Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako si vybrať ten správny vysávač

Dnešné vysávače nájdeme v rôznych dizajnoch, elegantných tvaroch a všakovakých farbách. Je ľahké sa nechať pri nákupe uniesť a preto nezabúdajme, že najdôležitejšie je aby dobre plnili svoju hlavnú funkciu – vysávanie. Vysávač môže mať síce funkcie, ktoré nás ohúria, no mal by najmä vyhovovať potrebám čistenia nášho domova. Je teda treba zvážiť nasledovné:

Záleží na veľkosti?

Pri čistení rozhodne. Kanisterové vysávače existujú v stredných a veľkých veľkostiach. Tieto modely sú vo všeobecnosti ideálne na čistenie podláh, schodov a pod nábytkom. Hadica a hlavica kanisterových vysávačov sú zvyčajne hrubé, čo sťažuje čistenie úzkych priestorov. Menšie ručné vysávače sú ľahšie a ľahko sa prenášajú. Pomocou nadstavcov sa ľahko dostanú do úzkych častí. Majú slušný výkon na čistenie ľahkého prachu, no nečakajte zázraky. Zatiaľ čo väčšina ručných vysávačov je káblová, existujú aj také, ktoré fungujú na batériu. Hodia sa do malých priestorov, alebo aj na čistenie interiéru auta, ale ich sací výkon je porovnateľne nižší.

Aký je výkon a kapacita?

Vysávače sú vybavené motormi. V závislosti od typu čistenia, ktoré vykonávate, sa tieto motory a ich výkon líšia. Vysávač na hĺbkové čistenie má vo všeobecnosti motor s vyššou kapacitou, ktorý sa pohybuje medzi 1300 až 1800 wattmi. Spotrebuje viac energie a býva hlučnejší. Porovnanie výkonu dnešných vysavačov najdete napríklad v tomto teste najlepších.

Kapacita domáceho vysávača je od 2 po 10 litrov. Ručné vysávače majú menšiu kapacitu, zatiaľ čo kanistrové vyššiu. Kanistrové modely sú ideálne pre milovníkov domácich maznáčikov, lebo si výborne poradia s vysávaním chlpov. Modely s duálnou (mokrou a suchou) podporou čistenia a majú oddelené priehradky na uloženie odpadovej vody.

Príslušenstvo je vždy bonus

Bez správnych nadstavcov  je človek niekedy stratený. Skontrolujte teda príslušenstvo pribalené k vysávaču. Kanisterový vysávač sa predáva so štrbinovou kefou, kefou na čalúnenie s prídavnými podlahovými a kobercovými kefami. Niektoré modely majú aj s viacúčelovú kefu.  Príslušenstvo ručného vysávača zas  obsahuje rôzne typy predlžovacích trubíc.  Keď hovoríme o predĺženom dosahu, je rovnako dôležité pozerať na dĺžku kábla v závislosti od miestnosti.

Potrebné funkcie – bez nich ani na krok

Ak máte doma rôzne povrchy podláh, mali by ste sa poobzerať po vysávači s variabilným typom sania. Najlepšie modely majú vo všeobecnosti nastaviteľný číselník, ktorý vám umožní nastaviť požadovaný sací tlak. Lacnejšie modely sa spoliehajú na vetracie otvory, ktoré sa dajú otvárať a zatvárať, buď na podlahovej hlavici, alebo na sacej trubici. Drahšie kusy majú najviac ovládacích prvkov na rukoväti, zatiaľ čo lacné na tele stroja. Existuje tiež veľa typov filtrov. Niektoré treba umývať, iné pravidelne vymieňať.

Milovníci domácich maznáčikov by mali vziať na vedomie, že vzpriamené a kanisterové vysávače, sa zvyčajne najlepšie osvedčia pri vysávaní zvieracích chlpov.

Vrecúškové vs bezvrecúškové vysávače

Bezvreckové vysávače šetria náklady na nákup vrecúšok, ale vyžadujú aj viac filtrov, ktoré si vyžadujú pravidelné čistenie alebo – v prípade HEPA filtrov – výmenu. Ak máte astmu, alebo alergie, prach a neporiadok pri vyprázdňovaní koša bezvreckového modelu môžu byť problematické. Majú tiež zvyčajne menšiu kapacitu než vreckové klasické vysávače. Vrecká majú dodatočnú filtráciu, ktorá zabraňuje úniku alergénov. Nevýhodou je ich kratšia životnosť a nutná výmena.

Pripojený alebo nepripojený? To je otázka.

Nie všetky šikovné robotické vysávače majú pripojenie na WiFi. Tie bez pripojenia sú lepšie pre vaše súkromie a bezpečnosť, no prídete o niektoré pokročilejšie funkcie, ako je napríklad mapovanie priestoru a cielené čistenie. O robotických vysávačoch sa dočítate viac tu.

Pozor na hluk

Akýkoľvek vysávač sa bude zdať hlasnejší v miestnosti s veľkou ozvenou, akou je napríklad vydláždená kúpeľňa. Predstavte si teda svoj príbytok a nezabúdajte na tento fakt pri kúpe nového vysávača. Kanisterové vysávače bývajú zvyčajne tichšie ako stojanové.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*