Je Vašim snom konečne schudnúť alebo mať krásne vyšportované a pevné telo? Potom je rotoped niečo pre Vás!
Z každej strany počúvame o zdravom životnom štýle, o vhodnej životospráve, o dostatočnom pohybe a spánku. Koľkokrát sme si už dali novoročné predsavzatie, že s tým už konečne začneme? Že si kúpime permanentka a budeme poctivo chodiť do fitness centra? No naša lenivosť je vo väčšine prípadov silnejšia ako naše odhodlanie.
V tomto článku Vám prinášame sumár všetkého, čo sa týka rotopedov. Tento fitness stroj je považovaný za klasiku a v článku odpovieme následujúce otázky:
- Ako si vybrať ten správny?
- Aké kritéria zohľadniť pri výbere?
- Aké sú výhody domáceho rotopedu?
- Aké typy rotopedov sú dnes na trhu?
- Aké majú rotopedy vlastnosti?
Čo je rotoped?
Rotoped, inými slovami stacionárny bicykel, je domáci fitness stroj, vďaka ktorému môžete nadobudnúť stratenú kondíciu. Výhodou kúpi rotopedu do domácnosti je možnosť jeho každodenného využitia. Nemusíte nikam chodiť a aj v nepriaznivom počasí či počas zimy tak môžete športovať. Je však dôležité pozerať aj na parametre výberu, ktoré by vám mali byť šité na mieru.
Skvelou alternatívou k rotopedom je aj eliptický trenažér či stepper.
Ako si vybrať správny rotoped?
Pri kúpe rotopedu treba starostlivo dbať na výber toho správneho pre Vás. Treba zohľadniť vašu hmotnosť a výšku, konštrukciu jednotlivých rotopedov či spôsob ovládania. Preto je dôležité zodpovedať si nasledujúce otázky:
- Som profesionál alebo začiatočník?
- Čo od rotopedu očakávam?
- Ako často plánujem rotoped využívať?
- Je určený len pre mňa alebo pre celú rodinu?
- Koľko som ochotný investovať do kúpy rotopedu?
- Aký veľký priestor mám vyhradený pre rotoped?
Všetky tieto kritéria sú veľmi dôležité pre výber toho správneho rotopedu.
Parametre výberu
Typy rotopedov
Na trhu sú tri základné typy rotopedov. Klasické vzpriamené, spinningové a ležaté rotopedy.
Vzpriamené rotopedy – ide o klasické stacionárne bicykle. Patria medzi najrozšírenejšie a najobľúbenejšie rotopedy. Ich princíp je totožný s cestnými bicyklami. Ovládanie je veľmi jednoduché, nenáročná manipulácia, nezaberie príliš veľa priestoru. Je vhodný na spaľovanie tukov, ako aj na zvýšenie kondície.
Spinningové rotopedy – tento typ rotopedov sa často nachádza vo fitness centrách. Doma ho majú skôr profesionáli ako bežní užívatelia. Princíp je podobný jazde na bicykli, avšak nie úplne totožný. Jeho manipulácia si vyžaduje určité skúsenosti, preto je lepšie nechať si poradiť odborníkom.
- Overení predajca športového príslušenstva a fitness strojov prvotriednej kvality
- Doprava ZADARMO pri nákupe nad 49,90 €
- Vernostná zľava až – 10 % na ďalší nákup
- Nákup na splátky bez navýšenia
V čom sa líši od klasického vzpriameného rotopedu je to, že pri cvičení na spinningovom rotopede nie je celé telo vzpriamené, ale ohnuté. Sú skladné, ale v porovnaní s klasickými drahšie. Ďalším rozdielom je, že sa hodí skôr na vytrvalostný tréning a nadobudnutie kondície, ako na spaľovanie kalórií.
Ležaté rotopedy – najneobvyklejšie z týchto troch typov. Sú to rotopedy, na ktorých sa cvičí v polosede. Sú určené primárne pre osoby s telesným postihnutím, je vhodný aj na rehabilitácie. Často ich využívajú športovci po zranení, ktorí nechcú stratiť svoju kondíciu.
Cvičenie na tomto type rotopedu je však menej efektívne ako u predchádzajúcich dvoch typov. Stroje navyše zaberajú viac miesta a sú drahšie.
Skladací a mini rotoped
Skladací rotoped – ideálny do domácnosti s nedostatkom priestoru. Po cvičení sa dá jednoducho zložiť a uložiť pod posteľ alebo do skrine. Zásadne sa nelíši funkciami a využiteľnosťou s klasickými rotopedmi. Výhodou je aj jeho nízka cena.
Mini rotoped – vhodný na precvičovanie horných aj dolných končatín. Je veľmi malý a skladný. Jeho ovládanie je jednoduché a je ako stvorený pre ľudí so sedavým zamestnaním. Môžete ho mať v práci pod stolom a pravidelne na ňom cvičiť.
Rotopedy podľa typu ovládania záťaže
Rotoped nie je prístroj, ktorý by išiel iba uniformným tempom. Všetky rotopedy majú možnosť nastavenia si záťaže, aká nám vyhovuje. Podľa mechanizmu nastavovania poznáme dva druhy rotopedov:
Manuálne ovládané rotopedy – už z názvu vyplýva, že tieto typy rotopedov si regulujeme sami ručne. Buď posúvaním na stupnici alebo otáčaním kolieska. Výhodnejšia je regulácia v stupňoch, kde si vieme trasu nasimulovať vernejšie.
Na trhu sú aj rotopedy, ktoré majú plynulú reguláciu, ale tie si vyžadujú určitý tréning. Je to totiž náročnejšie, pretože je pri nich horší odhad náročnosti. Tieto rotopedy sú spravidla lacnejšie a jednoduchšie, čo so sebou prináša aj nevýhodu v podobe menšieho množstva funkcií.
Rotopedy riadené počítačom – je to modernejšia a technicky vyspelejšia generácia rotopedov. Pomocou počítače si viete nasimulovať rôzne trasy a záťaže. Zároveň vám to neznemožňuje si regulovať záťaž aj sami.
Výhodou sú automatické zmeny, ktoré zaznamenávajú profil vašej trate a vedia prispôsobiť záťaž vášmu terénu či tepovej frekvencii. Je to ideálny typ rotopedu do domácnosti. Cena rotopedu je však vyššia a ovládanie náročnejšie.
Výška a váha používateľa
Pri kúpe rotopedu je veľmi dôležité zohľadniť Vašu váhu a výšku. Tieto parametre sú pri kúpe podstatné z jednoduchého dôvodu. Stabilita a efektivita cvičenia. Každý človek má iné telesné proporcie, preto treba aj k výberu rotopedu či iného prístroja pristupovať špecificky.
Väčšina rotopedov má nastaviteľnú výšku sedadla aj riadenie. Je ale potrebné kupovať si taký rotoped, v ktorého rozmedzí sa pohybujete. Pri cvičení na rotopede by vaše nohy nemali byť veľmi pokrčené, ale zároveň by ste ich nemali ani prepínať. Preto si pozrite maximálnu výšku, na ktorú môžete sedadlo nastaviť.
Vyberte si z najlepších rotopedov!
Rotoped inSPORTline inCondi UB60i |
||
Rotoped DOMYOS 500 |
||
ROTOPED inSPORTline AirBike PRO | ||
Rotoped BIKEERG CONCEPT 2 |
||
Recumbent inSPORTline inCondi R600i |
||
Azura Pro rotoped |
Všetky rotopedy majú určitú maximálnu nosnosť. Tá by sa nemala prekračovať, inak prístroj stratí stabilitu a môže sa pokaziť. Dobré je prirátať si k vašej váhe a určitú hmotnostnú rezervu. V prípade, že vážite 95 kg, odporúčame kúpiť skôr rotoped s vyššou hmotnosťou ako 100 kg.
Pri kúpe preto vždy sledujte maximálnu nosnosť, ktorá sa u väčšiny pohybuje okolo 100 kg. Dajú sa kúpiť aj rotopedy s maximálnou nosnosťou 180 kg. Tie sú ale samozrejme drahšie, no konštrukcia je o to pevnejšia.
Brzdový systém rotopedu
Všetky rotopedy majú brzdový systém. Rotoped narozdiel od klasických bicyklov nemá systém prevodoviek, pretože stojí na mieste. Preto je potrebné zotrvačník, ktorý je poháňaní šliapaním, určitým spôsobom regulovať a spomaľovať.
Lacné pásové a čeľusťové brzdné systémy sú už minulosťou. Boli veľmi hlučné a bolo potrebné ich častejšie servisovať a ich životnosť nebola taká vysoká, ako je to pri dnešných brzdných systémoch. Dnes sa využívajú magnetické a elektromagnetické brzdné systémy.
Prvý typ je založený na permanentnom magnete. Brzdný účinok je menený zmenami polohy vzhľadom ku zotrvačníku. Výhodou tohto systému je nehlučnosť a vysoká životnosť.
Druhým, ešte výkonnejším a takmer bezporuchovým systémom je indukčný elektromagnetický systém. Je maximálne tichý, presný a vydrží aj vysokú záťaž.
Hmotnosť zotrvačníka rotopedu
Na prvý pohľad nie príliš významná súčasť rotopedu. Nie je však tomu tak. Hmotnosť zotrvačníka má svoj význam v plynulosti chodu. Platí, že čím je zotrvačník ťažší, tým bude jazda plynulejšia. Bežná hmotnosť zotrvačníka je 3-5 kg. Dajú sa kúpiť aj rotopedy so zotrvačníkmi hmotnosti 8 kg. Vtedy sa zvyšuje efektivita a plynulosť cvičenia.
Konštrukcia rotopedu
Pri výbere rotopedu si všímame aj celkovú konštrukciu a rám. Tento parameter súvisí s nosnosťou prístoja. Platí, že čím vyššia nosnosť, tým pevnejšia a stabilnejšia konštrukcia. Rám by mal vydržať, nekorodovať ani po styku s potom. Pri cvičení na rotopede by sa s vami prístroj nemal kývať, ale mal by byť stabilný. To zaisťuje aj jeho dlhšiu životnosť.
Sedadlo, riadidlá a pedále rotopedu
Sedadlo – počas cvičenia a po ňom určite nechcete mať pocit, že vás bolí celý zadok a stehná a nebudete chcieť na ďalší deň už na rotoped ani vysadnúť. Preto venujte náležitú pozornosť výberu sedadla.
- Oficiálny tréningový trenažér Tour De France
- športové nastaviteľné rukoväte;
- Pedále s klipsňami a páskami
- Dvojitý držiak na fľašu
- 10-palcový dotykový displej
Väčšina rotopedov má už pohodlné gélové sedadlá, ktoré sa prispôsobia tvaru používateľa. Sú pohodlné a pri a po tréningu nemáte pocit, že cvičenie bolo utrpením. Sedadlá sa dajú nastaviť do rôznej výšky. Mnohé rotopedy ponúkajú aj možnosť nastavenia v pozdĺžnom smere – teda smerom bližšie alebo ďalej od riadidiel.
Riadidlá – ideálne sú tie, ktoré majú ergonomický tvar a dajú sa nastaviť. Prispôsobíte si ich ľahko svojim potrebám a nebude Vás bolieť chrbát. Najideálnejšie je, ak majú riadidlá aj poťah proti kĺzaniu. V opačnom prípade môžete použiť rukavice.
Pedále – na rotopede nikdy necvičte bez pevnej obuvi. Bosé nohy nemajú na pedáloch čo robiť. Preto pri kúpe rotopedu vyberajte taký, ktorý Vám vyhovuje a z ktorého sa vám topánka nebude kĺzať. Mnohé rotopedy majú aj sťahovateľný popruh, ktorý vašu nohu bez ťažkostí upevní na pedáloch. Keďže je rotoped stacionárny, nehrozí pád, preto je to bezpečné.
Napájanie rotopedov
Na výber máte dve možnosti napájania – elektrina alebo akumulátor.
Pri elektrickom napájaní ste obmedzený dĺžkou šnúry a vzdialenosťou k zástrčke. Strata energie Vám hrozí iba v prípade výpadku elektriny.
Výhodou akumulátora je, že ho môžete umiestniť aj tam, kde nemáte prístup k elektrickej energii, napríklad niekde na chodbe. V neprospech zase hrá obmedzená životnosť. Akumulátor je potrebné po určitom čase vymeniť.
Záruka a servis
Ak sa rozhodnete kúpiť si rotoped, určite to pre vás nie je krátkodobá investícia. Preto si pozorne všimnite dĺžku záručnej doby a servis, aký vám bude počas tejto doby ponúknutý. Súčasťou poskytovaného servisu u predajcu by mala byť oprava, prípadne poskytnutie náhradných dielov v prípade potreby.
Rozcvička – potrebná alebo nie?
Podobne ako pri cvičení na eliptickom trenažéri, aj cvičenie na rotopede je cvičenie komplexné. Zapájame teda celé telo. Je to vysoko efektívne a môžeme nadobudnúť dojem, že rozcvička je v tomto prípade zbytočná. Nie je však tomu tak. Rozcvička je základ každého cvičenia! A to z jednoduchého dôvodu. Pri rozcvičke si zahrejeme telo pred záťažou, rozcvičíme jednotlivé svalové skupiny a naše telo tak bude pripravené podať vyšší výkon a predísť prípadnej svalovej horúčke.
Rozcvičku vykonávame zhora nadol, aby sme nevynechali žiadne svalové skupiny. Zapájame hlavu, krk, ramená, lakte, zápästia. Pokračujeme trupom a končíme dolnými končatinami – bedrové, kolenné kĺby a členky. Vhodné je krúženie všetkými spomínanými časťami tela. Rôzne rozcvičky a warm-upy nájdete veľmi jednoducho na youtube. V nami vybranom videu si môžete jednu z takýchto rozcvičiek pozrieť a aplikovať pred Vašim cvičením.
Po každom cvičení tiež odporúčame naťahovanie – tzv. stretching všetkých svalových skupín. Predídete tak svalovej únave či poraneniu svalov.
Rotoped na bazoši – dobrý nápad alebo nie?
Nízka (prípadne nižšia) cena rotopedu. To je dôvod, prečo pri kúpe nielen prístroja na cvičenie vyhľadávame aj produkty z druhej ruky. S cieľom ušetriť tak často máme doma mnohé veci, ktoré v konečnom dôsledky nevyužívame, pretože nám „nesadli“. A práve toho sa treba vyvarovať hlavne pri kúpe prístrojov či iných vecí, u ktorých musíme zohľadňovať isté špecifické kritéria. Pokiaľ kupujete opotrebované činky, nemá sa čo pokaziť. S rotopedom je to však iné.
To, čo vyhovuje jedného, nemusí zas druhému. A ak pre seba chceme urobiť niečo dobré, prečo sa potom ochudobňovať na úkor kvality? V obchode si tiež nekúpite tričko, ktoré je o dve veľkosti menšie len preto, lebo je v zľave. Preto je lepšie kupovať si prístroje na cvičenie nové, u ktorých máte tiež možnosť reklamácie a servisu v prípade poškodenia. Pozorne vyberajte a zohľadňujte všetky kritériá, ktoré sme vyššie popísali. Vaše telo sa Vám zato odvďačí.
Recenzie a skúsenosti
Recenzia rotoped inSPORTline Klegan
Rotoped inSPORTline Klegan je jeden z najpredávanejším modelom. Manuálne ovládaný, s 8 stupňami záťaže, vhodný do každej domácnosti. Samozrejmosťou je počítač vybavený funkciami ako sú ukazovatele času, rýchlosti, kalórií, vzdialenosti, tepovej frekvencie a iné. Má systém BeltDrive pre tichý chod, magnetický brzdový systém. Jeho max. nosnosť je 130 kg a max. výška používateľa 190 cm. Napája sa na batérie.
Recenzia skladací rotoped inSPORTline Xbike
Praktický skladací rotoped oplývajúci radom funkcií. Počítač zobrazuje rýchlosť, čas, kalórie, vzdialenosť, pulz a ďalšie. Má ergonomické sedadlo a riadidlá obalená penovým materiálom. Regulovaný magnetickým brzdným systémom, s maximálnou nosnosťou 100 kg a maximálnou výškou používateľa 180 cm.
Recenzia rotoped inSPORTline Temiste
Rotoped Temiste patrí do kategórie mini rotopedov. Je ideálny pre ľudí so sedavým zamestnaním. Má manuálne ovládanie, obojsmerný chod, pásový brzdový systém. Spôsob napíjania je na batérie. Jeho maximálna nosnosť je 100 kg. Funkcie počítača zahŕňajú aj zobrazovanie času či kalórií.