Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Aké môžu byť následky pri zanedbaní liečby boreliózy alebo reumy?

Zanedbaná liečba alebo aj nesprávna diagnostika môže ohroziť vaše zdravie. Aktívny pohyb je pre nás všetkých dôležitý, avšak musíte sa vyhýbať miestam, kde je rozšírený výskyt kliešťov a hmyzu, ktorí sú hlavnými prenášačmi boreliózy. Naše telo musíme počúvať aj pri častej námahe alebo preťažení svalov, kedy nám môže hroziť vážnejšie ochorenie, ako je reumatická artritída.

Ako pôsobí u ľudí tretia fáza boreliózy?

Borelióza môže u niektorých ľudí pôsobiť nejasnými signálmi, keďže uštipnutie hmyzom pre vás nemusí byť vždy povšimnuteľné. Najzásadnejšou je tretia fáza boreliózy, pretože sa môže prejaviť až niekoľko mesiacov či dokonca rokov od nakazenia. Choroba sa v tomto štádiu už nie je len infekciou, ale môže sa naplno prejaviť ako zápal mozgových blán alebo skleróza multiplex. Telo nedokáže zvládnuť ani sa ubrániť trvalej nákaze, keďže neexistuje žiadna očkovacia látka, ktorá by eliminovala možnosť nákazy.

Čo môže spôsobiť neliečená borelióza?

Pri nezistenej a neliečenej borelióze v tretej fáze dochádza až k trvalému poškodeniu nervov, ktorý je spojený s poruchami pozornosti a sústredenia. Človek môže mať problém s orientáciou v priestore, problémom je aj nefunkčná krátkodobá pamäť.

Prečo sú chronické ochorenia nebezpečné pre organizmus?

Chronické ochorenia sú pre ľudí nebezpečné hlavne z hľadiska toho, že hoci sa vyliečia a bolesť ustúpi, môže sa v budúcnosti vrátiť. Reumatoidná artritída a iné podobné ochorenia, ktoré súvisia s oslabením imunity a postihnutím svalov a kĺbov, prinášajú nebezpečné riziká a dopad na zdravie človeka. Pre posilnenie imunitného systému je dôležitá  vyvážená zdravá životospráva s pravidelným pohybom, hoci pre ľudí so sedavým zamestnaním to môže byť niekedy problém. Oslabené pohybové ústrojenstvo nás môže značne obmedzovať pri každodennom živote.

Stavte na šport

Pri predchádzaní ochoreniam pohybového ústrojenstva je dôležité mať na pamäti, že čas investovaný do starostlivosti o zdravie tela sa rozhodne vyplatí. Pohybové aktivity majú za následok  nielen spevnenie svalov a kĺbov, ale tiež pomáhajú telo udržať vo forme. Medzi športy, ktoré vo  veľkej miere nezaťažujú kĺby, patria napríklad plávanie a bicyklovanie.

Pri liečbe rôznych infekčných a chronických ochorení postupujte pod dohľadom vášho lekára. Všetky malé príznaky alebo spozorované zmeny na vašej koži nepodceňujte. Pokiaľ sa chcete vyhnúť zanedbaniu liečby, nepriehliadajte žiadne príznaky a nepodceňujte bolesť pohybového ústrojenstva. Ak budete mať pocit neistoty, nechajte sa bezodkladne vyšetriť lekárom, vyhnete sa tak možným kožným ochoreniam alebo vážnejším chorobám.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*