Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Činky – načo sú dobré, kedy ich používať a aké si vybrať?

činky

Túžiš po poriadnych vyrysovaných svaloch? Alebo chceš spevniť ovísajúcu kožu na rukách? Či posilniť ruky a ramená a otvoriť tak zaváraninový pohár bez problémov? Nie je to vôbec zložité. Činky sú riešenie!

činkami sa už určite stretol každý. Sú povinnou výbavou nielen fitness centier, ale veľmi často aj domácností. Používajú ich tak muži, ako aj ženy. No z nevedomosti často siahajú na tie nesprávne. Poďme sa teda spoločne pozrieť nato, aké druhy činiek poznáme, kedy aké zvoliť či načo všetkočinky dobré.

Zlatá stredná cesta
Nakladacie jednoručky inSPORTline 2x 3-10 kg

 • univerzálny činkový set
 • jednoduchý mechanizmus upevnenia závažia na osku
 • rukoväť s protišmykovou úpravou
 • materiál kotúčov: chrómovaná oceľ
 • materiál hriadele: chrómovaná oceľ

button

Voľba pre náročných
Sada činiek so stojanom Marbo Sport MP-S206

 • atraktívny dizajn
 • chrómové prevedenie
 • robustná konštrukcia
 • stabilná základňa
 • robustný profil
 • povrch odolný proti korózii
 • výška: 120 cm
 • šírka: 74 cm
 • dĺžka: 54 cm

button

Prečo cvičiť s činkami?

Činky patria medzi cenovo najdostupnejšie nástroje na cvičenie, sú ľahko dostupnéveľmi skladné. Môžete ich uložiť prakticky kdekoľvek. Cvičenie s činkami je vhodné pri silových tréningoch, kedy Vám už nestačí cvičiť iba vlastnou váhou, ale chcete telo zaťažiť viac a zefektívniť tak cvičenie.

Činky Vám do určitej mieri pomáhajú schudnúť. Úpravou stravy a životného štýlu spojeného s cvičením či posilňovaním si budujete svalovú hmotu. A tá sa buduje práve na úkor tukov. Tie spaľujete a silovým cvičením nahrádzate svalmi.

Činky tiež prispievajú k celkovej telesnej kondícii, čo pocítite aj v bežnom živote pri každodenných činnostiach. Aj bez „hory svalov“ budete vnímať, že je vo vašich rukách viac sily a vyvíjate menej úsilia pri zdvíhaní ťažších predmetov či otváraní fliaš.

činky

Ak si plánujete domov zadovážiť činky, mali by ste si v prvom rade premyslieť, aký cieľ chcete dosiahnuť. Ak chcete používať činky len ako doplnok iného cvičenia, napríklad najmä ženy používajú činky pri cvičení z internetových videí, vtedy Vám budú stačiť aj lacné plastové či gumené činky. Ak plánujete seriózne budovať svalovú hmotu a dopracovať sa k vyrysovaným „bicákom“, vtedy odporúčame zainvestovať trošku viac a kúpiť si činky s meniteľným závažím. 

Prečítajte si tiež:  Hrazdy, ktoré Vám pomôžu dostať do formy! alebo  eliptický trenažér – ako funguje a ako vybrať ten správny?

Aké druhy činiek poznáme?

Na trhu je v súčasnosti k dispozícii mnoho druhov činiek. Aby ste sa v nich nestratili a vedeli ich rozlíšiť, tu Vám prinášame stručný prehľad tých najpoužívanejších.

Kvalita za výhodnú cenu
Kvalitné fitness stroje a športové príslušenstvo – Nakupujte na inSPORTline.sk

 

 

 

 • Overení predajca športového príslušenstva a fitness strojov prvotriednej kvality
 • Doprava ZADARMO pri nákupe nad 49,90 €
 • Vernostná zľava až – 10 % na ďalší nákup
 • Nákup na splátky bez navýšenia

button

Jednoručné činky alias činky jednoručky – činky pre ženy?

Patria medzi najrozšírenejšie činky vôbec. Sú vyrobené z rôznych materiálov, v rôznych prevedeniachhmotnostiach. Práve tieto tri vlastnosti si všímame pri ich kúpe. K lacnejším materiálom patrí hlavne plastguma. Tieto činky sú veľmi obľúbené u žien. Majú vkusný vzhľad a ich hmotnosť začína pri pol kilograme. Najobľúbenejšie sú polkilové, kilové a dvojkilové činky.

No ak máte pocit, že jednoručky sú iba pre ženy, ste na omyle. Jednoručné činky majú vo svojom hľadáčiku aj muži. Tí sa chcú pochváliť krásnymi svalmi a preto volia na cvičenie najmä tie s nastaviteľným závažím. Tie sú materiálovo kvalitnejšie a cenovo o čosi drahšie. Sú vyrobené z liatiny alebo sú chrómované.

Obojručné činky – štandardné a olympijské činky

Tento druh činiek u začiatočníkov by sa mal spočiatku využívať bez nakladania závaží. Obojručné činky so závažím využívajú najmä ľudia, ktorí sú už dobre vytrénovaníchcú zvýšiť svoj výkon a budovať svaly naplno. Sú vhodné pri bodybuildingu, vzpieračstve či fitness športe.  Ako už z názvu týchto činiek vyplýva, sú to činky určené na úchop oboma rukami. Na tieto činky sa nakladajú kotúče rôznych hmotností.

Vyberte si z najlepších činiek!

Olympijská činka inSPORTline BS11 button

Nakladacia činka inSPORTline 5-10 kg

button
SADA JEDNORUČNÝCH ČINIEK HEX – ARSENAL  button
Jednoručky v kufríku inSPORTline set 2×10 kg  button

PROFI ZOSTAVA POGUMOVANÝCH ČINEK 

button
Činkový nakladací set v kufri inSPORTline SB25 25kg button

Aký je rozdiel medzi štandardnou a olympijskou činkou?

Rozdiel je v priemere časti, na ktorú sa nakladajú kotúče. Štandardná činka má priemer 25 mm, zatiaľ čo olympijská činka má priemer nakladacej časti 50 mm.  Olympijská činka je vhodná pri dlhodobom tréningu, keďže sa lepšie prispôsobuje na dynamické zaťaženie ako činka štandardná.

Kettlebell a Vin-bell činky

Tieto čudné názvy nesú činky, ktoré sa tvarom líšia od klasických jednoručiek, ktoré poznáme už dlhé roky. týmto typom činiek je možné cvičiť tak jednoručne ako obojručne. Výhodu majú v tom, že neposilňujú len svaly hornej končatiny, ale zároveň aj svaly chrbta. Majú širšiu škálu hmotností ako klasické činky, takže na svoje si prídu aj vytrénovanejší jedinci, pre ktorých nie sú jednoručky žiadnou záťažou.

V poslednou čase sa vo veľkom vyrábajú kettlebell činky  s ergomonicky vykrojenými tvarmi, čo predchádza vzniku rôznych úrazov či zrazení. Sú často využívané pri bojových umeniach či crossfit tréningoch.

Rozdiel v Kettlebelloch a vinbelloch je v materiáli. Kettbelly sú celokovové, zatiaľ čo vinbelly majú vinylový povrch. Výhodou oboch sú široké madlápredsunuté ťažisko.

Čo si všímať pri výbere činiek?

Nielen pri výbere bežeckého pásu či rotopedu, ale aj pri výbere činiek by sme mali zohľadňovať určité kritériá.  Medzi najdôležitejšie patria prevedenie činiek, materiál, z ktorého sú vyrobené a samotná váha činiek.

Prevedenie činiek

Tu si musíte uvedomiť, čo je vaším cieľom. V prípade, že robíte iné aeróbne cvičenie a činky chcete používať ako doplnky cvičenia, vtedy Vám budú stačiť aj obyčajné činky bez možnosti nakladania ďalších závaží. Vyberte si hmotnostne také, ktoré Vám budú najviac vyhovovať, dajte však prednosť ľahších modelom.

V prípade budovania svalstva a posilňovania primárne činkami zainvestujte do takých, ktoré majú možnosť nakladania závažia. Tieto činky veľmi oceníte, ak chcete na sebe pracovať a postupne stále zvyšovať záťaž.

Materiál činiek

Na trhu je dostupných viacero materiálov: guma, plast, zliatiny ocele. Prvé dva typy patria medzi cenovo lacné varianty. Ich nevýhodou môže byť rýchlejšie opotrebovanie a môžu sa účinkom potu olupovať a špiniť ruky. Tie zliatinové sú už drahšou investíciou, avšak nepomerne kvalitnejšou oproti predchádzajúcim typom. Najdrahšie a najkvalitnejšie činky sú chrómové.

Váha činiek

Dnes už kúpite činiek rôznych hmotností. Je len na Vás, aký tréning si zvolíte a akú váhu budete potrebovať. Ženy a začiatočníci potrebujú ľahšie, na silové tréningy zase voľte ťažšie závažia. Odporúča sa vždy začínať ľahšími a záťaž postupne zvyšovať, aby nedošlo k natrhnutiu svalu nielen nesprávnou technikou, ale aj nesprávne zvolenou váhou.

Ako cvičiť s činkami?

Pri cvičení s činkami sa tiež musia dodržiavať isté zásady, aby nedošlo k úrazu a aby bolo cvičenie čo najefektívnejšie. Venujte pozornosť rýchlosti pohybu. Necvičte príliš rýchlo. Pohyby mi mali byť pomalé a presné. Môžete občas striedať rýchle a pomalé pohyby, zvýšite tým posilňovací efekt.

Cvičte vždy plynule. Trhavé pohyby môžu spôsobiť, že vám padne činka alebo kotúč na nohu, čo určite nechcete. Správne dýchanie je základom každého cvičenia, nielen toho s činkami. Nadychujte sa vždy vtedy, keď je sval uvoľnení a pri napínaní svalu vzduch vydychujte.

Držanie činiek má tiež svoje pravidlá. Činku držte vždy uprostred alebo za hlavicu, ak máte obojručné činky.

Myslite aj na oddych. Ak cvičíte s činkami pravidelne a často, mali by ste telu dopriať odpočinok a nepreťažovať svaly každý deň. Tak by mohla vaša motivácia veľmi rýchlo poklesnúť.

činky

Lacné činky na cvičenie

Činky sú nástroj, ktorý si môže dovoliť naozaj každý. Je len na Vás, pre aké prevedenie, materiál, váhu a cenu sa rozhodnete. Lacné činky kúpite v každom športovom obchode či väčších supermarketoch. Sú vhodné ako doplnok aeróbneho cvičenia a hoci sú nižšej kvality, bohato Vám postačia. Samozrejme, ak plánujete používať činky pravidelneveľa, odporúčame siahnuť po kvalitnejšíchdrahších. S výberom Vám radi pomôžu tréneri v posilňovniach alebo skúsený personál v športových obchodoch.

Gumový expandér – čo to je a ako si vybrať ten správny?

Gumový expandér je skvelá pomôcka na precvičeniaspevnenie svalstva celého tela. Sú skvelou pomôckou nielen pre športovcov, ale aj pre rehabilitujúce osoby, ktoré potrebujú po úrazoch či operáciách spevniť svaly tela.

Gumové expandéry a gumy na cvičenie sa delia podľa odporu a šírky. Pre začiatočníkov a ľudí, ktorí potrebujú rehabilitovať  sú ideálne gumy s malým odporom, kde netreba zapájať nadmernú silu.

Gumy s veľkým odporom sú vhodné pre športovcov, ktorí chcú posilňovať hlavne veľké skupiny svalov, ako sú chrbát či dolné končatiny.

činky

Expandéry sú skupiny gúm, resp. pružín s držadlami. Tieto gumy si môžete odoberať alebo pridávať podľa toho, s akým odporom chcete aktuálne cvičiť.

Pri výbere expandéra si pozorne vyberajte taký, ktorý má odpor Vám vyhovujúci. Výrobcovia dnes už vyrábajú expandéry, ktoré sú farebne odlíšené a Vy si tak viete podľa toho vybrať odpor. Začiatočníkom sa odporúča čo najnižší odpor. Rovnako ako aj rehabilitujúcim ľuďom.

Dĺžku expandéra voľte podľa toho, aké cviky s ním plánujete robiť. Či plánujete precvičovať dolné alebo horné končatiny. Pozornosť venujte aj výberu úchopov. Vyberte si také, ktoré Vás nebudú rezať dlane a otláčať sa do nich. To by ste s cvičením veľmi rýchlo skončili.

činky

Ako cvičiť s expandérom?

Cvičenia s expandérom nie sú náročné. Stačí si pozrieť pár videí na internete a svoje obľúbené cviky si rýchlo nájdete.

Recenzie na činky

Prinášame Vám recenzie najobľúbenejších činiek a doplnkov k činkám, ktoré určite oceníte.

Činky 2 kg

Jednoručná činka inSPORTline Profi 2 kg – vhodná pre posilňovanie bicepsov a tricepsov. Má polyuretánový povrch závažia, oceľovú konštrukciu, protišmykovú úpravu, ergonomickú rukoväť.

Chrómová činka inSPORTline Crossteel 2 kg – chrómovaná jednoručná činka s protišmykovou a ergonomicky tvarovanou rukoväťou. Vyrobená z veľmi kvalitného kovu, odolného proti potu a vlhkosti.

Činky 5 kg

Šesťhranná činka inSPORTline Hexsteel 5 kg – rrgonomicky tvarovanú rukoväť, ktorá je vyrobená z kvalitného kovu. Má protišmykové vrúbkovanie, ktoré zaisťuje skvelú stabilitu činky aj počas náročnejších cvičení.

Náš tip
Chrómová činka inSPORTline Crossteel 5kg

 • precízne spracovanie
 • atraktívny desing
 • ergonomicky tvarovaná rukoväť
 • protišmykové vrúbkovanie rukoväte zaisťujúce maximálnu stabilitu činky v ruke
 • silná chrómová vrstva odolná proti vlhkosti a potu
 • hmotnosť: 5 kg

button

Chrómová činka inSPORTline Crossteel  5 kg – ergonomická protišmyková rukoväť, kvalitný kov, povrchová úprava odolná proti potu, atraktívny dizajn a precízne spracovanie.

Činky – sety

Nakladacie jednoručky inSPORTline 2x 3-10 kgprotišmykové rukoväte, bezpečnostné objímky, závitová os, jednoduchý mechanizmus upevňovania závažia, vyrobené z chrómovanej ocele, vhodný na posilňovanie horných končatín, prsných a brušných svalov.

Činkový set v kufri inSPORTline 50 kg – praktický činkový set, všetko v jednom kufri. Kufor obsahuje 14 kotúčov, 2 hriadele, 1 vzpieračskú tyč, bezpečnostné objímky. Vyrobené z odolnej ocele. Protišmykové rukoväte samozrejmosťou.

Náš tip
Činkový set v kufri inSPORTline 50 kg

 • univerzálny činkový set
 • jednoduchý mechanizmus upevňovania závažia na os
 • rukoväte vybavené protišmykovým vrúbkovaním
 • praktický kufrík s kolieskami pre jednoduchý transport
 • 14 kotúčov
 • priemer kotúčov: 30 mm
 • priemer hriadeľov: 30 mm
 • materiál kotúčov: oceľ
 • materiál hriadele: oceľ

button

Stojany na činky

Párový stojan na činky inSPORTline RK2076 – Párový vertikálny stojan na činky, vhodný do domácnosti, hotelov a verejných posilňovní.  Stojan je pre 6 párov činiek, nosnosť 200 kg.

Náš tip
Párový stojan na činky inSPORTline RK2076

 • vysoká pevnosť hrazdy po zavesení
 • špičková povrchová úprava odolná proti vlhkosti a potu
 • ukotvenie pomocou skrutiek (súčasťou balenia)
 • veľa možností súbežných i šikmých úchopov
 • materiál hrazdy: ušľachtilá oceľ
 • rozmery hrazdy: hĺbka 60 cm x šírka 131 cm x výška 59 cm
 • nosnosť: 150 kg
 • hmotnosť: 22 kg

button

Trojradový stojan na jednoručné činky inSPORTline Profirack III – profesionálny stojan s troma poličkami na jednoručné činky, robustná konštrukcia, vyrobený z ocele, nosnosť do 400 kg.

Veríme, že sa Vám tento článok páčil a bol pre Vás užitočný. Neváhajte nám nechať Vašu spätnú väzbu dole v komentároch.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených e-shopoch inSPORTline.sk a eFitness.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*