Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako ušetriť pri nákupe spotrebičov do kuchyne

Vybavenie kuchyne je veľmi nákladné a každé Euro k dobru sa počíta. Možno práve plánujete novú kuchyňu a ani netušíte, že existujú spôsoby, ako významne ušetriť na jej nákupe i prevádzke.

Ušetrite energiu pri prevádzke spotrebičov

Náklady na prevádzku spotrebiča sú rovnako dôležitou položkou ako jeho obstarávacia cena. Za posledných 15 rokov urazili technológie veľký kus cesty a medzi starými a modernými spotrebičami je práve v prevádzkových nákladoch obrovský rozdiel. Preto nemá zmysel kupovať staré spotrebiče. Radšej sa vždy zaujímajte o energetický štítok.

 

Pozor! Na jar tohoto roku 2021 došlo k preštítkovaniu spotrebičov. Zmizli triedy A+, A++ a A+++ a produkty z týchto tried sa roztriedili do nových skupín: A, B, C, D, E, F. Rada výrobkov, ktoré sa predtým nachádzali napríklad v triedach A a B sa môžu teraz nachádzať v triedach D a E. Zmenilo sa ale len zaradenie, produkt ostáva rovnaký.

Spočítajte si náklady na prevádzku spotrebiča

Občas sa stane, že človek vyberá medzi dvoma produktami a nevie, ktorý z nich sa viac vyplatí. Pokiaľ chcete mať úplne jasno, presne si spočítajte, na koľko vás vyjde prevádzka jednoho i druhého výrobku. Môžete tak porovnať presné čísla.

Vzorec pre výpočet je veľmi jednoduchý. Stačí len poznať mieru spotreby energie daného produktu a cenu, ktorú za energiu platíte.

Príklad:

Odsávač pár od Gorenje s názvom WHI629EB v energetickej triede B stojí 189 a má ročnú spotrebu energie 39,7 kWh (je vždy uvedená na energetickom štítku). Podľa ceníku vášho dodávateľa elektrickej energie platíte za 100 kWh elektriny 16,86 . Ročne za prevádzku spotrebiča teda zaplatíte 39,7 kWh x 0,1686 € = 6,7 . Za 10 rokov je to 67 . Keď k tejto čiastke pripočítame obstarávaciu cenu 189 , zaplatíme za neho v horizonte desiatich rokov celkom 256 .

Druhý odsávač pár s veľmi podobným výkonom od Electroluxu s názvom LFC319X stojí 159 , čo je o 30 € menej, ale jeho ročná spotreba energie je 73 kWh. Ročná prevádzka teda vychádza na 73 kWh x 0,1686 € = 12,3 . Za 10 rokov je to 123 a keď pripočítame obstarávaciu cenu, zaplatíme za neho v horizonte 10 rokov 282 .

Druhý odsávač pár vyzerá na oko lacnejšie, ale pri detailnom výpočte za neho nakoniec zaplatíme o 26 € viac.

Ročná spotreba energie je obzvlášť dôležitá u chladničiek. Chladnička totiž v priemere spotrebováva tretinu elektrickej energie domácnosti!

Keď sa stane, že v rúre alebo chladničke prestane fungovať svetlo, nemali by sme zabudnúť na to, že aj osvetlenie je dôležitou súčasťou celkovej energetické spotreby.

Spotreba vody umývačky

Umývačka riadu nespotrebováva veľa elektrickej energie, zato vyžaduje vodu. Úsporná umývačka si vystačí napríklad len s 10 litrami vody na jeden umývací cyklus. Tento údaj sa u umývačiek vyplatí sledovať úplne rovnako ako spotrebu elektrickej energie u všetkých ostatných spotrebičov, a urobiť si rovnaký výpočet.

Najúspornejšia je indukčná varná doska

Indukčné varné dosky nemajú žiadnu tepelnú zotrvačnosť a dosahují tak až o 20 % nižších tepelných strát v porovnaní s ostatnými typmi varných dosiek. Na druhom mieste sú variče so sklokeramickou doskou, ktoré sú o 10-30 % úspornejšie než plynové a elektrické variče.

Správny objem spotrebičov

Chladnička, mraznička, umývačka, rúra,… všetky spotrebiče majú svoj objem, ktorý sa odráža v ich energetickej náročnosti. Kúpiť si zbytočne veľké spotrebiče vás môže prísť na niekoľko stoviek korún ročne viac. Kupujte len tak objemné spotrebiče, ktoré skutočne využijete. V domácnosti s dvoma ľudmi postačí napríklad rúra so šírkou 50 cm, a tým pádom  nižším objemom (teda pokiaľ nechcete piecť naozaj veľa). Rodinnú rúru radšej obstarajte širšiu. To isté platí aj pre umývačku.

Sety kuchynských spotrebičov

Namiesto jednotlivých spotrebičov sa finančne vypláca obstarať si celý set. To má hneď dve výhody: prvá je nižšia cena a druhá je designová jednoliatosť spotrebičov. Kuchyňa je tak perfektne štýlovo zladená. Problém môže byť ten, že jeden alebo viac spotrebičov v sete nechcete obstarávať. Potom neostáva než kúpiť spotrebiče jednotlivo. V tom prípade je dobré počkať na vianočný výpredaj, Black Friday alebo iné masové zľavové akcie.

Sporák s rúrou alebo rúra a varič zvlášť?

Zjednodušene sa dá povedať, že kombinácia sporák s rúrou v jednom vychádza lacnejšie než rúra a varič jednotlivo. Tradičné kuchyne sú navrhnuté na klasický sporák, ale moderné kuchyne počítajú s rúrou umiestnenou do výšky očí a varnou doskou zvlášť. Takéto usporiadanie je oveľa praktickejšie, pretože človek neustále vidí, čo sa deje v rúre, a nemusí sa pritom ohýbať dole. Ak to vaša kuchyňa dovoľuje, vyplatí sa skôr táto varianta – pri dobrom výbere dosky a rúry nezaplatíte o mnoho viac, ale pohodlie tohoto moderného usporiadania je významné.

Staršie modely

Starostlivo zvážte, ktoré funkcie u spotrebiča skutočne využijete. Možno prídete na to, že vám stačí základný, možno i trochu starší model umývačky alebo rúry bez zložitých programov. Ušetríte tak napríklad i niekoľko tisíc. Nie však na úkor energetickej spotreby!

Ďaľšie tipy, ako ušetriť na kuchynských spotrebičoch

Zánovný, poškodený a repasovaný tovar

Tovar, ktorý už bol rozbalený (napríklad vystavený na predajni), býva obvykle znateľne lacnejší. Niektoré servery (rozbaleno.cz) sa zameriavajú na predaj výhradne tohoto typu tovaru a poskytujú naň i tak záruku.

Rovnako tak je lacnejší mierne poškodený tovar, u neho ale závisí na tom, o aké poškodenie sa jedná, a či ste ochotný sa s ním zmieriť. Taký tovar často nájdete na internetových stránkach, ale i v kamenných obchodoch. Občas sa stačí len spýtať.

Niekedy sa stane, že zákazník vráti vadný tovar, výrobca ho opraví, ale už ho nemôže predať za plnú cenu. Ponúkne ho napríklad o 20 % lacnejšie ako repasovaný kus, ale pritom na neho poskytne záruku.

Bazáre a sociálne siete

Na sociálnych sieťach (hlavne Facebooku) existujú stránky, kde ľudia darujú za odvoz alebo “za pár €” staré veci, medzi nimi i kuchynské spotrebiče. Nie vždy sa však jedná o starý opotrebovaný tovar. Sú situácie, kedy sa ľudia potrebujú zbaviť nového tovaru (napríklad kvôli sťahovaniu alebo zistia, že produkt vlastne nevyužijú).

Výmena spotrebiča

Niektoré obchody vám za starý spotrebič ponúknu nový so zľavou. To má dve výhody: nemusíte sa starať o zbavenie sa starého spotrebiča a získate nový lacnejšie.

Využívajte porovnávače na maximum

Internetové portály ponúkajúce porovnanie jednotlivých výrobkov (Zboží.cz, Heureka.cz, Google nákupy,…) sú jedným z najväčších pomocníkov pri nákupe cez internet. Pomôžu vám porovnať jednotlivé výrobky a vybrať ten najvhodnejší za čo najnižšiu možnú cenu. Aj keď už máte v niektorom obchode vytipovanú kvalitnú kombinovanú chladničku, skúste jej názov zadať do vyhľadávača. Uvidíte, že niekde ju určite zoženiete lacnejšie. Pozor ale na podozrivo nízke ceny! Predajca musí byť dôveryhodný.

Zľavové kupóny

Na kupónových weboch (vasekupony.cz, kuponer.cz,…) je možné často získať zľavový kupón na elektrospotrebiče a dopravu zdarma. Kód zľavy jednoducho zadáte pri nákupe na webe predajcu a zľava je vaša.

Na čom nešetriť?

Vymenovali sme si rôzne možnosti, ako je možné pri nákupe ušetriť. Na čom ale rozhodne nešetriť? Na samotnej kvalite spotrebičov. Chladnička, variče, varná konvica a ďaľšie sú spotrebiče, ktoré idú každý deň. Vyplatí sa kúpiť kvalitný tovar s dlhou životnosťou.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*