Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Ako ušetriť v podnikaní? Tu je 5 tipov, ako si znížiť dane, náklady a zjednodušiť podnikanie

Najčastejším účelom podnikateľskej činnosti je zarobenie finančných prostriedkov. Je preto prirodzené, ak sa podnikateľ snaží získať čo najviac reálnych peňazí, napríklad aj šetrením či znižovaním daňového základu. Rovnako je jasné, že takéto činnosti musia byť v súlade so zákonom. Zopár takýchto legálnych „trikov“ a tipov vám teraz prezradíme.

Auto v podnikaní šetrí na úvod aj dlhodobo

Na takmer každý druh podnikania je potrebné motorové vozidlo a jeho obstaraním sa dá znížiť váš daňový základ viacerými spôsobmi. Do daňových výdavkov si môžete zahrnúť náklady na jeho kúpu prostredníctvom odpisov, pri štandardných vozidlách tak robíte 4 roky. Ak máte vo vlastníctve elektrické alebo hybridné vozidlo, sú to len 2 roky.

Výraznou úsporou je odpočet DPH z ceny vozidla v plnej výške. Túto možnosť máte aj pri jeho opravách, nákupe náhradných dielov, čistení alebo kúpe pohonných hmôt.

Kúpa a prihlásenie auta na podnikanie sa teda oplatia. Aby ste si však všetky tieto benefity mohli uplatniť, je nutné zaplatiť daň z motorového vozidla. S tým sa spája daňové priznanie k tejto dani, ktoré treba podať do 31. januára za predchádzajúci kalendárny rok.

Účtovníctvo patrí účtovníčke, ušetríte čas

Veľmi dôležitou súčasťou podnikania je aj riadne a kvalitne vedené účtovníctvo. Niektorí podnikatelia si ho riešia sami, je si však dobré vždy zvážiť všetky pre a proti. Ak si ho robíte vo vlastnej réžii, musíte rátať s časom, ktorý tejto činnosti venujete. Ten by bol možno lepšie a efektívnejšie využitý na rozvoj vašej primárnej podnikateľskej činnosti.

Je jasné, že kvalitné účtovné služby niečo stoja, ale opäť sa treba pozrieť na to, aký prínos pre vás takáto služba má. Dobrý účtovník dokáže ušetriť viac financií, ako vás stojí.

Výhodou profesionálneho účtovníka je okrem úspory času aj jeho odborná kvalifikácia. Účtovník sa účtovníctvom zaoberá na 100% a je predpoklad, že sa pravidelne vzdeláva. Vďaka tomu aj ovláda všetky novinky a pravidlá, ktoré sa v tejto oblasti stále menia.

Úspora na energiách? Stačí zmena ich dodávateľa

Ceny energií sú v poslednom čase témou dňa. Ich neustále zvyšovanie preto núti čoraz viac ľudí, ale aj podnikateľov, zaoberať sa šetrením. Môžete tak spraviť úpravou vašich doterajších návykov a potrieb, čiže šetrením. Existuje však aj iné opatrenie: to najlepšie, čo aktuálne viete spraviť pre úsporu, je zmena dodávateľa energií s cieľom nájsť lepšiu cenu.

Skôr, ako tak spravíte, treba zistiť, aká zmena by vo vašom prípade nastala, čiže, akú sumu by ste reálne vedeli ušetriť. Pomôcť vám v tom môže aj cenová kalkulačka. Túto službu poskytuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na svojom webovom sídle.

Pri zmene dodávateľa nezabudnite zvoliť správnu tarifu pre energie. Niektoré sa oplatia viac pre kancelárske priestory, iné naopak viac pre výrobu či obchodné priestory.

Využívajte brigádnikov alebo dohodárov

Máte sezónne práce alebo potrebujete pomôcť v biznise na kratší čas? Ideálnym riešením sú dohody na kratší pracovný úväzok. Nie sú to plnohodnotné pracovné zmluvy, no slúžia najmä na vykrytie krátkodobých potrieb podnikateľa. Príkladom sú niekoľkodňová výpomoc, pár hodín upratovania alebo niekoľko hodín predaja v obchode v rámci brigády.

Výhodou riešenia je, že je flexibilnejšie a pre zamestnávateľa aj lacnejšie. Nemusíte riešiť povinnosti ako pri riadnom zamestnancovi a dohoda o vykonaní práce má aj nižšie odvody.

Okrem dohôd pre každého poznáme aj špeciálnu kategóriu a to je dohoda o brigádnickej práci študentov. V nej sú zakotvené špecifické podmienky pre zamestnávanie žiakov, napríklad 20 hodinový pracovný týždenný čas, ale zároveň aj oveľa výhodnejšie zdaňovanie.

Máte podnikateľský úver? Skúste ho refinancovať

Je úplne bežné, že pri podnikaní sa využívajú rôzne formy úverov. Či už sa jedná o pôžičku na nákup tovaru alebo strojového vybavenia, prípadne peniaze určené na rôzne prevádzkové náklady, ich podmienky sú rozdielne a meniť sa môžu aj v priebehu rokov. Je preto zaujímavé v niektorých prípadoch skúsiť ich zmenu, teda refinancovanie úveru.

V skratke to znamená, že svoju súčasnú pôžičku prevediete do inej banky za výhodnejších podmienok, prípadne si ich upravíte priamo vo vašom bankovom dome.

Zmena sa väčšinou týka zníženia úrokov, predĺženia doby splatnosti, úplného odstránenia niektorých poplatkov alebo aspoň ich zníženia. Pred každou takouto zmenou si však dobre preštudujte všetky podmienky a porovnajte si ponuku na celom trhu.

Zdroj obrázku: sommart sombutwanitkul / Shutterstock.com-

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*