a životnosť vyššie. Výkon bežeckých pásov sa udáva v konských silách, najčastejšie je to 1-6 HP. Pre domáci tréning odporúčame zaobstarať si bežecký pás o výkone aspoň 2 HP.

Sklon bežeckej plochy

Načo je dobré mať možnosť zmeny sklonu bežeckej plochy? Pri behu v teréne sa pohybujete po rôznom povrchu s rôznym stupňom stúpania či klesania. Preto je pre telo prirodzené a pre kondíciu výhodné nastaviť si vyšší sklon bežeckej plochy a tým je Vaše cvičenie reálnejšie. Svalstvo tak pracuje viac a Vy si budujete lepšie svoju kondíciu.

bežecký pás

Sklon plochy sa udáva v percentách. Pre domáce bežecké pásy sú hodnoty v rozmedzí 0-10%. Profesionálne pásy môžu mať až 20%-ný sklon. V prípade lacnejších bežeckých strojov si môžete výšku sklonu korigovať ručne. Takéto typy pásov však ponúkajú prevažne len 3 možné výšky nastavenia. U všetkých ostatných si výšku sklonu nastavujete pohodlne elektronicky na displeji či rukoväti bežeckého pásu.

Veľkosť bežeckej plochy

Bežecké pásy majú rôzne rozmery bežeckej plochy. Od úzkych a krátkych až po skutočne široké a dlhé. Na trhu je ich mnoho a je dobré vyznať sa v tom a vedieť si správne vybrať.

Dĺžka bežeckej plochy sa zväčša pohybuje medzi 120-165 cm. Každý človek má individuálnu dĺžku kroku, ale pri behu sa krok, samozrejme, predlžuje. Vysokí ľudia mávajú dlhší krok ako tí nižší, preto by mali voliť čo najväčšiu dĺžku bežeckého pásu. V prípade, že patríte medzi vzrastovo nižších jedincov, môžete sa uspokojiť aj s kratšou plochou.

Šírka bežeckej plochy súvisí s komfortom pri behu. Štandardná šírka je 30-60 cm. Ak je vaším cieľom na bežeckom páse najmä chodiť, vystačíte si aj so šírkou okolo 35 cm. V prípade behu odporúčame si na doma zaobstarať šírku aspoň 45 cm. Pri príliš úzkej ploche môže dôjsť k vybočeniu a prípadnému úrazu, ktorý nie je za žiadnych okolností žiaduci.

bežecký pás

Nosnosť bežiaceho pásu

Pri výbere bežiaceho pásu zohľadňujte svoju váhu. Vo všeobecnosti sa odporúča prirátať približne 30% Vašej hmotnosti. Ak vážite napríklad 90 kg, nie je vhodné si vybrať pás s maximálnou hmotnosťou 100 kg, ale aspoň 120 kg. Pravidelným užívaním totiž zaťažujete prístroj a výsledkom môže byť kratšia životnosť, čo určite nie je Vašim cieľom pri nie práve najmenšej investícii.

Odpruženie bežeckej plochy

Beh po tvrdom povrchu nie je zo zdravotného hľadiska dobrý pre Vaše kĺby. Nadmerne ich zaťažuje a pravidelným behávaním po tvrdom povrchu dochádza k zdravotným komplikáciám, bolestiam kĺbov a deformáciám. Preto sa ani pri behu v exteriéri neodporúča behať po tvrdej asfaltovej ploche, ale radšej niekde v parku či v lese.

Odpruženie teda šetrí kĺby a Vy si tak môžete vychutnať pravidelné bežecké tréningy bez zbytočných komplikácií. Bežecké pásy ponúkajú tri druhy odpruženia.

Vyberte si z najlepších bežeckých pásov!

Bežecký pás inSPORTline inCondi T400i  button
BĚŽECKÝ PÁS HOUSEFIT TEMPO 50 button
Bežecký pás inSPORTline inCondi T6000i button
KLARFIT TREADO ACTIVE BEŽECKÝ PÁS

 

button

Bežecký pás inSPORTline Neblin

button
Bežecký pás inSPORTline Gilavar button

Gumové podložky pod bežiacu plochu sú základným a lacným variantom odpruženia. V prípade, že patríte medzi rekreačných bežcov alebo neplánujete bežecký pás používať viac ako 1-2x týždenne, potom Vám tento typ odpruženia bude stačiť.

Gumové bloky sú druhým stupňom odpruženia. Tu je odpružená nielen bežiaca plocha, ale aj celý bežecký trenažér. V tomto prípade si mnohonásobne menej zaťažíte kĺby a beh bude pre Vás oveľa komfortnejší.

bežecký pás

Zdravotné odpruženie je najsofistikovanejším a zároveň najdrahším typom odpruženia. Je navrhnutý tak, aby ani kĺby obézneho človeka neboli natoľko zaťažené. Je anatomicky prispôsobený danému používateľovi a poskytuje najlepšie pohodlie pri behu. Takýto pás môžete používať dennodenne a nemusíte sa báť, že po pár týždňoch už Vaše kĺby nebudú spolupracovať.

Samozrejme, na trhu je aj najlacnejší variant bežeckých trenažérov, a to bežecké trenažéry bez odpruženia. Tento typ odporúčame iba v prípade, že na stroji plánujete iba chôdzu. V žiadnom prípade sa na ňom nepokúšajte behať. Bude to bolestivé a menej efektívne.

Ovládanie pásu

Rovnako ako u iných parametrov, aj pri ovládaní pásu máme na výber z viacerých možností.

Lacné bežiace pásy majú tlačidlo na zvyšovanie či znižovanie rýchlosti. Komu neprekáža si rýchlosť počas cvičenia viackrát manuálne nastavovať, pre toho je takýto typ vhodnou voľbou.

Drahšie bežiace pásy majú už lepšie vyvinutý systém ovládania. Okrem ovládania rýchlosti si môžete meniť aj sklon bežiacej plochy. Obsahujú prednastavené programy, ktoré Vám automaticky menia tempo a sklon podľa zvoleného programu.

bežecký pás

Profesionálne bežiace pásy Vám podľa Vašej tepovej frekvencie automaticky prispôsobujú rýchlosť behu. Meranie tepovej frekvencie je pre správne cvičenie podstatné. V prípade, že je Vašim cieľom schudnúť, mali by ste cvičiť pri nižšej tepovej frekvencii a v prípade budovania kondície zase pri vyššej tepovej frekvencii. Na hruď si teda umiestnite hrudný snímač a napojíte na počítač bežiaceho pásu a o tempo a sklon sa už prístroj postará za Vás. Zabezpečí Vám najefektívnejšie a najbezpečnejšie cvičenie. Musíte však rátať s tým, že tieto bežiace pásy sú veľmi drahou záležitosťou.

Počítač bežiaceho pásu

Bezmotorové bežiace pásy LCD displej a počítač samozrejme nemajú, tak si rýchlosť a sklon nastavujete manuálne. Motorové bežiace pásy majú počítač s LCD displejom, ktorý Vám zobrazuje čas, rýchlosť, spálené kalórie, prejdenú vzdialenosť, tepovú frekvenciu a iné parametre. Od ceny sa odvíja aj počet prednastavených programov. Spravidla platí, že čím drahší bežiaci pás, tým viac prednastavených programov.

bežecký pás

Montáž a servis bežiaceho pásu

Ak uvažujete nad kúpou domáceho bežiaceho pásu, určite Vám odporúčame zavolať si na pomoc odborníkov. Skriňa z Ikei možno vydrží aj bez piatich skrutiek, ktoré sa Vám záhadne zvýšili, ale v prípade bežiaceho pásu to tak neplatí. Dbajte na svoju bezpečnosťmontáž nechajte na profesionálov.

Náš tip
Bežecký pás Capital Sports Workspace Go

  • vynikajúci parťák na aktívny home office
  • v kombinácii so stolom vytvára aktívny workspace
  • motorový bežecký pás s jednoduchým kompaktným dizajnom
  • so svojimi rozmermi sa ľahko zmestí pod posteľ
  • diaľkové ovládanie súčasťou balenia
  • jednoduché ovládanie pomocou troch tlačidiel
  • použiteľný aj ako pás na chôdzu

button

Bežiaci pás je vhodné pravidelne servisovať. Pri používaní dochádza k treniu bežeckej plochy, a preto je vhodné túto plochu mazať. Olej na mazanie je buď súčasťou balenia alebo je v návode uvedené odporúčanie na správny olej pre Váš bežiaci pás.  Vysoko profesionálne bežiace pásy majú zabudované samomazacie dosky, takže tu povinnosť mazania odpadá.

Koľko stojí bežiaci pás?

Cena bežiacich pásov sa odvíja od typov, funkcií, nosnosti, programov či značky prístroja a od iných parametrov.

Bezmotorové bežiace pásy patria medzi lacné varianty. Ich cena sa pohybuje od 150 € do 400 €. Sú vhodné skôr na chôdzu a rýchlo chôdzu než na beh. Sú tiež ukrátené o mnohé z funkcií popísaných vyššie.

bežecký pás

Motorové bežiace pásy sú výkonnejšie a komfortnejšie, ale zároveň aj drahšie. Ich cena začína pri 450€ a môže končiť až pri niekoľkých tisícoch. Cena sa odvíja od celkovej konštrukcie, nosnosti, odpruženia, programového nastavenia, dizajnu a ďalších parametrov. Preto venujte pozornosť výberu toho správneho bežiaceho pásu s ohľadom na Váš finančný strop.

Bežiaci pás na bazári

Ako sme často spomínali aj v podobných článkoch, akými sú správny výber eliptického trenažéra, rotopedu či steppera, aj tu pripomíname, že kúpa používaného fitness prístroja je viac na škodu ako na úžitok. Často nemáte možnosť reklamácie, zabezpečenia náhradných dielov a životnosť už tiež nie je taká, ako pri kúpe nového stroja. Preto radšej zainvestujte a zabezpečte si nový bežiaci pás.

Ako cvičiť na bežiacom páse?

Zdá sa to byť až triviálne jednoduché. Zapnúť bežiaci pás a jednoducho začať behať. Mnoho ľudí však nie je oboznámených s technikou správneho behu a preto robia veľa chýb.

Základom každého cvičenia je rozcvička. Tá je potrebná je správne zahriatie a ponaťahovanie svalov. Predídete tak svalovej horúčke po cvičení.

bežecký pás

Dôležité je mať pri behu na bežiacom páse správnu obuv. Mali by ste mať pevnú športovú obuv, nie príliš voľnú. V žiadnom prípade necvičte bosí.

Zvoľte vhodnú intenzitu a dĺžku tréningu. Na začiatku cvičenia si dajte iba chôdzu, potom rýchlosť postupne zvyšujte. Nikdy nezačínajte na najvyššej rýchlosti. Čo sa týka dĺžky tréningu, mali by ste cvičiť 20 až 60 minút. Vhodné je trénovať každý druhý deň. Tak dávate svalov priestor na oddych a regeneráciu.

Bežiaci pás na chudnutie

Ak je Vaším cieľom chudnutie, potom by ste mali poznať základné atribúty najefektívnejšieho cvičenia. Pre zvolenie správnej rýchlosti je vedúcim aspektom Vaša tepová frekvencia. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri 65-75% maximálnej tepovej frekvencie.

bežecký pás

Existuje viacero vzorcov na zistenie maximálnej tepovej frekvencie. Najjednoduchšie je odpočítať od čísla 220 Váš vek. Tak si vypočítate Vašu maximálnu tepovú frekvenciu a vyrátate si z nej 65-75%. Ak budete cvičiť pri vyššej frevencii, Vaše telo nebude spaľovať tuky efektívne. Preto nato myslite, ak chcete skutočne schudnúť. Čo sa týka pravidelnosti, odporúča sa cvičiť 3-5x do týždňa, minimálne 20 minút denne.

Bežiace pásy inSPORTline – recenzie

Bežecký pás inSPORTline Gardian G8 – najžiadanejší bežecký pás od inSPORTline. Profesionálny, s výkonom motora 6 HP, s LCD dispelom, počítačom. 30 programov, 18° sklon bežeckej plochy. Robustná konštrukcia, nosnosť až 180 kg. Tento bežiaci pás je fantastická voľba vysokej kvality.

Náš tip
Bežecký pás inSPORTline Gardian G8

  • profesionálny trenažér pre plne komerčné použitie
  • robustná konštrukcia s vysokou nosnosťou
  • elegantný dizajn doplnený prehľadnou 18,5″ obrazovkou
  • spoľahlivý AC motor
  • priestranná bežecká plocha
  • bohatá programová výbava
  • použiteľný aj ako pás na chôdzu
  • HRC program: stroj zvyšuje alebo znižuje záťaž tak, aby bol používateľ neustále v optimálnej zóne tepovej frekvencie
  • počítač zobrazuje: čas, vzdialenosť, srdcový tep, kalórie, rýchlosť, kroky, sklon

insportline

button

Bežecký pás inSPORTline Gilavar – kvalitný bežecký pás určený pre domáce cvičenie. Jeho výkon je 3,5 HP, má 99 prednastavených programov. Je dostatočne široký a dlhý, vhodný na chôdzu aj na beh. Konštrukcia je dostatočne mohutná a pevná, maximálna nosnosť tohto bežeckého pásu je 150 kg.

Bežecký pás inSPORTline FlatRun – veľmi skladný motorový bežecký pás vhodný aj do menšej domácnosti. Súčasťou balenia je hrudný pás, výkon motora je 1,25 HP. Sklon plochy je fixný. Dosahuje rýchlosť 12 km/h. Jeho nosnosť je 100 kg.

Náš tip
Bežecký pás inSPORTline AeroHike

  • multifunkčný bežecký pás so vstavaným stolíkom na notebook
  • kombinuje výhody chôdze, behu i výšľapu
  • samostatný režim pre beh a chôdzu do kopca
  • 2 páry držadiel pre lepšiu oporu pri chôdzi do kopca
  • funkcia počítania krokov
  • tlačidlo Cool Down pre zvoľnenie tempa pred ukončením tréningu
  • rýchle tlačidlá pre nastavenie rýchlosti a zdvihu
  • skvelý transportný systém so 4 kolieskami

insportline

button

Magnetický bežecký pás inSPORTline Excel Run – bezmotorový bežecký pás umožňuje trénovať beh alebo chôdzu. Umožňuje funkciu severskej chôdze, má 8 stupňov záťaže, je relatívne ľahký a skladný. Jeho maximálna nosnosť je 100 kg.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených e-shopoch inSPORTline.sk a eFitness.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*