Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Moderné prepojenie obývačky s kuchyňou

Plánujete spojiť dve, na oko na míle vzdialené, izby. Kuchyňu a obývačku. Kuchyňa je srdcom domova. V minulosti sa v nej odohrávali všetky dôležité veci. Stretávala sa v nej celá rodina. Obývačka bola miestnosťou, do ktorej sa vstupovalo len pri výnimočných udalostiach. Dnes je všetko inak. Obývačka sa stala miestnosťou, v ktorej trávime väčšinu voľného času. Prijímame v nej návštevy.  V kuchyni varíme a pečieme. Je možné toto všetko spojiť tak, aby si obe izby zachovali svoju funkčnosť a aby spolu ladili?

Foto: Unsplash.com

Spojenie obývačky s kuchyňou a jeho výhody

V posledných rokoch sa stalo obľúbeným trendom kuchyňu s obývačkou prepojiť. Otvorený priestor nás láka najmä v malých bytoch. Prepojením izeb sa zväčší obytný priestor, gazdinky ho majú pri varení po celý čas pod kontrolou a pri návšteve neprídu o nič, čo sa v centre diania deje. Toto prepojenie ocenia aj mamičky. Pri varení a ostatných kuchynských prácach majú svoje deti stále na očiach. Členovia domácnosti vďaka prepojeniu spolu trávia viac času, čo prospieva ich spoločnej komunikácii.

Foto: Unsplash.com

Kedy sa do prepájania radšej nepúšťať?

Predtým, ako sa do spájania kuchyne s obývačkou a jedálňou pustíte dobre zvážte, koľko času sa v kuchyni chystáte stráviť. Keď máte kuchyňu len preto, aby ste mali kde pripraviť raňajky a niečo rýchle pod zub, tak sa do spájania pustite. Obývačka získa väčší priestor a pachy z kuchyne vám pri sledovaní televízie nebudú prekážať. Ak varenie patrí medzi vaše hobby a pri sporáku experimentujete denne niekoľko hodín, samostatná kuchyňa bude lepšou voľbou. Vyhnete sa možným partnerským hádkam. Nikoho nebudete vyrušovať zvukmi z kuchyne pri sledovaní obľúbeného seriálu a keď sa vám nebude chcieť kuchyňu upratať, jednoducho zavriete dvere.

Foto: Unsplash.com

Čo v spojených izbách urobiť inak

Za kuchynskú linku nedávajte kachličky. Je to klasika, ale v spojení s obývačkou môže pôsobiť rušivo. Tapety do kuchyne majú rôzne motívy a pôsobia moderne a sviežo. Jednou z ich výhod je rýchla a relatívne lacná výmena. Aj obyčajná biela kuchyňa s drevom bude vďaka nim stále iná.

Kuchyňu vybavte tichými spotrebičmi a ukryte ich za dvierka kuchynskej linky. Spotrebiče nebudú rušiť neželanými zvukmi a celé zariadenie bude také ucelenejšie. Nezabudnite na silný digestor. Pachy, ktoré vzniknú pri varení musia ísť hneď preč.

Čo sa nábytku týka, kombináciou dreva so svetlými farbami nič nepokazíte. Drevené kuchyne sú nadčasové a dobre sa kombinujú aj s ostatným nábytkom.

S množstvom farieb to nepreháňajte. Jednou, maximálne dvoma farbami vo svetlejších odtieňoch vytvoríte väčší priestor, minimálne opticky.

Foto: Dovido.sk

Obývačka s kuchyňou a možnosti ich prepojenia

Odstránia sa priečky a uvoľní sa priestor. V miestnosti nezískate len viac miesta, ale aj viac svetla, vzdušnosť a voľnosť. Spojenie musí byť funkčné a estetické zároveň. Pri zariaďovaní obývačky s kuchyňou použite rovnaké farby a materiály a vytvorte medzi nimi jemný súlad. Nábytok oboch izieb zvoľte v rovnakej farbe a v rovnakom štýle. Keď bude biela kuchyňa, v zariadení obývačky tiež vychádzajte z tejto farby. Spestriť ju môžete doplnkami.

Chcete izby spojiť, ale tak, aby si každá izba zachovala určitú dávku samostatnosti. Jednou z možností, ako kuchyňu s obývačkou na oko oddeliť, je kuchynský ostrovček. Môže slúžiť ako jedálenský stôl, ale aj ako pracovná plocha. Z kuchyne s ostrovčekom sa tak stane aj z varenia malá a príjemná spoločenská udalosť.

Rohová sedačka alebo sedačka v tvare U priestor nenápadne predelí a v obývačke získate súkromie a určitú dávku intímnosti. Oddychovú zónu nezanedbávajte. Obývačka by mala zabrať cca 70% spoločného priestoru.

Foto: Unsplash.com

Hranicu medzi kuchyňou a obývačkou môžete určiť aj vhodným rozložením sektorových skriniek. Nemusia byť rovnako vysoké. Práve naopak. Čím otvorenejší priestor, tým lepšie. Na kuchynskú stranu zaveste obraz do kuchyne tak, aby bolo hneď každému jasné, kde končí kuchyňa a začína obývačka.

Dajte rovnakú podlahu do celého priestoru. Nech je to pekne plynulé. V obývačke ju zútulnite kobercom. Schodík v podlahe, aby ste zvýraznili prechod medzi izbami, vás rýchlo omrzí a dva rôzne typy podláh sa vám budú s nábytkom a kuchynskou linkou ťažko spájať.

Správne osvetlenie robí svoje

Nad ostrovček alebo jedálenský stôl umiestnite visiace svietidlo, do obývačky stropné. Osvetlenie vyberajte z rovnakého materiálu a v rovnakej farbe. Svietidlá dokážu priestor zjednotiť, ale aj poriadne narušiť.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*