Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Aký typ kúrenia je najvhodnejší pre váš domov a ktoré vykurovacie spôsoby vlastne poznáme?

Staviate dom, zariaďujete nový byt alebo sa chystáte na rekonštrukciu vášho domova? Pri každej prerábke či sťahovaní určite narazíte aj na problematiku nového kúrenia. Aby to ale nebol , ba naopak efektívny systém komfortného bývania, predstavíme si zoznam tých najlepších vykurovacích telies.

Aký typy vykurovania poznáme a ktorý je pre vás najvhodnejší?

1. Radiátory sú stále efektívnou klasikou

Radiátory nájdete takmer v každej domácnosti. Poznáme ich hlavne v liatinovej, oceľovej a medenej podobe.

  • Liatinové radiátory sa vyznačujú masívnou konštrukciou a vysokou pevnosťou. Vďaka veľkému objemu vody, ktorý obsahujú, sa síce dlhšie zahrievajú, ale zároveň si teplotu veľmi dlho dokážu aj udržať. V súčasnej dobe ich je ťažšie zohnať a celkovo ich vzhľad málokedy pasuje ku súčasným typom interiérov. Okrem toho zaberajú oveľa viac priestoru ako ich konkurenti. Avšak sú jednoducho nezničiteľné.
  • Oceľové radiátory patria dnes na trhu ku lídrom. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a tiež dobrou tepelnou vodivosťou. Dokážete ich zohnať v rôznych veľkostiach a prevedeniach, ktoré ľahko zladíte s dizajnom vašich miestností.
  • Medené radiátory sa vyznačujú excelentnou vodivosťou. Sú vysoko kvalitné a ich materiál nepodlieha počas rokov takmer žiadnym zmenám. To sa však odráža aj na cene medených radiátorov, pretože sú oproti konkurentom o dosť drahšie.

Ako sa radiátory delia podľa členenia konštrukcie?

Radiátory podľa spôsobu členenia môžeme rozdeliť na rebrové, alebo inak povedané článkové, doskovérebríkové radiátory.

Liatinové radiátory sa radia ku rebrovým typom radiátorov. Čím viac rebier majú, tým sú výkonnejšie a tým väčší priestor dokážu vyhriať. Doskové radiátory sú menšie, ale zároveň aj menej výkonné.

Rebríkové radiátory sa používajú do kúpeľní a sú pre túto miestnosť najvhodnejšie. Hoci na trhu nájdete elektrické rebríkové radiátory, ale aj radiátory na klasické vykurovanie, pohodlnejšie je využiť elektrickú verziu. Využitie rebríkového radiátora v kúpeľni je rozšírené o funkciu možného sušiaka a vešiaka na mokré uteráky, čo oceníte najmä v zime.

2. Prenosné radiátory môžu byť všade, kde ich potrebujete

Prenosné radiátory sú ďalšou alternatívou, ktorú môžete využiť pri vykurovaní vašich priestorov. Sú vhodnou možnosťou najmä vtedy, ak váš pôvodný radiátor nedokáže vyhriať miestnosť na požadovanú teplotu a prerábka nepripadá do úvahy. Vtedy môžete prenosnú verziu využiť ako prídavný zdroj tepla pri nižších teplotách vonku.

Pomocou prenosného radiátora môžete tiež vyhriať vstupnú halu alebo pracovňu, ktorú ste si vytvorili dodatočne predelením miestností. Radiátor jednoducho zapojíte do elektriky, kde treba, potom nastavíte úroveň vykurovania alebo automatické vypnutie a o teplo je postarané.

3. Podlahové kúrenie vám dovolí chodiť naboso

Podlahové kúrenie je skvelou voľbou pokiaľ staviate dom a ešte ste nepoložili podlahy. Je možné ho samozrejme dorábať aj dodatočne, ale v tom prípade sa musíte pripraviť na množstvo neporiadku a novú podlahu. Podlahové kúrenie môže fungovať ako teplovodný vykurovací systém, a to hlavne v domoch s plynovým kotlom. Elektrický vykurovací systém je jednoduchší na inštaláciu avšak aj jeho prevádzka je drahšia.

Veľkou výhodou podlahového kúrenia je termostat, vďaka ktorému dokážete pohodlne regulovať vykurovanie v dome. Niektoré modely dokážete ovládať cez aplikáciu v mobile alebo ho naprogramovať na týždeň dopredu. Pri využívaní podlahového kúrenia je nevýhodou, že malé plochy ako kúpeľňa sa nedokážu pomocou podlahového kúrenia vyhriať dostatočne, a preto je vhodné využiť prídavný elektrický rebríkový radiátor alebo prenosný radiátor.

4. Stropné a stenové vykurovanie vykurujú cez veľké plochy

Stropné a stenové vykurovanie funguje na podobnom princípe ako podlahové kúrenie. Výhodou je veľká vykurovacia plocha, ktorá dokáže zabezpečiť dostatočné teplo. Takisto je vhodné tieto dva typy vykurovania zapracovať už do novostavby, dodatočná realizácia je spojená s veľkými komplikáciami najmä v prípade stenového vykurovania.

5. Klimatizácia s funkciou kúrenia

Hoci klimatizácia primárne slúži na ochladzovanie priestoru počas horúcich dní, niektoré typy vám dokážu pomôcť aj v zime. Alebo iba ak si zakúpite klimatizáciu s funkciou vykurovania. Je však potrebné rátať s tým, že jedna klimatizácia nedokáže ohriať všetky miestnosti domu alebo bytu, avšak dokáže pomôcť pri potrebe rýchleho vyhriatia miestnosti.

6. Teplovzdušné vykurovanie je ekologické

Tento typ vykurovania je použiteľný najmä pri pasívnych domoch. Ide o systém kedy sa do miestností cez vývody vetracích potrubí vháňa teplý vzduch. Zároveň je možné celý systém využiť v lete na vetranie. Veľmi dôležité pri tomto spôsobe vykurovania je vzduchotesnosť a dostatočná izolácia domu.

Krb prináša romantiku i teplo

Krb je alternatívou vhodnou najmä pre domy. Komu by sa nepáčila romantika praskajúceho dreva a teplo sálajúce do miestnosti. Ak bude váš dom disponovať krbom, ušetríte za elektriku či plyn spálené pri vykurovaní. Je však potrebné si uvedomiť, že na stavbu krbu potrebujete miesto a zabudovaný dymovod, aby vám dym neprenikal do obytného priestoru.

Hoci sa neustále hovorí o globálnom otepľovaní, stále zažívame dni, kedy je potrebné zapnúť kúrenie. Pokiaľ bývate v oblastiach, kde je takýchto dní málo, pokojne vám postačí prenosný radiátor, ktorý si postavíte tam, kde sa budete zdržiavať. Tak čo poviete, aký typ je pre vás najvhodnejší?

Zdroj obrázkov:

1.New Africa/Shutterstock.com

2.Mariia Boiko/Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*