Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Prilba na motorku – veľký prehľad recenzií, rady a tipy, ako si vybrať

prilba na motorku

Rýchlosť, pocit slobody, vietor vo vlasoch – nielen to láka motorkárov nasadnúť na svojho tátoša a brázdiť spolu s ním rôzne kúty krajiny. Pri extáze radosti a vzrušenia z jazdy na motocykli by ste však nemali zabúdať na vlastnú bezpečnosť. Prilba na motorku patrí zo zákona k povinnej výbavy každého motocyklistu. Mala by byť dostatočne pevná, odolná a zároveň komfortná. V tomto článku vám prinášame užitočné rady a tipy, ako si vybrať tú správnu prilbu a tiež recenzie najžiadanejších heliem.

Nielen prilby patria k neodmysliteľnej súčasti motocyklistu. Výber správneho moto oblečenia je rovnako dôležité.

Recenzie – veľký prehľad všetkých typov prílb

Pripravili sme pre vás veľký prehľad rôznych typov prílb na motorku Či už jazdíte na skútri, športovej cestnej motorke alebo preferujete skôr cross, poradíme vám, akú prilbu si vybrať. Do výberu sme zaradili všetky cenové kategórie. Nájdete tu tak drahšie modely od prémiových značiek, ako aj kvalitou porovnateľné lacnejšie alternatívy od menej známych výrobcov.

Integrálne prilby

Moto prilba Cassida Integral 3.0  – táto najžiadanejšia moto prilba českej značky Cassida prináša motorkárovi bezpečie a komfort pri jazde na motorke. Škrupina helmy je vyrobená z kvalitného polykarbónu, ktorý spĺňa prísnu normu ECE 22-05.

Prilba má odnímateľný nosový a bradový deflektor a praktickú slnečnú clonu. V balení máte aj náhradné plexisklá vrátane jedného zatmaveného. Helma má tiež predpripravené piny, na ktoré je možné umiestniť fóliu Pinlock proti zahmlievaniu plexiskla. Prilba má navyše atraktívny tvar a dizajn. Hmotnosť tejto prilby je 1550 g.

Náš tip na integrálnu prilbu
Moto prilba Cassida Integral 3.0

 • polykarbonátová škrupina
 • slnečná clona
 • príprava pre Pinlock®  fóliu proti zahmlievaniu
 • plne odnímateľná a prateľná výstelka z priedušného materiálu
 • odnímateľný nosový a bradový deflektor
 • bezpečnostné zapínanie remienka pomocou mikrometrickej pracky
 • 1x číre a 1x tmavé plexi súčasťou balenia prilby

button

Moto prilba BELL M5X Carbon – prilba na motorku značky BELL patrí medzi vysokokvalitné prilby z ultraľahkého karbónu. Je obľúbená najmä u profesionálnych pretekárov, pre ktorých sú bezpečnosť, váha a komfort veľmi dôležité aspekty pri kúpe prilby. Je hodnotená 5 hviezdičkami v programe hodnotenia bezpečnosti heliem SHARP, drží štandard bezpečnosti ACU Gold a taktiež spĺňa podmienky homologácie na našich cestách.

Výstelka prilby je plne odnímateľná a prateľná. Integrované kanáliky poskytujú dokonalé odvetrávanie a skvele prevzdušňujú priestor medzi hlavou a prilbou. Optimálne vetranie tváre zaisťujú predné ventilácie, ktoré navyše zabraňujú zahmlievaniu. Plexisklo je upravené proti poškrabaniu a zahmlievaniu, odpudzuje vodu a je vybavené UV filtrom. Hmotnosť tejto prilby je 1300 g.

Vyberte si z najlepších integrálnych prilieb!

Moto prilba W-TEC V127

button

Moto prilba BELL RS-1 Airtrix

button
Moto prilba W-TEC V126 button

 X-lite X-661 Sirene N-Com Flat Black

button

LS2 FF323 Arrow R Isaac Viñales Replika

button
W-TEC V135 Matt Carbon button

Enduro a motocross prilby

Výklopná prilba LS2 FF324 Metro Rapid Matt Black Yellow P/J – táto vyklápacia helma má vnútornú vysúvaciu slnečnú clonu, šilt proti slnku. Plexisklo s UV filtrom je upravené proti zahmlievaniu a poškrabaniu. Škrupina je vyrobená z patentované materiálu Kinetic Polymer Alloy, je ľahká, vysoko odolná proti prerazeniu a účinne absorbuje energiu nárazu.

Prepracované vetranie Dynamic Flow-Through Ventilation so zadnými extraktormi a uzatvárateľnými vstupmi poskytuje motocyklistovi pocit vzdušnosti. Interiér prilby je plne vyberateľný a prateľný, antibakteriálny, antialergický a maximálne komfortný. Hmotnosť prilby je okolo 1600 g.

Náš tip na motocross prilbu
Výklopná prilba LS2 FF324 Metro Rapid Matt Black Yellow P/J

 • vysoká kvalita spracovania
 • vysoko odolná škrupina z patentovaného materiálu
 • multikomponentová výstelka s diferencovanou hustotou
 • vnútorná vysúvacia 3D clona
 • nosový deflektor pre zamedzenie zahmlievania
 • antialergická a antibakteriálna výplň

button

Motokrosová prilba Cassida Cross cup two – kvalitná česká prilba má škrupinu vyrobenú z polykarbonátu, je odolná, s praktickým nastaviteľným štítom. Výstelka prilby je priedušná a je ju možné vybrať a vyprať. Zadný lem je tvarovo prispôsobený na použitie chráničov krčnej chrbtice. Súčasťou ventilácie je aj uhlíkový filter. Zapínanie prilby zabezpečujú DD krúžky. Hmotnosť tejto prilby je 1350 g.

Motokrosová prilba BELL Moto-9 – má ľahké škrupinu z kompozitného materiálu Tri-Matrix, má niekoľko patentovaných technológií. Nastaviteľný ventilačný systém Velocity Flow, systém QuickFlip pre jednoduché nastavenie zobáka Flying Bridge sú toho dôkazom.

Prilba má tiež magnetický remienok Magnefusion, ktorý umožňuje magnetické zapnutie a nemusíte pritom hľadať patentky. V prípade úrazu je prilba vybavená systémom Eject Helmet Removal, ktorý samovoľne vytlačí hlavu z prilby po jeho nafúknutí a tiež systémom MERS , ktorý umožňuje magnetické vyberanie lícnic. Hmotnosť prilby je 1450 g.

Motokrosová prilba Nolan N53 Lazy Boy LED Yellow – ak hľadáte tradičnú notocross prilbu pre off-road jazdcov, helma Nolan bude niečo pre vás. Polykarbonátová škrupina je aerodynamicky tvarovaná, upravená kvalitným tvrdeným leskom, ktorý chráni povrch prilby pred poškriabaním.

Vyberte si z najlepších motokrosových prilieb!

X-Lite X-502 Nac-Nac LED Yellow 

button

BELL Moto-9 – Infrared Intake

button
Moto prilba W-TEC NK-311 button

Cassida Cross Cup Two

button

Nolan N53 Lazy Boy LED Yellow

button
W-TEC AP-885 – Pearl White button

Otvorenosť prilby a vetrací systém zaisťujú jazdcovi príjemný pocit vzdušnosti. Ventilácia sa nachádza tiež na brade a pod štítkom. Výstelka je tvorená kvalitným materiálom Clima Comfort, ktorý je antibakteriálny a antialergický. Tento interiér je vyberateľný a prateľný. Hmotnosť je 1300 g.

Prilby W-TEC

Moto prilba W-TEC Neikko – táto prilba určená na jazdenie na motocykloch, ale aj skútroch či chopperoch je vyrobená z kvalitného multikompozitového vlákna. Škrupina je aerodynamicky tvarovaná, spĺňajúca európsku homologáciuOdolné plexisklo s UV filtrom je ošetrené proti poškrabaniu a má samostatne výsuvnú slnečnú clonu. Určite oceníte vrchnú ventiláciu s možnosťou uzatvorenia, bezpečnostné zapínanie Fast Lock, ako aj vyberateľné a prateľné lícne vypchávky. Prilba je dostupná vo viacerých veľkostiach. Hmotnosť je 1250 g.

Moto prilba W-TEC Vexamo – výklopná prilba na motorku s aerodynamickým tvarom vám zabezpečí radosť z jazdy. Maximálnou odolnosťou vyniká polykarbonátová škrupina s uzatvárateľným vetracím systémom, ktorý napomáha k odhmlievaniu. Interiér prilby je možné vybrať a vyprať, navyše je antibakteriálny. Hmotnosť prilby je okolo 1500 g a váha je sústredená na stred.

Náš tip na prilbu W-TEC
Moto prilba W-TEC Vexamo

 • moderný štýl od talianskeho dizajnéra Lucca Occhipinti
 • odklápacia časť istená kovovými zámkami
 • hmotnosť prilby sústreďujúca sa na stred
 • ústa s funkciou vetrania
 • odolná vrstva proti poškriabaniu 
 • obehový systém cirkulácie
 • aerodynamicky tvarovaná škrupina

button

Moto prilba W-TEC V331 – táto triálna prilba je určená pre off-road aj on-road jazdcov. Využijete ju na motocross, ale aj pri jazde na motorke či štvorkolke. Táto hybridná prilba má aerodynamický tvar inšpirovaný enduro aj cestnými prilbami. Horný štít je možné odmontovať, rovnako ako aj plexisklo, ktoré je odolné voči poškrabaniu. Výhodou je polohovateľná slnečná clona a nastaviteľná ventilácia. Zapínanie pomocou DD krúžkov je zárukou bezpečia. Hmotnosť prilby je 1530 g.

Dámske prilby na motorku

Medzi nežnejším pohlavím sa nájde mnoho fanúšičiek svižnej jazdy na motorke. Prilby na motorku sú v princípe rovnaké pre mužov ako aj pre ženy, no nájdu sa prilby, ktoré farebnou kombináciou ale aj niektorými vlastnosťami vyhovujú skôr ženám. Vybrali sme dve kvalitné dámske prilby na motorku, ktoré vynikajú mäkkou výstelkou a pestrými farbami.

Moto prilba NOX N217K – táto prilba je špeciálna v tom, že veľkosť výstelky je možné meniť. Obsahuje sadu troch výsteliek s obvodom 48 – 53 cm. Je teda ideálna pre ženy a juniorov. Ženy určite ocenia aj minimalistický vzhľad polykarbonátovej škrubiny, ktorá je pevná a bezpečná. Mikrometrická pracka umožňuje bezpečné zapínanie. Prilba je výnimočne ľahká, váži iba 700 g.

Bezpečné pohodlie
NOX N217K s 3 veľkosťami výstelky 

 • tri farebné prevedenia
 • ružová, žltá a čierna
 • vhodná aj na menšiu hlavu
 • ventilačné otvory
 • tri prateľné výstelky
 • nízka hmotnosť

button

Športová elegancia
 W-TEC V586

 • biele a čierne prevedenie
 • odľahčená aerodynamická škrupina
 • odolné farby
 • výsuvná slnečná clona
 • bezpečnostné zapínanie na pracku
 • uzatvarateľná ventilácia

button

Moto prilba W-TEC V586 – prilba určená pre jazdov na motorkách, skútroch i chopperoch. Výhodou prilby je jej odľahčená aerodynamicky tvarová škrupina z multikompozitového materiálu. Disponuje vysokým výklopným plexisklom, ktoré je doplnené o výsuvnú slnečnú clonu. Prilba je vybavená vetracím systémom s možnosťou uzatvorenia a komfortným, priedušním čalúnením. Má odnímateľné a prateľné lícne vypchávky, bezpečnostné zapínanie na pracku. Prilba váži 1250 g.

Prilba na štvorkolku

Pre jazdu na štvorkolke odporúčame prilby na motokros alebo downhill. Podobný jazdný štýl a terén umožňuje využívať tieto prilby tak na jazdu na štvorkolke ako aj na crossovej motorke. Pevný predný šilt a rovnomerne rozmiestnené vetracie otvory by nemali chýbať žiadnej kvalitnej prilbe na štvorkolku. Zapínanie musí byť bezpečné, no nie zbytočne komplikované.

Downhill prilba W-TEC FS-605 Allride – táto veľmi ľahká a pritom bezpečná prilba je určená na jazdu na štvrkolkách, adrenalínovú cyklistiku, downhill, freestyle či hobby motocross. Škrupina je vyrobená z ABS materiálu, ktorý zaisťuje pevnosť a odolnosť pri páde či náraze. Ventilačný systém, odnímateľné a pracie lícnice a odnímateľný šilt vám dávajú možnosť všestranného využitia a prispôsobenia si prilby vašim potrebám. Hmotnosť prilby je len 950 g.

Náš tip - Prilba na štvorkolku
W-TEC FS-605 Allride

 • aerodynamický tvar
 • odnímateľné lícne čalúnenie
 • 13 ventilačných otvorov
 • ventilácia v časti brady
 • atraktívne farebné motívy (5)
 • odnímateľný šilt v designe prilby
 • materiál: ABS
 • prepravný vak súčasťou balenia

button

Prilba na skúter

Prilba W-TEC YM-629táto retro helma je vybavená komfortným a mäkkým čalúnenín s vyberateľnými lícnicami. Disponuje zadným pútkom na uchytenie moto okuliarov, má jednoduché a rýchle zapínanie na pracku. Škrupina je vyrobená z ABS a celá prilba váži 1100 g.

Ak chcete vedieť viac o prilbách na skúter, prečítajte si náš článok.

Detské motokrosové prilby

Pokiaľ chcete na motorku posadiť svoje ratolesti, kvalitná a bezpečná prilba je nevyhnutnosť. Odporúčame siahnuť po prilbách od overených výrobcov a k nákupu pristupovať rovnako, ako pri prilbe pre dospelého.

Detská motokrosová prilba Fly Racing Kinetic Youth Invasion – polohovateľný a odnímateľný šilt, účinný vetrací systém, jadro vyrobené z dvojkompozitného extrudovaného polystyrénu, škrupina z polykarbonátu, zapínanie pomocou DD krúžkov, výstelka z priedušného materiálu, ktorú je možné vybrať a vyprať. Prilba má moderný a farebný dizajn a váži 1300 g.

Náš tip na detskú prilbu
Fly Racing Kinetic Youth Invasion

 • polykarbonátová škrupina
 • jadro z dvojkompozitného extrudovaného polystyrénu
 • odnímateľná a prateľná výstelka z priedušného materiálu
 • efektívny systém ventilácie
 • polohovateľný a odnímateľný šilt
 • bezpečnostné zapínanie pomocou DD krúžkov
 • atraktívny dizajn a farebné spracovanie

button

Detská moto prilba W-TEC V310 – prilba má aerodynamicky tvarovanú škrupinu, ktorá je odľahčená, ale veľmi pevná. Prackové zapínaniechrómovaný kryt brady sa starajú o maximálne bezpečie. Prilba ďalej obsahuje odnímateľnú a prateľnú výstelku a UV ochranný lak na škrupine. Prilba váži okolo 1200 g.

Lacné prilby na motorku – oplatí sa šetriť?

Viac ako na cenu pozerajte vždy na vaše bezpečie. Do prilby vám radíme radšej zainvestovať. Nájdete však aj lacnejšie prilby, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné normy. Vhodným variantom je tiež sledovať, ako sa hýbu ceny na e-shopoch a možno sa vám podarí kúpiť špičkovú prilbu v akcii alebo vo výpredaji.

Moto prilba WORKER V520táto prilba spĺňa bezpečnostné normy, je homologovaná,mäkkú vnútornú výstelku, odnímateľné lícnice, plexisklo odolné voči poškrabaniu a váži okolo 1200 g.

Helma na motorku – ako si správne vybrať

O tom, že prilba je po kúpe motorky tá najpodstatnejšia vec, nemôže byť ani pochýb. Je však potrebné vedieť, aké aspekty by sme mali pri kúpe zvažovať, na čo sa zamerať a ako si vybrať prilbu, ktorá s nami precestuje tisícky kilometrov bez zranenia.

Typ prilieb na motorku

 • Otvorené – vhodné pre skútristov, jazdcov na chopperoch a pomalších motorkách, sú bez ochrany brady, majú samostatné odklopné plexisklo
 • Integrálne – odolná konštrukcia chrániaca celú hlavu, bradu a oči, najmä pre cestných motorkárov
 • Výklopné – ľahko sa nasádzajú, majú možnosť vyklopenia prednej časti
 • Cestné, motorkárske – sú to väčšinou prilby integrálne, veľmi odolné a pevné s radou ďalších špeciálnych technológií
 • Motokrosové – maximálna ochrana brady, ľahké, šilt, možnosť pre motokrosové okuliare
 • Skútrové – ľahšie, bez ochrany brady, otvorené, s odklopným plexisklom

Vaša výbava na motorku by však mala obsahovať viac, ako len kvalitnú helmu. Chrániče chrbta, brašne či okuliare na motorku. To sú doplnky, ktoré musíte mať!

Vlastnosti

Reč je o výbave prilby, od ktorej sa odvíja najmä komfort. Základom je kvalitná ventilácia, integrovaná slnečná clona, niekedy s možnosť odňatia. Ďalšou špecifikáciou je špeciálne upravené plexisklo s UV filtrom, s technológiou proti zahmlievaniu či s povrchovou úpravou proti poškrabaniu.

Zapínanie môže byť pomocou  DD krúžkov, ktoré sa považujú za najbezpečnejšie alebo pomocou bezpečnostnej pracky. Pomerne málo rozšíreným prvkom sú dofukovacie lícnice, ktoré poskytujú užívateľovi maximálny komfort. Lícnice nafúkate na potrebný obsah a prilba vám tam dobre obopne hlavu a nelieta vám počas jazdy.

Materiál

Od materiálu, ktorý sa používa pri výrobe škrupiny sa odvíja odolnosť, pevnosť a hmotnosť prilby. Termoplastové modely sa lisujú pri vysokej teplote z plastových granúl. Používajú sa tiež polyamid a polykarbonát. Termoplast sa kvôli nižšiemu ochrannému faktoru hodí skôr na prilby na skúter a pomalšie motorky. Je najlacnejší, no zároveň najťažší.

Vyššiu pevnosť zabezpečuje kompozitový materiál. Je to buď sklolaminát alebo carbon-kevlar. Karbónové prilby sú považované za najbezpečnejšie, sú vysoko odolné a majú nízku hmotnosť.

Dizajn

Nielen pre ženy je vzhľad prilby to, čo u väčšinu kupujúcich najviac rezonuje pri výbere prilby. Na trhu je široký výber rôznych tvarov a farebného prevedenia. Od matnej čiernej, ktorá je za zlej viditeľnosti ľahko prehliadnuteľná, až po prilby s reflexnými prvkami, grafitmi či obrázkami.

Veľkosť

Správna veľkosť je pri nákupe jeden z rozhodujúcich faktorov. Príliš tesná prilba vám spôsobí bolesť hlavy a krku a nepohodu pri jazde. Naopak, príliš voľná prilba vám na hlave bude nebezpečne lietať, vy sa nesústredíte na jazdu a môže dôjsť k nehode. Väčšina prílb sa predáva v širokej škále veľkostí. Svoju veľkosť zistíte veľmi jednoducho. Stačí si doma zmerať obvod hlavy cez čelo nad obočím a najzadnejším miestom na zátylku.

Jednotlivé veľkosti zodpovedajú obvodu hlavy v cm:

 • XXXS = 49-50 cm
 • XXS = 51-52 cm
 • XS = 53-54 cm
 • S = 55-56 cm
 • M = 57-58 cm
 • L = 59-60 cm
 • XL = 61-62 cm
 • XXL = 63-64 cm
 • XXXL = 65-66 cm

Prilba by mala rovnomerne obopínať hlavu a tvár. Mali by ste mať mierny pocit, že je vám menšia, avšak by vás nemala tlačiť v oblasti spánkov alebo čela. Výstelka sa totiž nosením prispôsobuje tvaru hlavy. Odporúčame ďalej zatriasť hlavou hore a dole a tiež zo strany na stranu, aby ste sa uistili, že vám prilba nelieta.

Homologácia

Homologácia je overenie vlastností prílb z hľadiska prípustnosti ich používania. Toto schválenie musia mať podľa zákona všetky prilby, ktoré sa používajú na verejných komunikáciách a v pretekárskom prostredí. U nás platí homologácia ECE 22-05. Tento kód by mal byť uvedený na štítkoch všetkých heliem. Pokiaľ tam túto informáciu nenájdete, nemôžete s takouto prilbou vyraziť na cesty.

Životnosť

Životnosť motorkárskej prilby je veľmi diskutovaná otázka. Výrobcovia radia meniť prilbu čo najčastejšie. Kvalitná prilba vám vydrží roky. Kedy je však potrebné ju meniť? Určite odporúčame prilbu vymeniť po náraze či páde. Hoci nemusí byť povrchovo veľmi zničená, mäkké vnútro môže byť poškodené a prípadný ďalší pád už nebude tlmiť tak dobre. Prilbu tiež vymeňte v prípade, že máte pocit, že už nie je dostatočne bezpečná, že je opotrebovaná alebo netesní dostatočne.

Starostlivosť o prilbu

Aby vám prilba vydržala čo najdlhšie a bola pre vás počas jazdy vždy komfortná, je potrebné sa o ňu starať.

Plexisklo čistite iba čistou vodou alebo prípravkami nato určenými. Nepoužívajte hocičo, čo nájdete doma. Niektoré prípravky (najmä s obsahom alkoholu) môžu byť agresívne a zničiť napríklad ochranný UV filter. Na vyleštenie používajte jemnú handričku. Predídete tak poškriabaniu.

Náš tip na čistiaci set
Sada prostriedkov na čistenie prilieb a plexi Mint Helmet Care Kit

Kompletný set prípravkov na očistenie prilby, ktorý obsahuje:

 • sprej proti zahmlievaniu plexi 50 ml
 • sprej na čistenie povrchových nečistôt z laku a plexi 50 ml
 • dezinfekčný sprej na interiér prilieb 100 ml
 • antistatická handrička 30 x 30 cm z mikrovlákna
 • pevné puzdro na uloženie obsahu

button

Výstelka je u väčšiny novších modelov odnímateľná a dá sa vyprať v práčke. V prípade, že vlastníte starší model, môžete interiér prilby vyčistiť handričkou s prípravkami na to určenými a nechať vyschnúť.

Povrch prílb je buď matný alebo lakovaný. Pri čistení používajte jemnú handričku s vhodnými čistiacimi prípravkami. Vyhnite sa prípravkom, ktoré obsahujú rozpúšťadlá.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*