Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Gola sada pre kutilov – ako si správne vybrať?

gola sada

Každý správny muž by mal mať svoju vlastnú sadu na náradia. Pokiaľ sa bavíme o gola sade, ideálne je mať dve pre všetky príležitosti. Jednu menšiu a praktickú, druhú veľkú s nadstavcami na každú situáciu. Stále častejšie sa však náradia chopia aj šikovné ženy.

Gola sada je základná výbava každého domáceho kutila či mechanika. Používajú ju tak profesionáli, ako aj amatéri. Preto sme pre Vás pripravili návod, ako si správne vybrať gola sadu. Poradíme ako vybrať sadu pre začiatočníkov na občasné domáce použitie, no nezabudneme ani na tých pokročilejších a skúsenejších mechanikov a montérov.

Gola sada – čo všetko má obsahovať?

Gola sada je kufrík alebo súprava s náradím. Táto súprava obsahuje množstvo hlavíc rôznych rozmerov, bity (nadstavce) a račňu. V profesionálnejších gola sadách nájdete aj viacero rační rôznych veľkostí.

Račna je základným kúskom v gole, na ňu sa nasadzujú výmenné nadstavce s ktorých pomocou je potom možné dotiahnuť alebo povoliť skrutkový spoj. Veľkosť gola sady udáva štvorhran na račne, ktorého rozmer sa označuje v palcoch.

Akú veľkosť gola sady zvoliť?

Výber správnej veľkosti gola sady záleží od povahy práce a typu zariadenia, na ktorom budete s golou pracovať (napríklad montáž regálov, servis automobilu, rozoberanie stolného počítača a podobne).

Mechanici väčšinou označujú golu veľkosti 1/4″ ako malú, zatiaľ čo veľkosť 3/4″ je už považovaná za veľkú. Najrozšírenejšou veľkosť sú gola sady 1/2″, ktoré sú často považované za najviac praktické.

Novým trendom u mechanikov a montérov je používanie gola sady 3/8“, ktorá je obľúbená najmä vo Veľkej Británii.

Náš tip na gola sadu

Gola sada 1/2″, 3/8″, 1/4″ + príslušenstvo 111 ks

 

 • Profesionálna sada nástrojov, ktorá bola vyvinutá pre potreby profesionálov s ľahkosťou obsluhovania vhodnou aj pre amatérov
 •  AS – Drive zvýši maximálny krútiaci moment o 25 %
 • Sada obsahuje kúsky vyrobené z tvrdej ocele S2 .

button

Čo všetko gola sada obsahuje?

Gola môže byť buď vybavení len základnými rozmermi hlavíc a jednou račňou, alebo môže obsahovať veľké množstvo nadstavcov pre montáž rôznych profilov spojov.

Taktiež sa stretnete s doplnkovým príslušenstvom, napr. francúzske kľúče a meradla. Tu už splýva rozdiel medzi gola sadou a multifunkčným kufríkom. Výbavu gola sady by ste si mali vybrať podľa typu spojov, ktoré budete najčastejšie zaťahovať. Taktiež berte ohľad na to, či budete golu prenášať so sebou, alebo ju budete mať uloženú v dielni.

V profesionálnych odvetviach sa používajú bohato vybavené a kvalitné goly. Často obsahujú 100 a viac kusov náradia. Prvoradým cieľom je poskytnúť montérovi kvalitu, rýchlu dostupnosť potrebnej veľkosti nadstavca a pracovný komfort.

Typy hlavíc a nadstavcov v gola sade:

 • Výmenné hlavice na montáž matic a šesťhranov
 • Sada bitov pre šrubovanie
 • Kardanový kĺb
 • Adaptér pre použitie menších hlavíc s väčšou račňou a podobne
 • Špeciálne hlavice

Okrem šesťhranov narazíte aj na dvanásťhranové hlavice. Medzi ich výhody patrí lepšie rozloženie sily na poškodených maticiach. Výrobcovia používajú rôzne označenia pre svoje vylepšené profily hlavíc.

Dobrá račňa je základ

Základným prvkom každej kvalitnej gola sady je dobrá račňa. Je to špeciálny kľúč, ktorý slúži na uťahovanie alebo povoľovanie matíc. Nad klasickými kľúčmi  a skrutkovačmi vyhráva najmä v úzkych priestoroch, kde nie je priestor nazvyš na manipuláciu.

Račne zaberajú stále len na jeden smer záberu, ktorý sa však dá zmeniť pomocou matice na kľúči. Výhodou práce s račňou je rýchlosť a komfort, oproti klasickým kľúčom, ktoré sa musia po každom otočené dávať späť dole či znova nasadzovať.

Bity a nadstavce

Nadstavce sa umiestňujú na račňu, ktorá toho sama o sebe bez nadstavcov veľa nedokáže. Využitie majú napríklad pri výmene kolies, ale aj mnohých iných činnostiach. V porovnaní s klasickými kľúčmi znižujú riziko deformovania matice. Dajú sa do nich pripojiť rôzne druhy bitov. Gola sada tak nahradí aj skrutkovače a imbusové kľúče.

Gola sada profi vs lacné gola sady

V obchodoch nájdete rôzne gola sady, či už čo sa veľkosti, vybavenia alebo kvality týka. Dajte si pozor na to, aby gola bola vyrobená z kvalitného materiálu. To sa nedá povedať o množstve náradia, ktoré nájdete na aliexpresse a podobne.

Väčšina výrobcov používa CrV ocel. Toto by malo byť povinné minimum pre gola sadu. Kvalitatívne je na tom tento typ ocele omnoho lepšie ako bežná alebo nerezová oceľ. Tento materiál zaručí väčšiu tvrdosť, pevnosť v ťahu, odolnosť voči opotrebeniu a odolnosť proti korózii či oxidácii.

Náš tip na gola sadu

Gola sada 3/8″ 22 ks XS

 • Praktická gola sada malej veľkosti
 • Vhodná pre domáce použitie alebo ako doplnok k veľkej sade
 • Táto gola sada Vám poskytne kvalitný základ

button

Čo všetko si všímať pri výbere gola sady

 • Balenie – dá sa každá súčasť balenia jednoducho vybrať a vrátiť spať?
 • Ergonómia – padne mi rukovať pohodlne do ruky?
 • Design – každý tu môže mať iné preferencie, všimnete si však či každá súčasť sady drží na svojom mieste pri manipulácii či prenášaní.
 • Kombinovateľnosť – dajú sa nadstavce bez väčšieho problému nasadiť na račňu?
 • Krútiaci moment – zodpovedá normám?
 • Označenie – obsah goly by mal byť v ideálnom prípade označený na kufríku a na hlavici by mala byť vyznačená veľkosť

Gola sada Yato

Gola sady od tejto značky sú zárukou profesionálneho náradia a najvyššej kvality. Radí sa medzi sady obľúbené najmä u náročnejších zákazníkov, no zo skúsenosti môžeme povedať, že ide o správu voľbu aj pre amatérskych montérov.

Náš tip na gola sadu

Gola sada 1/2′, 1/4” + príslušenstvo 79 ks

 • Multifunkčná sada, v ktorej nájdete všetko čo budete potrebovať
 • Praktické a premyslené rozmiestnenie jednotlivých komponentov
 • Hmotnosť sady stále dovoľuje pomerne jednoduchá manipuláciu a prenosnosť

button

Tí často podceňujú výber a siahnu po gola sade pochybnej kvality, s ktorou sa v budúcnosti len trápia. V kufríkoch od značky Yato ma každý prvok svoje pevné miesto. Náradie nehrká ani nevypadáva. Montérom či mechanikom poskytuje ten najvyšší pracovný komfort a flexibilitu.

Gola sada Tona

Goly od značky Tona taktiež patria k tým kvalitnejším a spoľahlivejším na trhu. Ponúkajú rôzne vybavenia, veľkosti a cenové kategórie. Každý by si mál nájsť vhodnú sadu pre svoj odbor či využitie.

Náradie umiestňujú do kvalitných kufríkov s kovovými pántmi, ktoré je možné prakticky umiestniť do zásuvky pojazdnej montážnej skrine. Tieto pánty sa dajú jednoducho vybrať. Tým vzniknú dva samostatné priehradky s náradím.

Zhrnutie

Gola sada je tým najlepším nástrojom na doťahovanie či uvoľnenie matíc a spojov. Je to povinná výbava pre každého, koho baví práca doma či v garáži, nehovoriac o profesionáloch, ktorí sa tým živia. V obchodoch ich nájdete v rôznych veľkostiach s rôzne bohatým vybavením. Pri výbere dbajte na to, aby sada obsahovala všetky nadstavce, ktoré na daný druh práce potrebujete.

Pokiaľ sadu potrebujete len sviatočne na základnú pomoc v domácnosti, zvoľte radšej menšiu praktickú sadu. Ak však plánujete golu využívať často a na rôzne účely, siahnite po bohatšie vybavenej sade. Kupovať v budúcnosti jednotlivé nadstavce osobitne sa nevyplatí.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*