Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Keyboardy

keyboardy

Tento článok je zameraný na keyboard ako hudobný nástroj. Pozor, nedajte sa zmýliť. Hoci je slovo keyboard totožné s tým anglickým, ktorý označuje klávesnicu napríklad k počítaču, my sa budeme venovať keyboardu ako obľúbenému hudobnému nástroju.

Keyboard môžeme zaradiť do skupiny klávesových nástrojov. Klávesy a funkcie má podobné ako digitálny klavír, hoci profesionálne keyboardy ich majú neporovnateľne viac. Keyboard sám nestačí, k jeho kúpe je potrebné zakúpiť aj základné príslušenstvo, ktoré zahŕňa výškovo nastaviteľný stojan, obal, v ktorom ho môžete prenášať, slúchadlá, nožný ovládač.

Pred kúpou tohto nástroja zvážte, podobne ako napríklad pri kúpe klavíra, niekoľko faktov. Komu bude určený? Dieťaťu ako hračka? Žiakovi, ktorý chce študovať keyboard na základnej umeleckej škole? Dospelému, na domáce muzicírovanie? Alebo do štúdia profesionálnemu hráčovi, ktorý sa živí hudbou? Pre začiatočníka, mierne pokročilého alebo profesionála? Podľa týchto kritérií sa odvíja aj cena nástroja.

keyboardy

Keyboard je vhodný tak pre deti ako aj pre dospelých. V porovnaní s klasickým klavírom je hra na ňom veľmi jednoduchá. Je to skôr o zábave, ľahko sa na ňom hrajú populárne piesne či rôzne sprievody. Keyboard nemá kladivkovú mechaniku, klávesy sa stláčajú veľmi ľahko. Nie je vhodný na cvičenie, ak niekto chodí na základnú umeleckú školu a študuje klavír. No aj hra na keyboarde je v súčasnosti tiež predmetom na ZUŠ.

 

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

muziker hviezdy button
kytary hviezdy button
melodyshop hviezdy button

Každý štandardný keyboard minimálne obsahuje:

 • predprogramované zvuky (klavír, organ, akordeón, sláčikové nástroje, gitara, spev vtákov, vlak, helikoptéra)
 • predprogramované rytmy (disco, polka, samba, balada, valčík, blues, country)
 • polyfóniou s niekoľkými hlasmi
 • funkciou transpozície, metronómu
 • skladby v knižnici (dajú sa pustiť celé alebo hráč hrá melódiu)
 • výstupy pre slúchadlá
 • pripojenie USB
 • pripojenie na počítač

Náš tip na keyboard :

WALDORF BLOFELD KEYBOARD BLACK

 • 60 MB vzoriek v pamäti
 • Až 25 hlasov polyfónie
 • 16 násobný multitimbrál
 •  Klaviatúra s vysoko kvalitnou polovyváženou mechanikou so 49 klávesami

 

button

Keyboard pre začiatočníkov

Aj pre úplných začiatočníkov, ktorí ešte nevedia na 100 percent, či to s keyboardom myslia vážne, sú na výber také, ktoré majú menej funkcií, ktoré ich nebudú až tak zaťažovať. Tieto keyboardy pre začiatočníkov majú menej klávesov a menej skladieb v knižnici, automatický sprievod, menej predprogramovaných zvukových registrov a rytmov, ale to na začiatok úplne stačí.

Náš tip na keyboard pre začiatočníkov:

Yamaha PSR-E363

keyboard

 • určený pre začiatočníkov vybavený dynamickou klaviatúrou so 61 klávesmi
 • 574 zvukov vo vylepšenej kvalite
 • stavaný systém výukových lekcii “Keys To Success”
 • 12 typov reverbu, 5 typov chorusu

 

button

Veľkou výhodou pre začiatočníkov je tzv. výukový systém. Ten obsahuje návod, s ktorým začiatočník absolvuje prvé kroky hry, a vďaka zodpovednému cvičeniu ho dovedú k solídnej hre a ovládaniu tohto nástroja. Výukový systém má v sebe každý dobrý keyboard. Sú tiež ideálne pre samoukov.

keyboardy

Na štúdium na ZUŠ – ke nie je potrebný komplikovaný keyboard s množstvom funkcií. Žiak si úplne vystačí s tými základnými, od rôznych zvukov a sprievodných štýlov, kvalitnými reproduktormi a nesmie chýbať ani príslušenstvo – stojan, obal, slúchadlá a prikrývka proti prachu.

Pri výbere vhodného keyboardu treba zvažovať, či chcete keyboard s dynamikou alebo bez dynamiky. Ak dynamiku nemá, je úplne jedno ako silno do klávesov udierate. Keyboardy s dynamikou dokážu upravovať hlasitosť tónu podľa sily vášho úderu.

Keyboard pre deti poteší malých muzikantov

Pre deti sú k dispozícii keyboardy menších rozmerov. Majú menej klávesov, od cca 44. Tieto detské keyboardy podobne ako detské klavíry sú skôr k zábave a sú vďačným darčekom na narodeniny či na Vianoce. Rozvíjajú hudobné schopnosti: pamäť, sluch, koordináciu rúk a fantáziu. Sú navrhnuté tak, aby vyhovovali malým detským prstom a typickému detskému zaobchádzaniu. Výhodou je aj ich nízka hmotnosť a cena.

keyboardy

Aj skúsenejším hráčom vedia keyboardy naplniť všetky požiadavky. Pre nich sú k dispozícii keyboardy vybavené kvalitným autentickým zvukom akustických nástrojov, funkciou uloženia skladby do pamäti a jej úprava – tzv. sekvencér. Vďaka nemu je možné vytvárať hudobné podklady, prehrávať alebo upravovať súbory.  Ich interná pamäť je pri niektorých rozšírená alebo rozšíriť sa dá vďaka prepojeniu s počítačom alebo mobilnými aplikáciami.

Takéto profesionálne keyboardy sa dajú použiť aj v hudobnom štúdiu, na koncertom vystúpení, ale aj doma. Ponúkajú omnoho viac autentických zvukov z celého sveta, zvuky akustických a elektrických pián, bicích sád, niekoľko sto-hlasnú polyfóniu a rôzne štýly a mnoho, mnoho ďalších prepracovaných funkcií.

Náš tip na keyboard pre začiatočníkov:

WALDORF Blofeld Keyboard

 • Počet klávesov: 49
 • Veľkosť klávesov: Štandardné
 • Typ klaviatúry: Dynamická
 • Polyfónia: 25
 • Vstupy: Pedal
 • Výstupy: Headphone Jack 6,3 mm TRS, 2x Line Jack 6,3 mm TS

 

button

Keyboard ako hudobný nástroj poskytuje veľa možností na hranie a na zábavu. Dokáže naplniť všetky očakávania každej vekovej kategórii, od dieťaťa, pre ktorého bude slúžiť ako hračka či profesionála, ktorý sa týmto nástrojom živí. Je vhodnou voľbou pre domáce muzicírovanie či na rodinné zábavy a žiakovi základnej umeleckej školy poskytuje dostatok priestoru na prejavenie jeho kreativity a fantázie. Stačí si už len vybrať ten pravý.

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk, Muziker.sk a Kytary.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*