Väčšina ľudí si pri slove „prevodovka“ predstaví prevodovku v aute. A obzvlášť tí, ktorí majú strach z jazdy s manuálom. Ale žarty bokom. Prevodovky nie sú len záležitosťou áut a iných vozidiel, ale vo veľkom sa využívajú napr. aj v priemysle. Aké druhy priemyselných prevodoviek poznáme?
Prevodovky so súbežnými hriadeľmi
Na začiatok upresníme, že budeme hovoriť o základnom konštrukčnom delení prevodoviek podľa spôsobu prenosu krútiaceho momentu. Začnime teda prevodovkami, pri ktorých sú vstupný a výstupný hriadeľ uložené súbežne, čiže v jednej rovine.
Okrem prevodoviek so súbežnými hriadeľmi sa to týka aj špeciálnych planétových prevodoviek, ku ktorým sa za okamih dostaneme. Najskôr si však ešte spomenieme dodatočné delenie prevodoviek so súbežnými hriadeľmi. Tie totiž majú dve vyhotovenia: čelné prevodovky a ploché prevodovky.
Planétové prevodovky
Poďme teraz k už spomenutým planétovým prevodovkám. Čím sú také zvláštne? Pri planétových prevodovkách sa výkon prenáša koaxiálne. Otáčky a krútiaci moment vstupného hriadeľa sa prenáša a mení prostredníctvom troch a viac planétových kolies rotujúcich po vonkajšom kruhovom kolese (výstupná strana). Vstupný a výstupný hriadeľ sa pritom otáčajú rovnakým smerom.
Uhlové prevodovky
Okrem prevodoviek so súbežnými hriadeľmi (a planétových prevodoviek) poznáme ešte uhlové prevodovky. Pri nich sú vstupný a výstupný hriadeľ orientované kolmo na seba. Tým pádom sa pri použití uhlových prevodoviek smer prenášaného krútiaceho momentu mení kolmo.
Aj uhlové prevodovky sa ďalej delia na dvojicu rôznych konštrukčných vyhotovení. Poznáme tak kužeľové prevodovky a tiež závitovkové prevodovky. Spolu s vyššie uvedenými druhmi prevodoviek je tak jednoducho možné nájsť vhodnú prevodovku pre každú aplikáciu.
Zdroj obrázka: Romanzaiets / freepik.com