Čo je lepšie? Poctivé čistenie zubov dvakrát denne, alebo drahé účty u zubára? Je to možno tvrdé konštatovanie, no také sú fakty. V prípade starostlivosti o zuby snáď dvojnásobne platí, že je oveľa lepšie riešiť prevenciu než následky. V rámci prevencie samozrejme treba okrem čistenia zubov myslieť aj na pravidelné prehliadky. V každom prípade, poctivou starostlivosťou o zuby sa môžete vyhnúť návšteve zubára, z ktorej majú mnohí strach či dokonca úzkosť. A v neposlednom rade môžete v dnešnej nie ľahkej dobe pomôcť svojej peňaženke. Všetko sa však začína pri čistení zubov, ktoré sa zase do veľkej miery odvíja od výberu vhodnej zubnej kefky.
Poraďte sa s odborníkom
Možno ste teraz zdvihli obočie a pomysleli ste si, čo za klišé vám sem ideme písať. Veď zubnú kefku si môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni, drogérii, či dokonca v potravinách. Jej výberu by však mala v ideálnom prípade predchádzať konzultácia so zubárom, resp. na dentálnej hygiene. Odporúčame vám aspoň raz za čas okrem preventívnej prehliadky podstúpiť aj dentálnu hygienu, kde vás poučia nielen o správnom čistení zubov. Dentálny hygienik vám následne odporučí, aká zubná kefka by bola pre vás ideálna. Existujú totiž rôzne stupne tvrdosti zubnej kefky i ďalšie odlišnosti, o ktorých by ste mali vedieť.
Mäkšia či tvrdšia?
A teraz sa dostávame k tomu, ako vybrať zubnú kefku tak, aby ste docielili zdravé a čisté zuby. Pri manuálnej zubnej kefke odporúčame zvoliť si čo najmenšiu ´hlavu´ kefky, aby ste sa tak s ňou dostali všade v ústach, a to aj na ťažko dostupné miesta. Veľmi dôležitá je tvrdosť zubnej kefky. Predávajú sa mäkké, stredne tvrdé a tvrdé zubné kefky. Čiže ak ste fanúšikmi Formuly 1, je to rovnaké rozdelenie ako pri tvrdosti zmesí pneumatík ?. Ale to len tak na odľahčenie.
Je pre vás lepšia tvrdá zubná kefka alebo mäkká zubná kefka? Odpoveď vám dá odborník pri dentálnej hygiene, o čom píšeme vyššie. Tvrdé zubné kefky sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí sa prikláňajú k tzv. stieracej technike čistenia zubov, a tvrdšie štetiny im pomôžu lepšie očistiť všetko, čo sa na chrupe zachytilo. Takéto kefky nájdete v obchodoch s označením 3000 alebo 3960, resp. 1560.
Ak vás trápi akýkoľvek zápal či ochorenie ďasien, prípadne máte veľmi citlivé zuby, siahnite určite po mäkkej zubnej kefke. Mäkké zubné kefky kúpite s označením od 5000 vyššie. Štetinky mäkkých kefiek sú tenšie a je teda potrebné s nimi precízne pracovať, aby čistenie zubov splnilo svoj účel. Dnes už výrobcovia ako Curaprox ponúkajú tak široké portfólio zubných kefiek, že si z nich vyberie naozaj každý podľa svojej preferencie.
Pre želaný výsledok je potrebná aj vhodná zubná pasta. Aj jej voľbu je zvlášť v prípade citlivých ďasien vhodné konzultovať so zubárom, pri krvácaní ďasien sa napríklad odporúčajú špecifické zubné pasty. A v neposlednom rade, je dobré vedieť, kedy vymeniť zubnú kefku za novú. Priemerne sa hovorí maximálne o troch mesiacoch používania, no ak vidíte, že štetinky na kefke už toho majú dosť, pristúpte k výmene aj skôr.
Manuálna či elektrická?
Klasikou sú manuálne zubné kefky, ktoré je vhodné doplniť aj medzizubnými kefkami pre čistenie priestorov, kam sa bežne nedostanete, a môžu tam vznikať kazy či zápaly. Čoraz populárnejšia je elektrická zubná kefka, ktoré dokonalejšie odstraňujú povlak a nečistoty. Ak vás zaujala táto možnosť, tak je tu pre vás buď sonická zubná kefka alebo rotačná zubná kefka. Sonická kefka, resp. Sonicare, je vhodná aj pre ľudí s citlivejšími ďasnami, pretože pri čistení nie je potrebné tlačiť. Kefka vykonáva vibračné pohyby, ktoré sú však zároveň jemné a účinné aj na medzizubné priestory.
Druhou možnosťou je rotačná zubná kefka, ktoré sa inak volajú aj oscilačné. Ich prednosťou je veľmi dôkladné odstránenie povlaku, no pokiaľ vás trápia citlivé ďasná, bude lepšie si zvoliť napríklad spomínané sonické kefky.
A čo najmenší?
Pre bábätká, ktorým sa prerezávajú prvé zúbky, sú určené tzv. kefky na prst, ktoré môžete používať v prvom roku. Po prvom roku už môže prísť na rad zubná kefka pre deti, samozrejme, v tomto prípade čo najmäkšia a čo s najmenšou hlavičkou. Bude dobré, keď postupom času vaše dieťa naučíte čistiť si zuby aj samé a budete ho viesť k tým správnym návykom, medzi ktoré určite patrí aj čistenie zubov pred spaním a taktiež ráno po zobudení. Spolu s deťmi si môžete z večernej hygieny urobiť pravidelný večerný rituál, po ktorom už nasleduje len zdravý spánok s čistým a zdravým chrupom.
Zdroj obrázka 1: Monkey Business Images / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Africa Studio / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 3: LezinAV / Shutterstock.com