Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako správne behať? Tipy, rady a správna technika

ako správne behať

Je mnoho stránok, overených tipov, motivačných citátov a veľa ďalšieho na tému behania. Človek, ktorý sa rozhodne začať behať (najmä ten, ktorý sa behu nikdy obzvlášť nevenoval) by si mal pred začiatkami tohto športu rozhodne prečítať zopár potrebných rád. Ako správne behať, ako správne dýchať pri behu, k čomu všetkému je behanie dobré a prospešné. Aj tomu sa budeme venovať v riadkoch nižšie.

 

Dôvody prečo behať

Ak ste sa pre beh rozhodli, čo Vás k tomu ťahalo? Bola to túžba po vysnívanej postave či po zlepšení kondície? V poslednej dobe však z každej strany počuť „mal by som začať behať“ alebo „od zajtra začínam behať“. Veta, ktorú denno-denne vyloví nespočetne veľa ľudí, no po jej dopovedaní na ňu hneď aj zabúda. Beh je však veľmi blahodarný pre celého človeka – pre jeho telo, ale aj myseľ. Prečo sa teda na beh skutočne dať?

  • zdravie na prvom mieste – netreba tu nejako zdôrazňovať a pripomínať hodnotu behu pre zdravie človeka. Chudne sa ním, spaľujú sa ním kalórie, budujú sa svaly, zlepšuje koordinácia tela, podporuje kondícia a mnoho ďalšieho.
  • cenovo dostupný pre každého – stačí obuť tenisky a ísť na to! Nepotrebujete žiadne drahé športové oblečenie, jednoducho sa stačí obliecť tak, aby ste sa cítili pohodlne.
  • dovoľ hlave vypnúť – áno, presne tak. Je mnoho ľudí, ktorí sa behu venujú nie pre chudnutie, ale preto, aby „vypli“. Preto nasaď slúchadlá na uši a utekajte, čo vám sily stačia.
  • beh zlepšuje náladu – ako všetci vieme, pri fyzickej aktivite človeka sa uvoľňujú endorfíny. A preto ste po behu šťastnejším človekom. Možno unaveným, ale šťastnejším. Vďaka behu budete veselší, triezvejšie uvažujete a začnete sa na problémy pozerať z úplne iného pohľadu.

Ako začať behať?

Ak ste nikdy nebehali, prosím neočakávajte, že teraz zabehnete 15 kilometrov na „prvú šupu“. Ak ste bežcom začiatočníkom, je potrebné na to ísť pomaly (a najmä vlastným tempom). Maj na pamäti aj to, že nie je dôležité zabehnúť X kilometrov za X minút. Nie. Dôležité v prvom rade chcieť, obuť tenisky a ísť na to.

Tipy na bežeckú výbavu pre dámy

Dámske topánky Mizuno Wave Kazan button

Dámska mikina Under Armour Storm Launch

button

DÁMSKA BEŽECKÁ OBUV ASICS GEL GT 2000

button

Dámske športové legíny BAS BLACK Passion

button
Bežecké podkolienky CRAFT Body Control button

 

Dôležité je tiež zhodnotiť, ako je na tom vlastne vaša kondícia. Chcete ju predsa zlepšiť. Pokiaľ sa rozhodnete začať behať, nemali by ste mať prehnané očakávania. Zo začiatku to pôjde ťažko, nebudete vládať a celkovo nepôjde o príjemnú aktivitu. Túto prvú fázu však treba prekonať. Postupom času bude pre vás beh čoraz prirodzenejším pohybom, uvidíte prvé výsledky a vaša motivácia pôjde hore. Postupom času je vhodné beh skombinovať aj s inými pohybovými aktivitami. Môžete napríklad začať cvičiť alebo loziť po lezeckej stene. Zvýšite tak svoju celkovú silu.

ako začať behať

Pred prvým behom a vôbec pred každým behom je dôležité rozcvičenie sa, resp. strečing. Poriadne sa ponaťahujte, pripravte svoje nohy a telo na beh. V prvých dňoch a týždňoch behu si zabehnite zopár kilometrov – či už to bude 1, 2, 3 prípadne viac kilometrov. Vždy len toľko koľko vládzete. Dôležitejšie ako zničiť sa na prvý deň je pravidelnosť a konzistencia. Počítajte vždy aj so spiatočnou cestou.

Správna technika behania

Aj pri behu by ste mali dodržiavať správnu techniku behania, resp. správne držať telo a správne dýchať. Čo sa týka držania tela, je dôležité byť vzpriamený a držať hlavu a bradu hore, nepozerať do zeme. Jednoducho behať so vztýčenou hlavou. Nenaťahujte však hlavu kdesi dopredu ani ju nemajte príliš vzadu – hlava by mala byť v predĺžení tvojej chrbtice.

A na margo dýchania pri behu. Už od školy nás učia, že nadychovať sa máme nosom, vydychovať ústami. Ak ste však bežec začiatočník je vhodné, aby ste sa nadychovali ústami a takisto ústami vydychovali. Je to odporúčané najmä kvôli tomu, aby sa telo okysličilo v dostatočnom množstve. Postupne, ako sa bude vaša kondícia zlepšovať, môžete začať skúšať nádych nosom.

Ako často behať?

Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť, trápi otázka :“Koľkokrát do týždňa musím behať, aby som schudol?“ „Kedy uvidím prvé výsledky?“. Poďme sa na to pozrieť trošku bližšie. Aj keď je beh prirodzeným pohybom človeka, pri tomto športe si je potrebné určiť istý režim.

Odpoveď na otázku ako často behať je preto hlavne pravidelne. Ak chcete dosiahnuť výsledky, venujte sa behu pravidelne. V mnohých článkoch sa uvádza, že behaniu je potrebné sa venovať aspoň trikrát do týždňa. Ak ste však úplných začiatkoch tohto športu, odporúča sa striedať beh so svižnou chôdzou. Zabehnite preto napr. 1 kilometer a 300-400 metrov prejdite spomínanou chôdzou, opäť zabehnite 1 kilometer a opäť sa prejdite.

V začiatkoch totiž budujete kondíciu. Neprepínajte seba ani svoje sily teraz tým, že zabehnete 5 kilometrov za 30 minút. Možno zabehnete, ale beh sa Vám tak akurát sprotiví.

TIP: Ak ste začiatočník nastavte si beh pravidelne takto: 3-4x do týždňa po dobu 20-30 minút

Behanie a chudnutie

Pri spomínanom tipe pre začiatočníkov vyššie, sme uviedli, že je vhodné sa behu v začiatkoch venovať približne 20 až 30 minút. Tento čas si však postupne predlžujte, o dva týždne sa behu venujte cca 30 až 40 minút a postupne tento čas predlžujte čoraz viac. Ak však chcete behom schudnúť je potrebné sa tomu venovať o čo si dlhšie. Predsa len, zhodiť nadbytočné kilá zvykne byť náročnejšie ako ich pribrať.

Tipy na bežeckú výbavu pre pánov

BEŽECKÁ BUNDA RUN WARM+ TEHLOVO ČERVENÁ KALENJI

button

Pánske bežecké topánky La Sportiva Helios III

button

ZIMNÉ BEŽECKÉ TRIČKO KIPRUN SKINCARE S DLHÝM RUKÁVOM 

button

PÁNSKA BEŽECKÁ OBUV ASICS GEL SUPERION 

button
Pánska nepremokavá mikina Under Armour  button

 

Telo totiž začína spaľovať kalórie až po približne 20 minútach aktívnej fyzickej aktivity. Pre chudnutie behom je preto nevhodnejšie behať 50 až 60 minút. Obzvlášť pri chudnutí behom pomáhajú kalórie spaľovať kopce. Beh do kopca je „makačka“, ale ak chceš schudnúť, vybehni na najbližší briežok. Ideálne je tiež behať 4 až 5krát do týždňa. Samozrejme, samotné behanie nemusí vždy stačiť pre zhodenie nadbytočnej váhy. Prečítajte si ako schudnúť zdravo a efektívne.

TIP: Aby sa Vám beh nezdal jednotvárny, naplánujte si rôzne bežecké trasy a striedaj rôzne terény.

Ako správne behať na bežiacom páse

Pre začiatok je potrebné pripomenúť, že úplne najideálnejšie je behať vonku, ak sa dá, niekde v prírode. Nie každý však má tieto ideálne podmienky a preto zavíta do fitness centra. Behanie na bežiacom páse má takisto svoje princípy. Ktoré to sú? Spočiatku sa rozbehnite pomaly – nastavte si pás na chôdzu, na rýchlu chôdzu a postupne zrýchľujte až k behu. Aj pri behaní vonku, aj pri behaní na bežiacom páse platí, že podstatná je pravidelnosť. Pokojne striedajte rýchlu chôdzu, beh a naopak.

TIP: Máte záujem o bežecký pás? Pozrite si náš test najlepších bežeckých pásov!

Ako sme v článku uviedli, beh je ideálnym pre chudnutie, ale aj pre uvoľnenie mysle. Ak sa teda rozhodujete či začať behať alebo nie, nepremýšľate viac a zajtra si vybehni prevetrať hlavu (doslova).

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*