Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako ochrániť domácnosť pred búrkou a bleskom?

Búrky sprevádzajú našu planétu od jej vzniku. Dážď je súčasťou kolobehu vody na Zemi. Počas posledných pár desaťročí sme však ľudskou činnosti negatívne ovplyvnili prírodu a jej cyklus. Čoraz častejšie sa dozvedáme o ničivých záplavách na jednej strane planéty a o neuhasínajúcich ohňoch na druhej strane. K tomu globálne otepľovanie, náhle výkyvy teplôt, roztápanie ľadovcov, znečistenie morí a oceánov, podzemných vôd, vyklčovanie lesov. Je toho neúrekom. Musíme sa do nasledujúcich dekád pripraviť nato, že sa tieto zmeny môžu a budú stupňovať.

V našich končinách nám síce nehrozia prívalové vlny tsunami ani hrôzostrašné hurikány, ale zato výdatné dažde a mohutná blesková aktivita sa posledných pár rokov začína stupňovať. Pred záplavami by nás mali chrániť najmä protipovodňové projekty miest a obcí, no o ich realizácii teraz diskutovať nebudeme. Pred čím môžete seba a svoju domácnosť ochrániť v prípade búrok, to sú blesky.

Ochráňte seba aj svoju domácnosť

Blesk je prírodný úkaz, ide o silný elektrostatický výboj, ktorý vzniká počas búrok. Intenzita a frekvencia bleskov sa zvyšuje a čoraz častejšie vznikajú aj majetkové škody. Pred priamym účinkom blesku vás ochráni bleskozvod. Na dôkladnú montáž bleskozvodov si vyberajte profesionálov. Samotný bleskozvod však nezabezpečuje stopercentnú ochranu vašej domácnosti.

Pokiaľ by ste sa predsa rozhodli montáž realizovať sami, pripravte si spoľahlivé náradie a naštudujte postup montáže. Drobné kutilské práce i väčšie opravy sa niekedy nezaobídu bez poriadneho vŕtania. Používajte kvalitné tvrdokovové vrtáky, ktoré sú vysoko odolné, majú dlhú životnosť a výborný odvod špôn.

Okrem priameho poškodenia môže vzniknúť aj poškodenie nepriame, prepätím v elektrickej sieti. Najjednoduchšie, čo môžete spraviť, ak chcete ochrániť vaše spotrebiče, ako je televízia, práčka, elektrický sporák či počítač, je vytiahnuť ich zo zásuviek počas silnej búrky s prítomnosťou bleskov. Je tu aj možnosť prepäťovej ochrany, ale tá by musela byť naozaj rozsiahla, ak chcete mať stopercentnú istotu.

Ostražitosti nikdy nie je dosť a pokiaľ ide o váš majetok, patričná ochrana je na mieste.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*