Spirulina – superpotravina, všeliek, zázrak. To sú prívlastky, ktorými sa pýši čoraz viac obľúbený produkt so širokým spektrom blahodarných účinkov na ľudský organizmus. Čo to tá spirulina vlastne je, na čo je dobrá ju zaradiť do jedálnička, pre koho je a nie je určená? Na tieto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom článku.
Čo je spirulina?
Možno to niekoho z vás prekvapí, ale spirulina je sladkovodná zelená mnohobunková riasa. Jej prirodzeným prostredím sú teplé subtropické neznečistené jazerá. V ľudskom tele je stráviteľná na 85-95%, a to z toho dôvodu, že jej bunková stena neobsahuje celulózu. Zaraďuje sa medzi potraviny, ktoré majú najvyššie zastúpenie esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín.
Spiruline nahráva aj fakt, že má nízky obsah sacharidov a lipidov, čo z nej robí potravinový doplnok s minimom kalórií, no zároveň je to jeden z najkomplexnejších zdrojov vitamínov a minerálov. Spirulina je výborný zdroj energie. Účinne pomáha v boji proti únave, je vhodným doplnkom pri chudnutí, pretože znižuje chuť do jedla.
Má antidiabetické, antitoxické, detoxikačné, antivírusové účinky. Pomáha predchádzať vzniku rakovinu, účinne znižuje cholesterol, je prospešná pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Spirulina je ďalej výborným doplnkom pri ochoreniach ako anémia, artritída, astma, spálená pokožka, alkoholické poškodenie pečene, pri otrave arzénom.
Spirulina blahodarne pôsobí na imunitný a lymfatický systém, stimuluje ich funkcie, stimuluje tvorbu krvných elementov, spomaľuje starnutie či zvyšuje množstvo laktobacilov v čreve. Pozitívnym účinkom spiruliny by sme mohli venovať celé knihu. Jej využitie je veľmi všestranné a zdraviu prospešné.
Zdraviu prospešný je tiež kokosový olej. O jeho účinkoch sa dozviete tu.
Aké zloženie má spirulina?
Poďme sa spolu pozrieť tejto riase na zúbky a odhaliť, čo všetko v sebe ukrýva. Spirulina obsahuje veľa proteínov, chlorofylu, beta karoténu, minerálov a stopových prvkov ako sú železo, vápnik, horčík a chróm, či celé spektrum vitamínu B. Obsahuje tiež vitamín E, enzýmy, polyamidy.
Bielkoviny – Spirulina je veľmi bohatá na bielkoviny. Tie tvoria až 70% obsahu riasy. O účinkoch a potrebe bielkovín pre ľudský organizmus snáď nemusí byť ani reč. Okrem proteínov sú tu obsiahnuté aj DNA a RNA kyseliny potrebné pre správny prenos genetických informácií.
Ak uvažujete nad zaradením kvalitných proteínov do vášho jedálnička, rozhodne si prečítajte náš článok, v ktorom vám prevedieme všetkými druhmi proteínov a vy si tak budete vedieť vybrať najvhodnejší pre vás.
Chlorofyl – je súčasťou každej zelenej rastliny. Okrem toho, že premieňa slnečnú energiu na glukózu a kyslík, má pozitívne účinky aj na náš organizmus. Chlorofyl pôsobí v našom tele detoxikačne, má schopnosť viazať jedy, zlepšuje prekrvenie organizmu, účinne podporuje krvotvorbu a hojenie rán. Je tiež veľkou zásobárňou horčíka, ktorý náš organizmus potrebuje denno-denne na svalovú prácu.
Beta karotén – zaujímavosťou je, že spirulina obsahuje 25x viac beta karoténu ako mrkva. Ten pomáha udržiavať v zdraví náš kardiovaskulárny systém, vďaka svojim antioxidačným účinkom chráni telo pred vznikom rakoviny, značne spomaľuje kognitívne starnutie. Vysoký príjem beta karoténu pomáha zvýšiť pľúcnu kapacitu a zlepšuje tak mnohé respiračné ochorenia. Medzi ďalšie účinky patria krásne a mlado vyzerajúca pokožka, zdravé oči či posilnenie imunitného systému.
Minerály – z minerálov je sú v spiruline obsiahnuté železo, vápnik, jód, sodík, draslík, horčík, zinok, meď, fosfor, mangán, selén, chróm a vanád. Železo zohráva v procese krvotvorby zásadnú úlohu. Vápnik nevyhnutne potrebujú naše kosti a zuby. Bez horčíka sa nezaobídu svaly a nervy. Zinok je potrebný pre zdravie našich vlasov, nechtov a pokožky. Sodík a draslík udržujú v tele vodnú rovnováhu. A takto môžeme pokračovať s vymenovávaním každého prvky a zistíme, že naprázdno nezostane ani jedna časť nášho organizmu.
Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny – nimi sú najmä kyselina gama-lonilénová a kyselina linolová. Tieto kyseliny prispievajú k znižovaniu krvného tlaku, pomáhajú pri tukovej výmene, zvyšujú imunitu, bránia rozvoju zápalu a i. V riase je obsiahnutých 18 aminokyselín, z toho 8 je pre ľudské telo nenahraditeľných.
Enzýmy – v spiruline sú zastúpené enzýmy superoxiddismutáza a glutathion peroxidáza, ktoré participujú na zneškodnení voľných radikálov v bunkách ľudského tela.
Spirulina skúsenosti – aké sú jej najväčšie výhody?
Skúsenosti užívateľov so spirulinou sú viac ako pozitívne. Hodnotia ho najmä ako účinný antioxidant, ktorý výrazne zlepšuje trávenie už v prvých týždňoch pravidelného užívania. Pozitívne účinky pociťujú spokojní užívatelia okrem tráviacej sústavy aj na zlepšenej imunite, keďže spirulina okrem iného obsahuje aj množstvo vitamínov a bielkovín.
Mnoho ľudí sa pri spiruline obáva jej chuti – predsa len na oko nevyzerá ako vitamínový cheescake. Jej užívatelia však hodnotia aj chuť celkom pozitívne, alebo aspoň neutrálne. Každopádne, chuť nie je hlavným dôvodom, prečo by ste si spirulinu mali zadovážiť. Ak to teda zhrnieme, užívatelia spiruliny vidia jej najväčšie plusy v posilnení imunitného systému, zlepšení trávenia a celkovom prečistení organizmu. Vďaka svojmu zloženiu sa teší veľkej obľube aj u vegetariánov alebo vegánov.
Spirulina na chudnutie
V mnohých knihách o chudnutí alebo na blogoch na internete nájdete odporúčania, ktoré vám vravia, že máte zaradiť spirulinu do svojho jedálnička. Spirulina totiž ako doplnok výživy pri chudnutí zvyšuje hladinu cukru v krvi a preto má človek menšiu chuť jesť, pretože telo sa cíti nasýtené. Látka fenylalanín navyše potláča chuť na sladké, čo je pri chudnutí veľmi žiadaný efekt.
V 1g spiruliny je približne toľko živín, ako v 1 kg zeleniny. Samozrejme, neodporúčame užívať spirulinu ako náhradu pestrej stravy, iba ako doplnok vo vašej diéte. Spirulinu je možné zakúpiť v lekárňach alebo na internete vo forme tabliet alebo prášku. Spirulina sa užíva približne 15 minút pred jedlom. Odporúča sa užívať pred každým veľkým jedlom, teda 3x denne a minimálne po dobu jedného mesiaca, aby mala žiadaný účinok. Prečítajte si viac o tom, ako schudnúť zdravo a efektívne.
Tip: Zaujímate sa o prírodné výživové doplnky? Prečítajte si o kurkume.
Spirulina proti únave
Akým mechanizmom spirulina pomáha v boji s únavou? Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov dodáva spirulina svalom väčšie množstvo živín, pomáha pri regenerácii poškodených svalov a výrazne zlepšuje vytrvalosť človeka. Tým pádom sa cítite plný energie, zvýši sa vaša fyzická sila a únava sa značne oddiali.
Spirulina – dlhodobé užívanie a nežiaduce účinky
O priaznivých účinkoch spiruliny sme sa už obšírne zmienili vyššie. Čo však odvrátená strana mince? Má spirulina nejaké nežiaduce účinky a je vhodné ju užívať dlhodobo?
Spirulina je riasa s blahodarným pôsobením na ľudský organizmus. Nato však, aby sa preukázali jej priaznivé účinky, je potrebné ju užívať dlhšiu dobu. Minimum sa uvádza 1 mesiac. Spirulinu môžete užívať dlhodobo, prestať by ste však mali v prípade, že sa vyskytnú nežiaduce účinky alebo sa zmení váš zdravotný stav k horšiemu.
Medzi nežiaduce účinky spiruliny patria najmä ťažkosti s trávením, a to hnačky, bolesti brucha, kŕče, nevoľnosť, zvracanie. Môžete tiež pozorovať búšenie srdca či zhoršenie pečeňových funkcií. Zriedkavo sa objaví alergická reakcia vo forme akné či dýchacích ťažkostí. Tieto nežiaduce účinky sú však zriedkavé a najčastejšie ich spôsobujú výrobcovia. Do svojich prípravkov nedávajú prvotriednu spirulinu z čistých jazier, ale z tých znečistených a znečistením sú potom napadnuté aj tieto sinice. Pri kúpe spiruliny si preto dajte veľmi záležať, aby ste si kúpili prvotriedny produkt od overených predajcov, ktorý je certifikovaný.
Pre koho je táto rastlina určená?
Pre správne fungovanie nášho organizmu potrebujeme požívať pestrú stravu bohatú nielen na základné prvky, ako sú proteíny, cukry a tuky, ale tie vitamíny, minerály a stopové prvky. Jednoznačne by po spiruline mali siahnuť vegetariáni a vegáni, aby telu zabezpečili potrebný prísun všetkých nevyhnutných látok.
Spirulina je výborným doplnok stravy pre športovcov, pretože zvyšuje fyzickú silu a znižuje pocit únavy. Táto riasa taktiež znižuje chuť do jedla, preto je vhodná aj pre ľudí, ktorí sa rozhodli dostať svoju váhu pod kontrolu.
Kedy nie je vhodné užívať spirulinu?
Spirulina obsahuje vysoký podiel vitamínu K. Tento vitamín sa podieľa na zrážaní krvi, preto by si ľudia so zvýšenou hustotou krvi mali pri konzumácii spiruliny dať obzvlášť pozor a poradiť sa so svojim lekárom. Túto riasu by nemali užívať ani pacienti s autoimunitnými ochoreniami či pacienti trpiaci fenylketonúriou.
Čo sa týka kombinácie spirulina a tehotné a dojčiace ženy či malé deti, o vhodnosti zaradenia spiruliny sa poraďte vždy so svojim lekárom. Nie je žiadna štúdia, ktorá by potvrdila či vyvrátila nebezpečenstvo užívania spiruliny u tehotných a dojčiacich žien, avšak z hľadiska riziká kontaminácie sa im neodporúča konzumovať.
Spirulina – cena
Cena spiruliny závisí od jej kvality, množstva a výrobcu, ktorý ju predáva. V tabletkových formách sa spirulina začína pohybovať okolo 8€ za 500 tabliet. Čo sa týka práškovej formy, ceny opäť kolíšu, ale za 100 g prášku spirulina zaplatíte okolo 6€. Samozrejme, ceny sa pohybujú podľa aktuálnej ponuky a dopytu.