Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Frekvenčný menič, ktorý je ekonomicky výhodný

Väčšina ľudí hľadá spôsoby, ako znížiť spotrebu energie. Niektoré stratégie sú preukázateľne účinné, iné nie. Ide o pomôcku nazývanú frekvenčný menič, ktorá môže zlepšiť faktor úspory elektrickej energie. Aký je jeho mechanizmus fungovania a aké výhody ponúka?

Čo je to frekvenčný menič?

Frekvenčný menič je elektrické zariadenie, ktoré dokáže premeniť frekvenciu elektrického prúdu na novú formu elektrického prúdu. Pojem “VFD” znamená “frekvenčný menič” Je to typ elektromotora, ktorý premieňa elektrickú energiu na mechanickú prácu efektívnejšie a plynulejšie ako bežné motory.

Najdôležitejšími komponentmi frekvenčného meniča sú usmerňovač, dióda, vyhladzovací kondenzátor, menič a niekoľko spínacích komponentov. Medzi jeho hlavné výhody patrí znížená spotreba energie a lepšia regulácia otáčok elektromotora. Menič môže meniť striedavý prúd na jednosmerný a naopak zámerným riadením frekvencie a napätia. Jeho použitie má tiež malý uhlíkový efekt.

Na rozdiel od mechanického alebo hydraulického riadenia prináša frekvenčná konverzia s regulátorom otáčok oveľa lepší výkon a energetickú účinnosť. Zároveň znižujú opotrebovanie elektromotorov tým, že umožňujú ich reguláciu pri štarte, zrýchľovaní a zastavovaní. Spotrebiteľ sa nemusí starať o zaobstaranie náhradných dielov pre elektromotor, pretože má dlhšiu životnosť. Vďaka jednoduchej konštrukcii môžete regulovať otáčky motora bez použitia nákladných jednosmerných motorov.

Kde využijete frekvenčný menič?

Investícia do zariadenia, ako je frekvenčný menič, sa zvyčajne oplatí, ale pred nákupom by ste mali vyhľadať renomovaného dodávateľa s dobrou spätnou väzbou. Vysokokvalitné elektrické komponenty objavíte na stránke tme.eu, kde si môžete vybrať z viac ako 500 000 rôznych položiek.

Nezabúdajte, že frekvenčné meniče sú často vytvorené pre konkrétne aplikácie, takže si budete musieť vybrať správnu verziu na základe aplikácie. Na úspešnú inštaláciu a prevádzku dodržiavajte postupy uvedené v príslušnej príručke. K celkovému úspechu v rôznych situáciách môže pomôcť dôkladná znalosť zariadenia.

 

Zdroj foto: kan_chana / Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*