Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Bezpečný a komfortný beh má prívlastok HOKA!

Môžeme sa venovať behu na krátke alebo dlhé trate, niekedy sú však rozhodujúcejšie podmienky terénu. Aj preto rozlišujeme cestné bežecké tenisky a trailovú športovú obuv na vyššiu záťaž. Pre beh vo voľnom, neupravenom teréne potrebujeme „niečo silnejšie“ na nohy. Zväčša ide o tenisky pevných spodných materiálov a odolných zvrškov s vyššou celkovou váhou. Dôležitá je aj ich odolnosť voči vode a vetru s funkciou na tlmenie nárazov.

Čo dokážu tenisky HOKA vo voľnom teréne?

Raz hore, inokedy dole a tomu sa musia prispôsobiť každé kvalitné bežecké tenisky. Konkrétne ide o kľúčovú inováciu známu aj pre HOKA tenisky na prekonávanie stúpania a klesania. V prípade, že ide o nekompromisný terén, treba rátať s prudším dopadom a možno aj s nárazmi. Okrem skoršej únavy končatín hrozia úrazy, ktorým sa vo voľnej prírode najlepšie vyhýbať.

Túžite sa však ďalej prekonávať a stúpať bez ohľadu na aktuálne podmienky? Vaše prianie zhmotní jedine ideálny drop bežeckých tenisiek. Ide o rozdiel výšky, ktorá vzniká medzipodrážkou od päty až po špičku tenisky. Nižší drop umožňuje prirodzený došľap pätou, resp. stredom chodidla. V prepočte ide presne o 0 – 9 mm. Je ale záťažou pre spodnú časť nôh, najmä pre lýtkové svaly. Pri vyššom rozdiele (nad 9 mm) už došľapujeme pätou. Avšak pri dlhších behoch je práve vyšší drop efektívnejšou časťou trailovej tenisky.

Tenisky a ich nadväznosť na štýl behu

Každý chce svojím behom vyjadriť niečo iné. Všetkým nám ale ide o maximálny výkon, čomu má zodpovedať nadmieru priľnavá zmes podrážky. Zabezpečujú to mäkšie zmesi pre dlhodobú stabilitu. Ideálne, ak sú tenisky vo vyrovnanom pomere priľnavosti a životnosti, neodhliadnuc ani od vhodnej vrchnej membrány. Membránové tenisky sú tuhšie, hutnejšie a pri prehriatí tela sa nohy oveľa viac potia. Nezabúdame ani na funkciu zabezpečiť dlhodobú priedušnosť a odvádzať pot po celý čas športovania.

Týmto kombinovaným funkciám sa venuje e-shop Sportrysy.sk pre každý náš bezpečný krok na neupravenom teréne!

Zdroj obrázku: Brian A Jackson / Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*