Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Čo robiť proti bolesti chrbta?

bolesť chrbta

Zvládanie bolesti chrbta môžeme rozdeliť na dve fázy – preventívnu a rehabilitačnú. V ideálnom prípade by sme všetci cvičili a dodržiavali primeranú životosprávu tak, aby sa u nás bolesti chrbta vôbec neobjavili. No aj pri pravidelnom športovaní môžu prísť zranenia alebo preťaženie organizmu, ktoré vyústi v akútnu či chronickú bolesť chrbta – často s nutnosťou navštíviť neurológiu a podrobiť sa liečbe.

V nasledujúcom článku sme vybrali to najlepšie, čo môžeme urobiť proti bolesti chrbta z pohľadu prevencie aj napravenia bolesti.

Kvalitný fyzioterapeut nad zlato

Preventívnu i rehabilitačnú starostlivosť špičkovej fyzioterapie v Bratislave si môžete dopriať v v rehabilitačnom centre Rehab Klinik. Je to práve jedna z tých kliník, kde vám šikovný a príjemný fyzioterapeut nájde cestu k tomu, aby ste si cvičenie obľúbili a našli si preňho čas.

bolesť chrbta

Aj keď niektoré cviky môžete vykonávať doma, najskôr sa ich potrebujete naučiť pod dohľadom odborníka. Nesprávne vykonávaný cvik je totiž pre vaše zdravie škodlivejší, ako keby ste neurobili vôbec nič.

SM systém proti bolesti chrbta

Okrem iných rehabilitačných metód je mimoriadne účinným cvičením, tzv. SM systém, podľa najnovšej terminológie nazývaný ako Špirálna stabilizácia chrbtice (SPS). Tento komplexný spôsob cvičenia kompenzuje problémy pohybového aparátu, predlžuje skrátené svaly či posilňuje oslabené svaly. Okrem toho upravuje držanie tela – učí správnu koordináciu pohybov.

SM systém funguje ako prevencia aj ako liečba bolestí chrbta. Je vhodný aj pre športovcov na zlepšenie koordinácie tela a zdokonalenie pohybov, napríklad pri behu. Základnou pomôckou sú elastické laná s rúčkami, ktoré sú upevnené na stene.

SM systém zahŕňa manuálne techniky, ktoré uvoľňujú skrátené a dlhšie preťažené svaly v kombinácii so stabilizáciou jednotlivých segmentov. Pôvodne bol vytvorený ako cvičenie na stabilizáciu platničiek v akútnom štádiu.

Vedie k zlepšeniu zdravotného stavu a k odstráneniu bolesti. Vyrovnáva chrbticu do strednej línie a predlžuje ju, vďaka čomu vytvára priestor pre regeneráciu medzistavcovej platničky

Táto metóda je vhodná aj po operácii chrbtice, kedy jej úlohou je stabilizovať priestor nad a pod miestom operácie, aby nevznikli ďalšie komplikácie indikované na ďalšiu operáciu.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*