Ľudia sa už od nepamäti spoliehali na oheň, ktorý sa stal ich najväčším pomocníkom pri riešení viacerých ťažkostí. Vďaka ohňu starovekí ľudia získali teplo, nástroj na prípravu tepelne spracovaného jedla a protekciu pred divou zverou. Oheň vyzerá byť teda ako naozaj dobrý pomocník. No poznáme veľa prípadov, kedy oheň spustošil domy, ba dokonca celé osady. Môžeme si napríklad spomenúť na katastrofálne požiare v Austrálii, s ktorými požiarnici zápasili niekoľko dlhých týždňov.
Ako a je vôbec možné sa chrániť, keď začne tento nezastaviteľný živel útočiť? Odporúčame vám zainvestovať do protipožiarnych systémoch. Niečo také ako napríklad včasná protipožiarna signalizácia sa môže na prvý pohľad javiť ako hlúposť, no opak je pravdou. Je nesmierne dôležité, aby ste požiar začali likvidovať hneď ako vznikne, čiže v jeho počiatku, pred tým ako naberie na sile a intenzite.
Zabráňte šíreniu ohňa a dymu
V tejto časti sa spoločne pozrieme na to, ako chrániť stavby pred šíriacim sa ohňom, ale rovnako aj dymom. Reč je o kvalitných protipožiarnych upchávkach. Jedná sa o špeciálne protipožiarne utesnenie, ktoré zabezpečuje požiarnu odolnosť, prípadne dymotesnosť stavebných konštrukcií a práve vďaka tomuto systému je zamedzené šírenie ohňa poprípade aj dymu.
Počas výstavby objektov totižto dochádza k narušovaniu celistvosti v požiarne deliacich konštrukciách a tým vznikajú tak zvané inštalačné otvory, no rovnako aj stavebné a dilatačné škáry. A práve tieto škáry a inštalačné otvory si vyžadujú špeciálne protipožiarne utesnenie.
Ak sa teda stane, že vo vašom dome začne horieť alebo spozorujete oheň, tak neváhajte a kontaktujte hasičov na telefónnom čísle 150. Malá, no užitočná rada pre vás: ak začne u vás doma horieť a oheň je zapríčinený zoskratovaním elektrického vedenia, tak v žiadnom prípade daný oheň nehaste vodou. V tomto prípade sa len snažte zamedziť prístup kyslíka k ohňu, čiže napríklad na oheň hoďte uterák. Ľudovo povedaná, snažte sa oheň zadusiť.