Štúdium vysokej školy dokáže byť občas mimoriadne náročné. Nejde len o školu samotnú, ale aj študentské prostredie, ktoré nabáda k zhýralému životnému štýlu a odkladaniu povinností na posledný možný moment. Základným stavebným kameňom úspechu každého vysokoškolského študenta je aspoň základný pud sebazáchovy a zodpovednosti.
Zábava vs štúdium
Tento súboj je kľúčový a mnoho zdatných študentov tu pohorelo. Rovnomerné rozdelenie časových možností pre aktivity prinášajúce potešenie a radosť, ako aj tie, ktoré prinášajú nové poznatky a plnenie povinností, je kľúčové. Málokedy a u máloktorých študentov sa tieto aktivity prekrývajú. Obľúbeným postupom je uprednostniť príjemnejšie aktivity, zatiaľ čo povinnosti ostávajú na vedľajšej koľají a čakajú na svoju príležitosť.
Nie každý je však stavaný na tento postup a na následný prudký a nárazový príval povinností. V tomto čase nastupujú výčitky a spytovanie svedomia. Účinným receptom, ako predchádzať týmto situáciám je práve spomínané rozdelenie času. Odkladať písanie seminárnej práce na noc pred jej odovzdaním sa nie vždy vypláca.
Aspoň minimálna účasť
Vysokoškolské štúdium je podstatne voľnejšie a dochádzka nie je až tak prísne kontrolovaná. Profesor nebude volať vašej obvodnej lekárke do Margecian a zisťovať, či ste tam boli. Avšak, niektoré aktivity vyžadujú vašu účasť. Napríklad laboratórne cvičenia, kde vykonávate rôzne merania pomocou špecifických nástrojov, ako sú napríklad presné laboratórne váhy alebo mikroskop.
Bez mince ťažko
Síce život vysokoškolského študent je považovaný za low cost zábavu, nie vždy tomu tak je. Napriek šetreniu náklady vznikajú a peniaze sú potrebné tak na každodenný život, ako aj večernú zábavu. Preto aj ten najskromnejší študent nespraví chybu, ak si popri škole nájde brigádu a privyrobí si nejakú mincu.