Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako schudnúť zdravo a efektívne? Odpoveď je jednoduchá

ako schudnúť

Trápi Vás nadváha, máte pocit, že nevládzete, robí Vám problém vyjsť po schodoch, pretože ste hneď zadýchaný? Je najvyšší čas schudnúť, zlepšiť svoje zdravie a kondičku. V mnohých článkoch sa dočítate, že ak chcete schudnúť raz a navždy, proces chudnutia nemôže byť rýchly. Chudnutie je ako beh na dlhú trať. Je procesom zmeny tela aj mysle človeka, nastavenia sa na iný level zmýšľania.

Prečo schudnúť?

Povedzme si pravdu, ľudia začínajú s chudnutím preto, lebo nie sú spokojní so svojím výzorom alebo majú rôzne zdravotné problémy. Ak sa postavíte na váhu a vidíte do neba volajúce číslo, je najvyšší čas s tým niečo robiť, pretože s nadváhou prichádzajú ruka v ruke spomínané zdravotné problémy a iné ťažkosti. Chudnutie je procesom kedy sa mení Váš režim dňa i celkový zdravotný stav. Ak preto začínate chudnúť, majte na pamäti, že chudnutie nie je dôležité pre zovňajšok, ale najmä pre zlepšenie zdravia. Ak so sebou nie ste spokojný, začať chudnúť nie je nikdy neskoro. Dôležité je udržať si pri tom úsmev na tvári a optimizmus. Veď predsa na svete je vždy kopa ľudí, ktorí by chceli pribrať, no nedarí sa im to.

Vyberte si z overených doplnkov stravy na chudnutie


 

Nadváha – čo spôsobuje a prečo s ňou treba bojovať?

Strašiak menom nadváha. Veľa ľudí strašia dva pojmy, t. j. nadváha a obezita. Aj jedno, aj druhé so sebou prináša menšie či väčšie zdravotné komplikácie. Veľakrát môžeme pozorovať, že nadváha netrápi len dospelých, ale už aj čoraz menšie deti. Sedavý štýl života, mobil a počítač – predzvesť nadváhy a obezity. Deťom sa nechce hýbať, chodiť, prechádzka ich doslova bolí. A takto si odmalička zvyknú, že mať nadváhu je v poriadku. Potom sa čudujú (keď majú o pár rokov viac), že už niečo nie je v poriadku. Ale jedlo do seba stále tlačia. STOP.

Aký je však rozdiel medzi nadváhou a obezitou? Nadváha predchádza obezite. Ide o akýsi predstupeň obezity. Rozdiel medzi nadváhou a obezitou však nie je veľký a niekedy ich medzi sebou delí „len“ pár kilogramov. Preto nezanedbávaj svoje telo.

Nevýhody spojené s nadváhou

Nadváha aj obezita so sebou prinášajú celú (pomerne „farebnú“) škálu ochorení. Medzi ich hlavné nevýhody patria:

 • ochorenia metabolizmu – predovšetkým cukrovka, resp. zvýšené riziko vzniku tohto ochorenia. Obézni ľudia a ľudia s nadváhou majú totiž veľký nábeh na cukrovku 2. typu. Takmer 85% diabetikov trpí nadváhou. Ak ste však ochotný svoj zdravotný štýl zlepšiť, príznaky cukrovky po nabehnutí na zdravý štýl života, sa značne zlepšujú.
 • ochorenia kĺbov – aj zdravých ľudí občas bolia kĺby – kolená, lakte. U ľudí s nadváhou trpia kolená omnoho viac – veď musia na nohách udržať o niečo viac kíl. Ak sa človek s nadváhou nehýbe, tento problém poväčšine nemá. Problémy však začínajú vo chvíli keď sa takýto človek hýbať začne. Preto by ste pri chudnutí mali začínať zľahka – aby si Vaše kĺby na pohyb začali pomaly zvykať. Ak dokonca trpíte artrózou, jej prejavy sa nadváhou len a len zhoršujú.
 • keď je trávenie trápenie – možno by ste si povedali, že obézni ľudia nemajú problémy s trávením. No je to skôr naopak. Takíto ľudia majú dennodenne problémy s trávením, nafukovaním, dokonca s obstipáciou (obstipácia = zápcha). Okrem iného, ľudia s nadváhou majú zväčšené riziko vzniku žlčových kameňov. Tiež sú u nich dosť časté problémy s pečeňou. Pečeň je vystavená tzv. stukovateniu (nezávisle od konzumácie alkoholických nápojov).
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému – a s nimi spojený vysoký krvný tlak, infarkt myokardu, mozgová príhoda, nepravidelný rytmus srdca, upchávanie ciev, ochorenia týkajúce sa zrážanlivosti krvi.

Domáce fitness stroje ktoré Vám pomôžu schudnúť:

Vibračná plošina inSPORTline Lilly button

Veslovací trenažér inSPORTline Ocean

button

Bežecký pás inSPORTline Akamar

button

CHODECKÝ PÁS WALK500 DOMYOS

button

ELIPTICKÝ TRENAŽÉR FEL 520 SP DOMYOS

button

Zdravý životný štýl a pohyb

Aj keď sa ľuďom s nadváhou či obezitou zdá priam nemožné schudnúť, dá sa to. Dôkazom je mnoho odvážnych ľudí, ktorí vyhrali boj samých so sebou. Schudnúť ale treba zdravo. Povedzme si však na rovinu, v dnešnej dobe kedy nikto nemá čas a každý sa za niečím ponáhľa, je ťažké nabehnúť na zdravý životný štýl. Veď za každým druhom rohom sa dá kúpiť niečo rýchle pod zub a ísť ďalej bez zdržania.

Výhody spojené so zdravým životným štýlom:

 • dlhší a spokojnejší život
 • zníženie stresu
 • šťastný výraz v tvári
 • vyšší nárast sebadôvery
 • mladší výzor a menej vrások
 • stanete sa inšpiráciou pre ostatných

So zdravým životným štýlom prichádza ruka v ruke aj zdravá a pevná imunita. Okrem zdravého jedla (ktoré sa dá pripraviť rýchlo a jednoducho) je však potrebné telu dopĺňať aj vitamínyminerály, medzi ktoré patria najmä vitamín B6, vitamín C, draslík, horčík, zinok a vitamín D. Okrem iného si doprajte poriadny spánok, pretože spánok je zdrojom sily, energie, vitálnosti. Zo svojich zlozvykov by ste mali určite vyradiť fajčenie či popíjanie alkoholu. A na záver, hýbať sa! Začať cvičiť je síce náročné, no ak vytrváte, zaslúžená odmena na seba nenechá dlho čakať.

Dá sa schudnúť za týždeň či za mesiac?

Samozrejme, že sa dá. Otázkou však je koľko by ste chceli za daný časový úsek schudnúť. Ak chcete schudnúť za týždeň 5 kilogramov, je to nereálne. Respektíve – dá sa to, ale diétami, obmedzovaním sa. Takto nikdy neschudnete zdravo. Optimálne je chudnúť približne 1 kilogram za týždeň. Do svojho plánu je však potrebné zaradiť aj pravidelný pohyb a zdravú vyváženú stravu. Aspoň trikrát do týždňa si ísť zabehať alebo zacvičiť, jesť chutné večere, neprejedať sa, obmedziť sladkosti. Pokiaľ sa k športu neviete prinútiť, prečítajte si ako začať behať s chuťou!

Ako schudnúť z brucha

Článkov na tému „ako schudnúť z brucha“ bolo popísaných už veľa. Preto to jednoducho zhrniem. Po prvé, nedá sa schudnúť „len“ z brucha. Ak chudnete, chudnete postupne z celého tela. Cielene na brucho sa chudnutie nikdy nedá zamerať. Po druhé, hýbte sa, bežte, cvičte. Po tretie, kontrolujete si jedlo, ktoré jete, resp. príjem a výdaj kalórií a nezabúdajte, že výdaj kalórií by mal presiahnuť ich príjem. Iba vtedy sa skutočne chudne.

Ak Vám niekto sľubuje, že z brucha schudnete za 3 dni, prosím nedajte sa oklamať. Nie je to reálne. K ozajstnému zníženiu tuku na bruchu pomôže kvalitné jedlo. Pre nafúknuté brucho je obzvlášť ideálna vláknina spolu s dostatočným príjmom bielkovín. Určite siahnite po rybách, vajíčkach, syroch a mliečnych výrobkoch.

Je tiež dôležité, aby ste sa pri chudnutí vyhýbali múke. Nehovorím teraz, že nesmiete jesť žiadne pečivo. Ak sa ho viete zrieknuť a úplne ho vyradiť zo svojho jedálnička, je to skvelé. Ak však pečivo máte radi a neviete si bez neho predstaviť život, siahnite po jeho celozrnnej verzii. Pozor však, nie každé celozrnné pečivo je zdravé.

Ako schudnúť zo stehien a zadku

Ak patríte medzi ľudí, ktorých trápia oblejšie či širšie stehná, nezúfajte. Schudnúť z tejto partie, vrátane zadku sa dá. Opakujem však, že ak chudnete, chudnete z celého tela. Pre chudnutie zo stehien a zadku sa zamerajte na cviky určené pre tieto partie. Avšak podstatné je pri tomto chudnutí zamerať sa na kardio – na rýchlu chôdzu, beh či bicykel. Nezabúdajte, že aj tieto aktivity vyžadujú pravidelnosť a správnu techniku. Je rozdiel medzi tým občas sa prebehnúť a efektívne behať správnou technikou.

Pohyb je aj pri tomto type chudnutia dôležitý, avšak neprepínajte svoje sily, nesnažte sa schudnúť za každú cenu tým, že bude nonstop cvičiť cviky na stehná. Opačným efektom je to, že Vám svaly zmohutnejú a zväčšia svoj objem.

Chudnutie zo stehien a zadku je náročné, no nie nemožné. Ak sa na to však predsa len dáte, vytrvajte. Buďte trpezlivý. Keď po čase zbadáte hoci len malé pokroky, bude Vás to hnať vpred, zdravý životný štýl a cvičenie si zamilujete. Je pravdou, že zo začiatku je to náročné (platí to pri chudnutí z akejkoľvek partie tela), neminie Vás ani neželená „svalovica“, ale ak vytrváte a v cvičení budete pokračovať aj naďalej, výsledky sa dostavia.

Ako schudnúť z tváre

Chudnutie z tváre nie je jednoduché, ale dá sa aj to. Medzi moju prvé rady patrí, aby ste pili naozaj dostatok vody, obmedzili alkohol, mali pravidelný spánok. Tvár sa dá zoštíhliť a pomáhajú tomu aj tvárové cvičenia. Medzi najzákladnejšie z nich patria napríklad usmievanie sa či usmievanie sa so zaťatými zubami. Tiež nafúknutie líc a následné presúvanie vzduchu, ktorý máte v ústach zo strany na stranu.

Dôvody, prečo majú ľudia bucľatejšiu tvár:

 • máte kilogramy navyše
 • Vaše telo nemá dostatok živín a vitamínov
 • Vaše telo zadržiava vodu
 • zlá životospráva
 • konzumácia alkoholických nápojov
 • nedostatok oddychu a spánku
 • zvýšená hladina stresu

Ako schudnúť po tehotenstve

Chudnutie po pôrode je trošku iné ako „bežné“ chudnutie. Pri takomto chudnutí je dôležité sledovať si príjem bielkovín. Bielkoviny by ste mali totiž prijímať vo zvýšenom množstve. Je potrebné tiež zvýšiť príjem vlákniny. Nezastupiteľné miesto v chudnutí po tehotenstve je dojčenie. Niektoré žeby dojčiť nemôžu, iné naopak áno. Ak patríte medzi tie, ktorým bolo dojčenie dopriate, hor sa do toho. Dojčenie je skvelé, pretože materské mlieko je pre dieťatko zdrojom všetkých živín, podporuje jeho imunitu, no zároveň sa ním chudne.

Mnoho žien sa zamýšľa nad otázkou, kedy je vhodné po pôrode začať s cvičením. V tejto otázke by ste sa však mali poradiť s gynekológom. Iba on najlepšie vie a pozná Váš zdravotný stav a preto Vám v tejto otázke vie najlepšie poradiť. Na začiatok sú vhodné prechádzky, postupne prejsť do rýchlejšej chôdze, behu. Odporúčané je tiež bicyklovanie.

A na záver…

Chudnutie je dlhodobý proces v závisti od toho koľko chcete schudnúť. Je ťažké začať, no ak si zdravý životný štýl zamilujete, pôjde to oveľa ľahšie. Začiatky sú náročné, no ak vytrváte, výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Je jedno z akej partie chcete schudnúť, nikdy to nerobte bezhlavo. Chudnutie je chudnutím iba vtedy, ak sa chudne zdravo a primerane. Zabudnite prosím na akékoľvek diéty a zázračné tabletky na chudnutie – tie môžu viac uškodiť, ako pomôcť.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*