Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Aby bolo na cestách bezpečne

Hoci sa o bezpečnosti na cestách hovorí stále v médiách, na školách a rôznych kurzoch, stále si to ľudia nevedia alebo nechcú osvojiť. Každý deň sa stávajú zbytočné početné dopravné nehody, z toho niektoré sú, žiaľ, smrteľné. Ak by každý dodržiaval zákon a bezpečnostné predpisy, obmedzili by sa nehody na minimum.

Vodičský preukaz

Najdôležitejším dokladom je oprávnenie na vedenie vozidla, teda vodičský preukaz. Ten občan získa len po absolvovaní vodičského kurzu a úspešnom vykonaní záverečnej skúšky, ktorá pozostáva z vedomostného testu, jazdy na cvičisku a jazdy v mestskej doprave. Takéto kurzy je možné absolvovať takmer v každom meste na Slovensku. Kurzy ponúka aj autoškola FEKI v Bratislave. Často sa však stáva, že vinníkmi dopravných nehôd sú vodiči, ktorí nemajú vodičský preukaz.

Dodržiavanie dopravných predpisov

Najdôležitejšou prevenciou nehôd je dodržiavanie dopravných predpisov. Tieto predpisy robia odborníci a nie náhodou je na niektorých úsekoch cesty znížená rýchlosť alebo povinnosť zastaviť na stopke. Z pohľadu vodiča sa to niekedy nezdá, ale neprimeraná rýchlosť v kombinácií s ostrejším uhlom zákruty alebo neprehľadnou križovatkou je veľmi nebezpečná. Preto by mal každý v záujme bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky dodržiavať zákonom stanovené dopravné predpisy.

Bezpečnostné prvky v okolí budov, stavenísk, na parkoviskách

V bezpečnosti taktiež prispievajú aj výstražné prvky pripevnené či prilepené napríklad na stĺpoch, zábradliach či iných, v tme ťažko viditeľných, plochách. Takýmito výstražnými prvkami sú napríklad lepiace reflexné pásky či svetelná signalizácia.

Bezpečnostné pásy

Zákon nám ukladá povinnosť používať bezpečnostný pás pri každej jazde. Je to život zachraňujúci bezpečnostný prvok a len kvôli vlastnej lenivosti či pohodlnosti môže osoba v dopravnom vozidle prísť o život alebo mať trvalé následky po dopravnej nehode.

 

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*