Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

5 vecí, bez ktorých sa na svojich cestách nezaobídete

cestovanie

Patríte medzi nadšencov turistiky a cestovania? Potom je tento článok určený práve Vám. Pripravili sme jednoduchý zoznam piatich vecí, bez ktorých by ste sa radšej na cesty nemali púšťať.

Zo zoznamu sme vynechali klišé ako doklady, nožík na prepichnutie kokosu v prípade stroskotania na opustenom ostrove, či zubnú kefku. Sústredili sme sa najmä na technické vychytávky, bez ktorých síce prežijete, ale môžete sa bez nich v dnešnom urýchlenom svete dostať do problémov.

1. Kvalitný batoh

Dovoľte mi ešte raz zdôrazniť – kvalitný. Hlavne cestovatelia – začiatočníci vedia tento faktor podceniť a na cesty sa vyberú vybavený batohom s nepremokavosťou igelitovej tašky najlacnejšej cenovej kategórie.

Keď budete brázdiť svet krížom krážom môžete sa ocitnúť v rôznych situáciách a rôznych poveternostných podmienkach. Ťažký premočený batoh plný premočených vecí, prípadne pokazenej elektroniky, nie je nič, čo by ste chceli vláčiť na chrbte.

Tip na batoh:

Turistický batoh DEUTER Speed Lite 24

button

2. Pršiplášť alebo nepremokavá bunda

Myslím, že dôvody nie je potrebné znova vysvetľovať. Dažde či búrky Vás môžu zastihnúť v každom ročnom období. Aj keď vyrazíte v horúcich letných mesiacoch, pribaľte si minimálne pršiplášť.

Tip na bundu:

Dámska bunda THE NORTH FACE Alpine

  • ľahká a nepremokavá
  • výborná tepelná izolácia
  • technológia FlashDry

button

3. Externá nabíjačka

Mobilný telefón považujeme za samozrejmosť, veď málokto by dnes bez neho išiel von čo i len vyniesť kôš alebo nakúpiť do večierky. No pri cestovaní by ste sa určite mali vybaviť externou nabíjačkou.

Problémy s dopravou, jazyková bariéra, stratení v novom meste…s týmito problémami si viete s pomocou smartfónu a internetu hravo poradiť. Sranda však skončí, keď Vám dôjde šťava – a verte či nie, to sa stáva spravidla v tých najnevhodnejších situáciách.

Tip na externú nabíjačku:

Power Bank Genius ECO-u267

button

Vrelo odporúčame sa na cesty vybaviť externou nabíjačkou, ktoré nájdete už v cenovej kategórii od 5 do 10 eur. Na trhu sú už dlhšiu dobu taktiež powerbanky so solárnym dobíjaním. To síce nefunguje úplne 100 %, no v slnečných krajinách môže pomôcť.

4. Fotoaparát

Áno, uvedomujem si, že väčšina z nás už vlastní smartfón s kvalitným fotoaparátom a foťák môže vnímať ako zbytočnú záťaž. Avšak pozrime sa na to z inej stránky.

Ak si chcete skutočne zážitky z ciest uchovať, prípadne aj zhmotniť do podoby obľúbených fotokníh či albumu s fotkami, foťák sa určite oplatí.

Kvalita fotiek je stále na omnoho vyššej úrovni ako pri priemerných smartfónoch a na vytlačených fotkách je to zreteľne vidno. Tiež Vás to motivuje fotiť čo najpútavejšie, vyhľadávať zaujímavé miesta a scenérie, jednoducho fotky precítiť.

Tip na foťák s objektívom:

Digitálny fotoaparát Olympus E-M10 Mark III + 14-42 čierny

 

  • vynikajúca kvalita fotiek – rovnocenné s mnohými zrkadlovkami
  • spratné rozmery a nízka hmotnosť
  • jednoduché a intuitívne ovládanie

button

Bojíte sa váhy navyše? Nikto nevraví, že so sebou musíte vláčiť zrkadlovku a 4 objektívy. Čoraz väčšej popularite sa tešia tzv. „nezrkadlovky“, ktoré šetria na rozmeroch a hmotnosti, no kvalitou sú bežným zrkadlovkám rovnocenné.

5. Čelovka

Nemusíte zdolávať najvyššie vrchy sveta či objavovať stratené civilizácia, aby ste si do svojej výbavy pridali jednu malú čelovku. Nikdy predsa neviete, či sa nezdržíte pri obyčajnej horskej prechádzke alebo cestou na odľahlý hotel.

V mnohých krajinách Vás môže zaskočiť nedostatok verejného osvetlenia. S čelovkou v batohu si na hlave sa budete cítiť istejšie.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*