V dnešnej dobe čoraz viac čítame a počúvame o zdravom životnom štýle, ktorý okrem zdravej stravy či spánku zahŕňa aj dostatok pohybu. Niektorí preferujú beh, iní plávanie, iní zas bicyklovanie či sezónne športy, no kroky mnohých smerujú aj do fitness centier. Tie sú plné prístrojov, ktoré bežní používatelia – začiatočníci nevedia pomenovať, nieto ešte používať. V tomto článku Vám predstavíme eliptický trenažér s jeho najväčšími výhodami a poradíme, ako si vybrať ten správny.
V tomto článku vám prinesieme najpodstatnejšie informácie o tom, čo je to eliptický trenažér, ako s ním pracovať a ako si vybrať ten správny pre Vás.
Čo je to eliptický trenažér?
Eliptický trenažér, nazývaný aj orbitrack, je aeróbny fitness prístroj, ktorý sa zameriava na všetky partie tela. Dokonalo kopíruje každodenné ľudské pohyby. Ako už z názvu vyplýva, na eliptickom trenažéri vykonávame pohyb v tvare elipsy.
Táto elipsa je kombináciou troch pohybov: chôdze, bicyklovania a výstupu po schodoch. Okrem svalov dolnej končatiny pri cvičení na eliptickom trenažéri posilňujeme aj zadok. Vďaka rukovätiam zapájame do cvičenia aj horné partie, čo pozitívne pôsobí na celkový výsledok cvičenia.
Aké sú výhody eliptického trenažéra?
Elipsovitý pohyb dolných končatín minimálne zaťažuje naše bedrové a kolenné kĺby, takže je vhodný na každodenné používanie. Vďaka tomuto benefitu je vhodný nielen pre mladých ľudí, ktorí sa snažia vypracovať si kondíciu a svaly, ale aj pre seniorov či ľudí s nadváhou. Eliptický trenažér môžeme využívať ako prostriedok k dosiahnutiu vysnívanej postavy, spevneniu tela či ako pomôcka pri rehabilitácii.
- Overení predajca športového príslušenstva a fitness strojov prvotriednej kvality
- Doprava ZADARMO pri nákupe nad 49,90 €
- Vernostná zľava až – 10 % na ďalší nákup
- Nákup na splátky bez navýšenia
Ďalšou výhodou je ušetrený čas. Namiesto času strávené cestovaním do a z fitness centra si tento prístroj môžete zakúpiť domov, a keďže jeho hlučnosť je minimálna, môžete pri ňom napríklad sledovať televíziu a spojiť tak príjemné s užitočným.
Ako si vybrať správny eliptický trenažér?
Pri výbere správneho eliptického trenažéra si odpovedzte na nasledujúce otázky:
- Som profesionál alebo rekreačný športovec?
- Chcem schudnúť alebo skôr formovať postavu či rehabilitovať?
- Aké vybavenie a nastavenia očakávam?
- Aký je môj cenový strop?
Pri výbere eliptického trenažéra šitého na mieru je dôležité zohľadniť aj vašu váhu, výšku a požadovanú dĺžku krokov. Všetky tieto parametre hrajú významnú rolu pri výbere a samotnej efektivite cvičenia.
Váha eliptického trenažéra
V prípade, že máte robustnejšiu postavu, odporúčame zainvestovať do pevnej konštrukcie z kvalitných materiálov, ktorá vydrží každodenné používanie. V prípade športovej alebo útlejšej postavy môžete zvoliť trenažér s ľahšou konštrukciou a zamerať sa na doplnkové nastavenia vhodné na výkonnejšie cvičenie.
Výška a dĺžka kroku
Tieto dva parametre sú navzájom v priamoúmernom pomere. Čím je vaša výška vyššia, tým je dĺžka kroku väčšia. Najideálnejšie je si v nejakom fitness centre alebo v predajni vyskúšať, aký dlhý krok Vám najviac vyhovuje.
V prípade, že túto možnosť nemáte, Vám odporúčame minimálnu dĺžku kroku 40 cm. Najlacnejšie trenažéry majú často dĺžku kroku nastavenú na 20 – 30 cm. Takáto dĺžka spôsobí nekomfort a nižšiu efektivitu cvičenia.
Brzdný systém
Jedným z aspektov pri výbere eliptického trenažéra by mal byť aj brzdný systém. Na trhu máme viacero variant:
- Pásková brzda – najlacnejšia forma, avšak najhlučnejšia, rýchlo sa opotrebuje a chod nie je plynulý.
- Magnetický systém – najpoužívanejší, dlhá životnosť. Funguje na princípe približujúcich sa a vzďaľujúcich magnetov od zotrvačníka.
- Elektromagnetický systém – najdrahší, veľmi dlhá životnosť, veľmi presný pri zaznamenávaní prejdenej vzdialenosti. Princípom je cievka, ktorej napätie a prúd riadi počítač. Zotrvačník je tak brzdení v rôznej intenzite.
Meranie tepovej frekvencie
Väčšina trenažérov disponuje dotykovým, prípadne ušným snímačom na zaznamenávanie tepovej frekvencie. Pokiaľ si nepotrpíte na presnosť a stačí vám aj orientačná hodnota, postačí vám aj bežný trenažér. V prípade, že chcete zaznamenávať podrobne vašu tepovú frekvenciu, odporúčame vyberať taký eliptický trenažér, ktorý umožňuje pripojenie hrudného pása.
Stabilizácia a manipulácia v priestore
Pri kúpe fitness prístroja je tento bod často podceňovaný, v mnohých prípadoch sa kupujúci nad tým ani nezamyslí. Až do okamihu, keď potrebuje svoj nový stroj „zaparkovať“ v obývačke či domácej posilňovni. Niektoré, hlavne tie lepšie a kvalitnejšie trenažéry sú vybavené kolieskami a nastaviteľnými nožičkami. To Vám umožňuje jednoduchšiu manipuláciu v priestore a stabilizovanie drobných nerovností v miestnosti.
Funkcia pripojenia trenažéra k PC
Pre väčší zážitok z cvičenia a motiváciu si môžete zaobstarať aj trenažér, ktorý má funkciu pripojenia k PC. To vám umožní zaznamenávať si váš cvičebný plán, prejdenú dĺžku, rýchlosť, spálené kalórie, tepovú frekvenciu, zapnúť si na monitore simuláciu reálnej krajiny a mať tak skutočný pôžitok z cvičenia.
Taktiež vám program vyhotoví grafy a štatistiky a Vy tak máte podrobný prehľad o svojich výkonoch a napredovaní za svojim cieľom. Berte však do úvahy, že tieto vymoženosti majú svoju dať v podobe vyššej ceny prístroja.
Záruka a servis
Eliptický trenažér je investícia na dlhšie časové obdobie. Preto by ste mali zvážiť dĺžku záručnej doby a servis, aký vám bude počas tejto doby ponúknutý. Oprava porúch či poskytnutie náhradných dielov by mal byť určite súčasťou poskytovaného servisu.
Ako cvičiť na eliptickom trenažéri
Na internete nájdete mnoho videí a návodov, ako správne cvičiť na eliptickom trenažéri a aký program si zvoliť podľa vašich preferencií. Dôležité je poznať svoje limity a zvoliť si správnu intenzitu cvičenia. Prílišné preťažovanie je viac na škodu ako na úžitok. Alternatívou k eliptickému trenažéru sú rotopedy a steppery.
Zvoliť si tú správnu intenzitu, ktorá vám vyhovuje a je tá správna je najdôležitejší krok k úspechu. Pre efektívne spaľovanie tukov by tréning nemal byť kratší ako 20 minút. Dĺžku tréningu môžete s pribúdajúcou kondíciou zvyšovať až na 45 – 60 minút.
Rozcvička – vynechať či nie?
Cvičenie na eliptickom trenažéri je komplexné cvičenie, pri ktorom zapájame celé telo. Preto by sa mohlo zdať, že rozcvička nie je potrebná. Opak je však pravdou. Rozcvička je základným prvkom pri akomkoľvek cvičení. Rozcvičiť si jednotlivé svalové skupiny, zahriať telo pred záťažou je práve to, čím sa naše telo pripravuje na tréning, bude výkonnejšie a predídeme prípadnej svalovej horúčke. Skvelou rozcvičkou pred cvičením na eliptickom trenažéri je rýchlejšia chôdza na bežiacom páse, ktorá rozprúdi krv v tele a zahreje svaly spodnej časti tela.
Pri rozcvičke myslíme na všetky svalové skupiny, a preto je dobré urobiť si rozcvičku tela zhora nadol. Začneme krúžením hlavy, trupu, ramenných a lakťových kĺbov, zápästí. Potom pokračujeme dolnými končatinami. Rozcvičíme bedrá, kolená, členky.
Na záver si dáme krátky warm-up, teda zahriatie. Môžeme sa párkrát zdvihnúť na hrazde, skákať jumping jacks alebo urobiť pár klikov. Po tréningu na eliptickom trenažéri nesmieme zabúdať na strečing a pomaly ponaťahovať všetky svalové partie.
Pozrite si, ako na správnu rozcvičku!
Eliptický trenažér – chudnutie verzus formovanie
V prípade spaľovania tukov je najideálnejšia doba na cvičenie ráno. Vtedy máme v tele najnižšiu hladinu cukrov a telo tak môže spaľovať práve nepotrebné tuky. Pokiaľ je vašou prioritou vytrvalostný tréning či rehabilitácia, čas tréningu si prispôsobte podľa vašich denných aktivít. Nezabúdajte však na pravidelnosť. Tá je tiež kľúčovým aspektom úspechu.
- skvele navrhnutý eliptikal pre intenzívny domáci tréning
- možnosť nastavenia dĺžky kroku
- silné záťažové koleso s magnetickým brzdným systémom
- systém Android pre využitie multimediálnych aplikácií priamo z ovládacieho panela
- WiFi pripojenie
- ergonomicky tvarované pedále s odpružením
Je eliptický trenažér z bazoša dobrý nápad?
Pri kúpe trenažéra sa riadime rôznymi vyššie spomenutými kritériami. Avšak pre mnohých je práve najdôležitejším kritériom cena prístroja. Často siahame na lacnejšie varianty na úkor kvality alebo nakupujeme výrobky z druhej ruky na internete.
Byť ekologický, menej spotrebný je síce v dnešnej dobe žiaduce, no musíme si uvedomiť, kedy a nakoľko vhodné. Kúpiť si prístroj na cvičenie z druhej ruky, často niekoľko rokov používaný je ekonomicky výhodné, ale ani zďaleka nemusí vyhovovať našim požiadavkách.
Najväčšou nevýhodou je nemožnosť reklamácie v prípade poškodenia či pokazenia prístroja. A taktiež nespĺňanie kritérií vzhľadom na našu postavu a cieľ, ktorý chceme cvičením dosiahnuť.
Eliptický trenažér – recenzie a skúsenosti
Pripravili sme pre Vás recenzie najlepších eliptických trenažérov od overeného predajcu inSPORTline. Rôzne trenažéry sú vybavené odlišnými funkciami a vybavením. Pozorne si prečítajte naše recenzie a vyberte si ten najvhodnejší trenažér pre Vás!
Recenzia inSPORTline CRUZZ
Eliptický trenažér inSPORTline CRUZZ je moderný eliptický trenažér vybavený základnými aj rozšírenými funkciami. Je elektronický ovládaný. Má perfektne prepracovaný computer s LCD displejom, manipulácia s ním je jednoduchá a prehľadná.
Display zobrazuje čas, rýchlosť, vzdialenosť, pulz a mnoho ďalších ukazovateľov. Výhodou sú aj nastaviteľné pedále v rozmedzí 7,5 cm. Ponúka celkovo 24 programov, 12 prednastavených programov. HRC režim, ktorý plynule prispôsobuje tréningovú záťaž aktuálnemu srdcovému tepu.
WATT systém zase zabezpečuje stály výkon aj pri zmene frekvencie krokov. Systém BeltDrive zaisťuje tichý a plynulý chod. Maximálna hmotnosť prístroja je 120 kg, dĺžka kroku je 42 cm. Bližšie parametre a podrobný opis nájdete tu.
Recenzia inSPORTline Misouri
inSPORTline Misouri – je manuálne ovládaný trenažér s radou funkcií. Má magnetický brzdový systém s 8 stupňami záťaže. Prehľadný displej zobrazuje prejdenú vzdialenosť, čas, rýchlosť, pulz, spálené kalórie a iné. Snímače pulzu sú umiestnené na madlách.
Eliptický trenažér ďalej disponuje protišmykovými nášľapmi či systémom BeltDrive, ktorý zaručuje maximálne tichý chod. Nosnosť tohto typu eliptického trenažéra je 110 kg a jeho celková hmotnosť je 26 kg.
Tieto vlastnosti robia z eliptického trenažér inSPORTline Misouri obľúbený model za nízku cenu. Podrobnosti a presnejšie parametre nájdete tu.
Recenzia inSPORTline Atlanta Black
Eliptický trenažér inSPORTline Atlanta Black je obľúbený manuálne ovládaný eliptický trenažér, ktorý kopíruje špičkový inSPORTline Atlanta. Vďaka masívnej konštrukcii je stroj vysoko stabilný, BeltDrive systém zaisťuje tichý a plynulý chod.
Displej podobne ako u predchádzajúcich modelov zobrazuje čas, rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, tepovú frekvenciu. Maximálna nosnosť trenažéra je až 150 kg, dĺžka kroku je 40 cm. Hmotnosť celého stroja je 52 kg. Podrobnejšie informácie o celkovej konštrukcii, nastaveniach a programoch nádeje tu.
Kľúčové vlastnosti:
- skvelý pomer ceny a kvality!
- stabilná robustná konštrukcia
- protišmykové pedále
- snímače tepovej frekvencie v rukovätiach
- držiak na tablet pre rozmanitejší tréning
- HiLevel odpor s 24 úrovňami
- remeňový pohon so systémom SilentBelt
- možnosť využitia doplnkovej aplikácie Kinomap ( Android 4.4 + / iOS9.0+)
Eliptický trenažér je priateľ do každého počasia. Dúfame, že po prečítaní tohto článku Vám už nič nebráni v ceste zaobstarať si svoj vlastný eliptický trenažér a dopracovať sa tak k vysnívanému cieľu. Bol tento článok pre Vás užitočný? Máte osobné skúsenosti s eliptickým trenažérom? Podeľte sa s nami v komentároch.