Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako sa naučiť hrať na gitare?

gitara a akordy

Rozmýšľate o tom, že by ste začali hrať na gitare, no neviete ako na to? V nasledujúcom článku Vám poradíme, ako sa naučiť hrať na gitare, kedy sa je dobré prihlásiť do hudobnej školy a kedy je naopak lepšie zvoliť výučbu u súkromného učiteľa.

Povieme Vám niečo o gitarových akordoch, ktoré tvoria základ hry na gitaru a taktiež Vás oboznámime s možnosťou online výučby prostredníctvom online kurzov či videí na youtube.

Naučte sa hrať na gitaru od profesionála! Prvá lekcia zdarma.

Lekcie gitary cez Skype alebo osobne s profesionálnym gitaristom Lukášom Kyškom  

 • individuálny štúdijný plán zameraný na potreby študenta
 • moderné spôsoby výučby
 • dlhoročné skúsenosti a profesionálny prístup

Hra na gitare

Gitara patrí k nástrojom, ktorý možno považovať za jeden z tých jednoduchších. Samozrejme, záleží na tom na akú úroveň hrania sa chcete dostať. Už po pár týždňoch intenzívneho cvičenia je možné vidieť prvé výsledkypokroky v hraní a ak sa naozaj snažíte, tak ste schopní zahrať už aj nejakú jednoduchšiu  pesničku.

Základ pre hranie na gitare tvoria akordy. Akord je súzvuk minimálne troch tónov, u gitary to znamená súzvuk viacerých strún súčasne, ktoré vytvárajú určitú harmóniu.

ako sa naučit hrat na gitare

základných umeleckých školách sa ku hraniu akordov dostanete zvyčajne až po určitej dobe, ktorá môže trvať aj „pár rokov“. V prvých ročníkoch sa pozornosť venuje predovšetkým notám, stupniciam, správnej technike či už pravej alebo ľavej ruky-ktorá sa zameriava hlavne na vybrnkávanie.

Náš tip na gitaru pre začiatočníkov:

Sigma DM-ST+

 

 • Typ: Dreadnought bez výrezu
 • Predná doska: Smrek-masív
 • Zadná doska: Mahagón
 • Luby a krk: Mahagón

button

Gitara je jeden z nástrojov na ktorom sa dá hrať aj bez toho, aby ste vedeli čítať noty.V hre na gitaru existujú tablatúry, ktorých princípom je grafické znázornenie polohy jednotlivých tónov na hmatníku nástroja. Struny sú znázornené vodorovnými čiarami, pričom horná čiara zobrazuje najvyššie znejúcu strunu „e“ a dolná čiara najnižšie znejúcu basovú strunu „E“.

Na svete existuje veľa gitaristov, ktorí noty vôbec nepoznajú. Patria k nim aj takí gitaristi ako SlashGuns N’ Roses, Jimi Hendrix alebo Eric Clapton.

 

Náš tip: Nakupujte z najlepších a overených e-shopov!

muziker button
melodyshop button

 

Akordy na gitaru

Akordy tvoria jeden z hlavných pilierov gitarovej techniky. V prípade gitarových akordov je ich farebnosťbohatosť bezkonkurenčná. Okrem základných akordov existuje veľké množstvo odvodenýchpríbuzných akordov.

Základné rozdelenie akordov:

 • Dur – durové akordy (tvrdé, veselé) – zapisujú sa veľkým písmenom (C)
 • Mol – mólové akordy ( mäkké, smutné) – zapisujú sa malými písmenami (c)

 

Pozrite si tutorial a naučte sa svoje prvé akordy!

 

Barré akordy: 

Barré akordy prídu väčšinou na rad po tom, čo už ste schopní zahrať tie najzákladnejšienajjednoduchšie akordy. Pri tomto spôsobe hrania je potrebné prstom dohmatovej ruky stlačiť viac ako jednu strunu. Stlačenie viacerých strún súčasne vyžaduje väčšiu silu v dlani a zápästí. Prst by sa mal pokladať rovnobežne s pražcami. Taktiež existuje šikmé barré, kedy pritláčame s jedným prstom k viacerým polohám.

Náš tip na gitarový set:

Gitara VGS Acoustic Selection Mistral Pack, puzdro, ladička

 • 6-strunová gitara s tvarom dreadnaught
 • Automatická ladička s jack portom a integrovaným mikrofónom
 • Vrátane praktického puzdra
 • Pochrómované prvky
 • Poštovné zdarma

button

Jazzové a bluesové akordy

Každý hudobný žáner má svoje typické akordy, ktoré sú preň špecifické a odlišujú ho od ostatných žánrov. Typickým príkladov sú napríklad bluesové akordy pre ktoré je typické, že sa nehrajú ako durové akordy, ale zvyčajne sú hrané ako „sedmičkovéA7,D7, E7.

Jazzová hudba je príznačná tým, že sa tam akordy hrajú úplne inak. Klasická harmónia je založená na tom, že charakter  tóniny určuje spojenie tóniky, subdominantydominanty, to znamená I., IV.V. stupňa v tónine. U jazzovej hudby je harmónia tvorená II., V.I. stupňom v tónine.

ako sa naučit hrat na gitare

Akordy na gitaru – pre samoukov

Ak ste samoukom, tak akordy, ktoré by ste sa mali naučiť  hrať ako prvé sú tie najzákladnejšie: (C, D, G, E, am, em, dm…). V prípade, že Vám už dobre pôjdu a nebudete mať problémy ich vzájomne medzi sebou prepájať, tak je čas na to, aby ste začali s barovými akordami.

Barové akordy budú pravdepodobne trochu ťažším orieškom, no po ich zvládnutí, budete „schopní zahrať“, takmer všetky pesničky. Samozrejme v tom najjednoduchšom prevedení. Skúsení gitaristi používajú rôzne variácie akordov, aby pesničky ozvláštnili a vzájomne od seba odlíšili.

Náš tip: Pomôžte si kvalitnou literatúrou!

1. Gitarová škola 1

button

 

2. Gitarová prvá trieda + CD

button

 

3. Ako sa naučiť hrať na gitaru v 10 lekciách

button

Gitara pre samoukov

Ak sa rozhodneme stať samoukom v hre na gitaru a máte v pláne sa učiť akordypesničky, buď pomocou dostupných knižných materiálov alebo online lekcií, tak vhodná gitara pre Vás bude pravdepodobne jedna z westernových akustických gitár (dreadnought, jumbo,…).

Náš tip na gitaru:

Valencia VC104

valencia vc104

 • Klasická gitara štandardnej veľkosti 4/4
 • Vynikajúca voľba pre začiatočníkov !
 • Pomer cena / kvalita – od 59,90 € !

button

V prípade, že sa chcete učiť aj sólovať a chcete produkovať hudbu vychádzajúcu z komba alebo zosilňovača, môžete rozmýšľať aj nad nejakou elektrickou gitarou určenou pre začiatočníkov.

Možnosti výuky hry na gitare

V dnešnej dobe je veľa možností, ako sa naučiť hrať na gitare. Medzi tie najpoužívanejšie, hlavne u mladších, patrí navštevovanie hudobných škôl. Štátne školy sa orientujú väčšinou na klasickú hudbu, klasických autorov a hranie nôt. V niektorých súkromných školách sa dá orientovať aj na špecifický žáner, ktorému by ste sa chceli venovať viac. Všetko záleží na konkrétnej hudobnej škole, aké ponúka obory a aký štýl výučby preferuje.

gitara a akordy

Okrem škôl existuje aj veľa súkromných učiteľov, ktorí ponúkajú výuku gitary. Súkromné hodiny sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú toľko voľného času. So súkromným učiteľom sa je možné lepšie dohodnúť a tiež Vám nastaví výuku presne podľa Vašich požiadaviek.

Ak sa rozhodnete učiť na gitare sami, máte viac možností.Existuje množstvo knižnej literatúry z ktorej môžete čerpať. Na internete je taktiež veľa zdrojov. Či už web-stránky, ktoré sa orientujú na výuku hry na gitare pomocou zakresľovaných akordov alebo videá na youtube, kde sa dá učiť akordy, konkrétne pesničky alebo gitarové sóla, riffy.

 

Náš tip: My nakupujeme u profesionálov! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch Melodyshop.sk a Muziker.sk .

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*