Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako sa zbaviť otravných vtákov v okolí vášho domu

V posledných rokoch sú nielen obytné domy v centrách veľkých miest, ale aj rodinné domy posiate holubmi, ktoré znečisťujú celé svoje okolie. Nepríjemná je ich intenzita lietania, dobiedzanie pri snahe získať potravu a samozrejme trus, ktorý je zdraviu škodlivý. Nedovoľte vtákom, aby sa usídlili na vašej streche alebo balkóne a vydajte sa do boja s nimi.

Vtáčí trus je silným alergénom

Výlučky škodcov alebo trus vtákov sú pre alergikov priam pohromou. Na škodce, ktoré lezú sa dajú využiť rôzne otravy alebo pasce, napríklad známa pasca na myši. Čo však s lietajúcimi nežiaducimi návštevníkmi? Jeden jediný holub dokáže za rok vyprodukovať okolo 10 kg trusu. Táto nálož neznamená len znečistenie, ale predovšetkým hrozbu pre ľudské zdravie. V truse sa nachádza veľké množstvo roztočov, ktoré sú spoločne s prachom a peľom najsilnejšími alergénmi. Neustála prítomnosť týchto alergénov vo vašom okolí môže znamenať prechod alergie do astmy. Zároveň holuby prenášajú mnohé nebezpečné ochorenia. Ak máte doma malé deti a tie sa pohybujú v okolí trusu alebo samotných holubov, môžu sa nakaziť salmonelózou, kliešťovou encefalitídou, dostať zápal pľúc či si koledovať o plesňové ochorenia. Je preto nevyhnutné, aby ste zabránili vstupu holubov do okolia vášho domu.

Ako sa zbaviť holubov a iných vtákov

Najúčinnejšie v boji s holubmi a ostatnými vtákmi sú plašiče vtákov. Niektorí ľudia pred kúpou plašiča skúšajú aj iné metódy boja proti lietajúcemu nepriateľovi. Napríklad montujú na parapetné dosky okien alebo rímsy striech hroty a bodáky. Táto metóda je síce lacná, ale neestetická a čiastočne aj nebezpečná pre ľudí, hlavne pre malé deti. Možnosťou je taktiež montáž špeciálnych sietí priamo na okná. Nevýhodou sietí je, že vyvolávajú v interiéry pocit stiesnenosti a uviaznuté zviera v sieti nie je nič príjemné. Proti holubom môžete vyskúšať postaviť na okno alebo rímsu maketu havrana, ktorý je prirodzeným nepriateľom holubov. Havran však na iné vtáky neúčinkuje. Všetky spomínané metódy sú len čiastočne úspešné na odpudenie vtákov. Odpudzovač vtákov je stávkou na istotu. Elektrický plašič vtákov generuje ultrazvukové signály, ktoré sú pre vtákov veľmi nepríjemné. V okolí až 40 m od prístroja sa celkom iste neusadí žiadny operenec. Nemusíte sa ani obávať, že by si vtáky na signály zvykli. Signály menia kmitočet a prístroj sa stará aj o zmenu výkonu. Plašič vtákov sa dá používať v interiéry i exteriéry. Vonku je potrebné chrániť prístroj pred priamym dažďom a snehom. Elektrický odpudzovač ochráni pokoj vášho domova pred holubmi, lastovičkami i vrabcami.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*