Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

7 dôvodov, prečo by ste mali prestať fajčiť – ešte dnes!

muž fajčiaci cigaretu

Je všeobecne známe, že fajčenie je škodlivé pre celé telo a organizmus. Dlhodobé fajčenie vedie k zvýšenému výskytu chronických chorôb. Najčastejšie vyskytujúce sa sú pľúcne choroby, ako v najhoršom prípade rakovina pľúc, alebo v tom lepšom sťažené dýchanie alebo zápal pľúc, ktorý môže byť takisto spôsobený práve fajčením

1. Znížite riziko týchto ochorení

Okrem pľúcnych ochorení fajčenie taktiež zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, ako napríklad vysoký tlak, nepravidelný pulz či infarkt. Pokiaľ sa s fajčením rozhodnete skoncovať, môžete svoj život o pár rokov predĺžiť a taktiež zvýšiť jeho kvalitu, keďže mnoho z týchto ochorení nie je hneď smrteľných. Avšak ak v určitom veku nedokážete kráčať po schodoch, pravdepodobne sa vám to páčiť nebude.

2. Financie

Mnoho fajčiarov považuje tento dôvod za relevantnejší ako zdravie. Tento fakt je minimálne zvláštny, avšak pravdou je, že fajčenie „ide do peňazí“. Krabička cigariet je z roka na rok drahšia a pri vysokej dennej spotrebe skutočne nejde malú sumu peňazí. V súčte si môžete za rok dopriať luxusnú dovolenku alebo novú gaučovú súpravou do obývačky.

3. Zlepšenie kondície a celkovej vitality

S absenciou fajčenia sa pomaly prinavráti stratená kondícia a vitalita. Každodenný život bude o niečo jednoduchší a príjemnejší. Kto vie, možno časom sa dostanete k behaniu maratónu a podobným športovým výzvam, alebo si aspoň zaobstaráte bežecký pás. Nikdy nie je neskoro.

4. Už sa ďalej nemusíte vystavovať extrémom

Fajčiari pravidelne narážajú na prekážky – fajčiarska miestnosť sa v budove nenachádza, no vy potrebujete svoju dávku nikotínu. Čo ak práve vonku mrholí alebo prší hustý dážď? Ani tieto podmienky často fajčiarov neodradia. Ochota vystavovať sa týmto extrémom len pre dávku nikotínu a preto, že ste ešte nezachytili ako prestať fajčiť, nemusí patriť medzi najpríjemnejšie aktivity.

5. Zdravie vašich blízkych

Presne tak, fajčením neškodíte len sebe, ale celému svojmu okoliu. Kolegovia v práci, manžel alebo manželka, deti, starí rodičia a rodičia – všetci sú vystavení pasívnemu fajčeniu, pokiaľ prídu do kontaktu s fajčiarom. Pasívne fajčenie sa môže podpísať na zdraví vašich blízkych, čo by mal byť sám o sebe dostatočný dôvod, prečo s tým prestať.

6. Získajte stratenú chuť

Dlhodobým fajčením postupne otupujete svoje chuťové bunky, až postupne môžete chuť stratiť takmer úplne. Ak však s fajčením prestanete, chuť sa vám po čase prinavráti a vy si opäť budete môcť plnohodnotne vychutnať obľúbené jedlo.

7. Problémy s chrápaním?

Tento problém často signalizuje hlbšie problémy a príčinou môže byť práve fajčenie. Bez fajčenia by malo byť vaše chrápanie menej frekventované a tichšie. Časom možno aj žiadne.

Určite by sa našlo aj viac dôvodov, prečo s fajčením prestať – ešte dnes. Vybrali sme týchto 7, len na názornú ilustráciu toho, čo všetko môže v živote zlepšiť, pokiaľ sa rozhodnete prestať fajčiť. Finálne rozhodnutie však musí učiniť každý sám. My vám prajeme pevnú vôľu a silnú motiváciu.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*