Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Druhy a použitie silikónu na sklo: Stavebný sprievodca

Silikón je stavebný výrobok s veľmi širokým spektrom využitia. Na trhu sú dostupné rôzne druhy, medzi nimi napríklad silikón na sklo. Využívaný je pomerne zriedka, preto je potrebné vedieť, čím je charakteristický a aké má využitie.

Aké je využitie silikónu na sklo?

To, čím je silikón na sklo charakteristický je hlavne priľanavosť na hladké povrchy. Vďaka tomu sú dokonalé pre tesnenie okien, alebo iných sklenených povrchov. Jeho dodatočnou výhodou je tiež to, že má výbornú priľnavosť k pórovitým povrchom. Reč je o dreve, tehlách, alebo keramických a smaltovaných povrchoch.

Z tohto dôvodu je možné silikón na sklo použiť nielen na tesnenie okien či iných sklenených prvkov, ale aj na iné práce. Tu je potrebné zdôrazniť, že ide o typ silikónu, ktorý je vysoko odolný voči veľmi nízkym aj veľmi vysokým teplotám.

Ako sa silikón na sklo líši od iných druhov silikónu

Silikón na sklo patrí do skupiny kyslých silikónov. Je to silikón, ktorý je charakteristický rýchlym schnutím a octovým zápachom. To, čo ho ale odlišuje od iných silikónov je fakt, že nie je vhodný na plasty.

Medzi inými silikónmi je treba spomenúť ešte sanitárny a vysokoteplotný silikón. Ten prvý je používaný v kúpeľniach vzhľadom na svoju odolnosť voči vlhkosti, hubám a plesniam. Druhý nachádza uplatnenie vo vykurovacích zariadenia. Okrem kyslých silikónov sú zaujímavé ešte neutrálne silikóny. Do tejto kategórie patrí napríklad stavebný, kamenársky, alebo klampiarsky silikón.

Aké druhy silikónov na sklo existujú?

Oplatí sa vedieť, že rozlišujeme rôzne druhy silikónov na sklo – rozdiel medzi nimi je vo farbe. Najčastejšie je používaný bezfarebný silikón na okná. Na skle je takmer neviditeľný, preto sa používa na tesnenie okien. Ďalším dostupným silikónom na sklo je biely silikón. Používa sa pri tesnení a tmelení dlažieb a obkladačiek. Podobné využitie má tiež čierny silikón. Spomenieme ešte hnedý silikón, ktorý je využívaný pri drevených oknách.

Aký silikón na sklo si vybrať?

Pri výbere silikónu na okná je potrebné sa sústrediť na niekoľko dôležitých faktov. Prvý faktor je farba. Musí byť prispôsobená ku konkrétnym prácam, aké chcete vykonať. Ide o povrch, na aký má byť silikón použitý.

 

Druhý faktor je doba tuhnutia. Zvyčajne nie je dlhá, ale stojí za to venovať tomuto faktu pozornosť pri výbere konkrétneho produktu. Malo by sa tiež pamätať na to, že doba schnutia silikónu je ovplyvnená aj podmienkami prostredia. Samozrejme, vždy sa oplatí siahnuť po výrobkoch overených výrobcov. Vďaka tomu máte istotu, že silikón svoju úlohu splní.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*