Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Aký je rozdiel medzi vnútornými a vonkajšími žalúziami

Vonkajšie i vnútorné žalúzie dotvárajú vzhľad exteriéru a interiéru. Avšak v prvom rade majú praktickú funkciu, teda pomáhajú vo vnútri udržiavať optimálnu teplotu, chránia okná pred poveternostnými vplyvmi, majú zásluhu na zlepšení kvality spánku a, samozrejme, prispievajú k väčšej miere súkromia.

Mnohí majitelia nehnuteľností riešia, či sú pre ich dom či byt vhodnejšie vnútorné žalúzie, alebo vonkajšie. Závisí to v prvom rade od potrieb a preferencií, ale aj od typu nehnuteľnosti a finančných možností.

Aké funkcie majú vnútorné žalúzie?

Vnútorné žalúzie zaisťujú takmer dokonalú kontrolu nad intenzitou svetla, ktoré prechádza do interiéru, čo môžete prispôsobovať nielen ročnému obdobiu, ale aj rôznym situáciám či vykonávaným činnostiam.

Okrem toho sa podieľajú na zaistení súkromia, a tým pádom sú alternatívou závesov. Avšak v porovnaní s vonkajšími žalúziami či závesmi sú oveľa prácnejšie na údržbu, pretože sa na nich zachytáva prach. Ten musíte pravidelne odstraňovať.

Za zmienku stojí aj to, že jednotlivé komponenty sa rýchlo opotrebúvajú, čiže si vyžadujú častejší servis ako vonkajšie žalúzie. V porovnaní s vonkajšími žalúziami sú však lacnejšie a prispievajú k imidžu jednotlivých miestností.

Vnútorné žalúzie zatemnia priestor, avšak zachytávajú slnečné lúče až po tom, ako vojdú do miestnosti. Čiže nedokážu tak účinne napomáhať udržiavaniu optimálnej teploty v interiéri, ako je to v prípade vonkajších žalúzií.

Vnútorné žalúzie sú výborným riešením pre kúpeľne či toalety, ale aj byty na vyšších poschodiach. Predstavujú praktický doplnok aj pre strešné okná.

Vonkajšie žalúzie sú kvalitnejšie, ale aj cenovo náročnejšie

Kombinácia vnútorných a vonkajších žalúzií nemá zmysel. Ak sa rozhodnete pre vonkajšie žalúzie, vo vnútri môžete použiť záclony, závesy či rolety. Exteriérové žalúzie sú drahšie, ale spravidla majú dlhšiu životnosť, vyššiu kvalitu a pevnosť. Je to jednoducho investícia, ktorá sa vyplatí, pretože pomáhajú udržiavať v miestnosti optimálnu teplotu, čím zároveň prispievajú k šetreniu financií za energie.

Zatiahnuté vonkajšie žalúzie počas horúceho leta či treskúcej zimy dokážu zabezpečiť rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou až o 7 stupňov. Tým pádom šetria prostriedky za vykurovanie alebo klimatizáciu.

Ak máte na dome veľké sklenené plochy, vonkajšie žalúzie sú výbornou voľbou. Predstavujú účinnú izoláciu, chránia okná pred poveternostnými vplyvmi a zabezpečujú značnú mieru súkromia.

Za zmienku stojí aj to, že vonkajšie žalúzie dotvárajú exteriér domu a v závislosti od konkrétneho druhu zvyšujú aj jeho hodnotu. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, v rozličných dizajnoch i farbách.

Chcete maximálne ušetriť? Riešením môžu byť solárne žalúzie, ktoré sú poháňané energiou získanou prostredníctvom fotovoltických panelov.

Zdroj foto: donghero / Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*