Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Čo si so sebou nezabudnúť na dlhú túru

Chystáte sa na vašu prvú dlhšiu túru a nie ste si istý čo všetko budete potrebovať? Pri túre, ktorá bude trvať celý deň alebo aj viac dní je potrebné myslieť na viaceré situácie, ktoré môžu nastať. Napríklad určite nechcete, aby ste boli kompletne mokrý pri nečakanom daždi. Na čo treba myslieť pred tým ako sa vydáte na dlhú túru vám opíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Vhodné oblečenie

V základe je jednou z najdôležitejších vecí vhodné oblečenie. Dlhá túra v rifliach či košeli bude určite nepohodlná a to hlavne v lete kedy teplota počas dňa dosahuje vyše 30 stupňov. Platí to aj naopak. V chladnejšom počasí je vždy lepšie si obliecť alebo zobrať so sebou viac oblečenia. V prípade, že vám bude teplo si ho môžete zobliecť a hodiť do batohu.

Na dlhú túru je vhodné si obliecť športové oblečenie, ktoré v prípade zimy hreje a v lete je naopak dobre odvetrávané. Avšak najdôležitejšie je to, aby ste sa v ňom cítili pohodlne. Ženám odporúčame nahliadnuť na Modio.sk, kde nájdete široký výber športového oblečenia.

Myslite aj na to, že počas dlhej túry sa spotíte prípadne počas nečakaného dažďa zmoknete. Z tohto dôvodu nie je na škodu mať v batohu náhradné tričko, mikinu alebo aj nohavice.

Trekové palice

Trekové palice patria k výbave mnohých turistov a turistiek. Niet divu keďže pri chôdzi poskytujú niekoľko výhod. Vďaka nim budete mať lepšiu stabilitu čo oceníte najmä v ťažkom teréne. Taktiež pri ich používaní budete mať pocit, že váš batoh je o niečo ľahší ako obyčajne.

V ponuke obchodov natrafíte na dve typy, a to pevné alebo teleskopické trekové palice. Práve teleskopické palice majú tú výhodu, že sú skladné, môžete si nastaviť ich presnú dĺžku, a preto ich môžu používať aj viaceré osoby.

Kvalitná obuv

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú by ste nemali na dlhej túre podceniť je kvalitná turistická obuv. Avšak aj tú je vhodné vyberať podľa toho do akého terénu sa chystáte. Ak idete do vysokohorského skalnatého prostredia, tak sú vhodné vysoké trekingové topánky. Tie spevnia váš členok, vďaka čomu budete mať aj pri chôdzi po tvrdom a nerovnom teréne výbornú stabilitu a hlavne spevnenú nohu.

Pre dlhé túry po ľahšom teréne vám postačia aj nízke trekingové topánky. Na nich najviac oceníte nízku hmotnosť a priedušnosť. Ďalším kritériom, na ktorý nezabúdajte je nepremokavosť topánok. Pri túre určite nechcete mať v topánkach mokro, čo v značnej miere znepríjemňuje chôdzu a spôsobuje otlaky.

Pršiplášť

Počas celodňovej alebo viacdňovej túry sa môže počasie nečakane zmeniť, čo netreba podceňovať. Preto majte vždy po ruke pršiplášť, ktorý vám nezaberie v batohu veľa miesta. Nemusíte ho zo sebou nosiť vtedy ak máte kvalitnú nepremokavú bundu a nohavice.

Mobilný telefón

Nikdy neviete čo sa môže počas túry udiať. Mobilný telefón by preto mal byť nevyhnutnou súčasťou vašej výbavy. Je síce pravda, že v prírode nie je všade ideálny signál, no aj tak vám alebo niekomu inému mobil môže zachrániť život. Okrem toho je v súčasnosti v každom smartfóne GPS a mapy, čo vám môže pomôcť ak zablúdite.

Dostatok jedla a vody

Ďalšou súčasťou výbavy, ktorú netreba podceňovať je dostatok jedla a hlavne vody. Vždy je lepšie ak niečo nezjete alebo nevypijete a donesiete to domov, ako keby ste mali byť dehydrovaný prípadne by vám prišlo nevoľno práve z nedostatku jedla. Pre rýchle doplnenie energie sú najvhodnejšie jedlá s obsahom cukru ako napríklad banán či nejaká sladkosť.

V zimnom období – mačky, snežnice

Zimné obdobie prináša zo sebou riziká, ktoré vás pri túre môžu stretnúť. Jedným z nich je poľadovica. Chôdza bez mačiek po chodníku, na ktorom nie je kúsok miesta bez hladkého ľadu je veľmi nebezpečná. Z tohto dôvodu by mali byť mačky neoddeliteľnou súčasťou vašej výbavy pri dlhej túre v zimnom období.

Lekárnička

Dôležitou súčasťou výbavy by mala byť aj lekárnička alebo aspoň jej obsah. Minimálne by ste mali mať so sebou náplaste na otlaky, obväz, dezinfekciu prípadne lieky proti bolesti alebo na alergiu.

Ostatné súčasti výbavy

Do vašej výbavy by ste mali nepochybne zaradiť aj váš občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti. Okrem toho sa vám môžu v niektorých situáciách zísť určite aj peniaze v hotovosti. Ak sa chystáte na viacdňovú túru, tak nezabudnite aj na powerbank pre dobitie batérie vášho mobilu. Ak chcete mať väčšiu istotu, tak odporúčame si na tých pár dní zakúpiť jednorazové poistenie. To z dôvodu, že klasické poistenie napríklad nepokrýva úraz vo vysokohorskom prostredí.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*