Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Je vaša práčka po rokoch hlučná? Aké sú možné príčiny tohto problému?

Nie je nič výnimočné, keď sa práčka po rokoch používania stane hlučnou. Konkrétne máme na mysli hluk pri žmýkaní. Ak ste už niekedy používali staršiu práčku, určite viete, o čom hovoríme. Prečo sa to deje? Príčin môže byť viacero.

 

Ložiská bubna

 

Zrejme najčastejšie túto hlučnosť spôsobujú poškodené ložiská bubna. Ich postupné opotrebovávanie sa zo začiatku prejavuje pozvoľným zvyšovaním hlučnosti a keď sú už opotrebované výraznejšie, práčka začne pri žmýkaní naozaj hučať.

Riešiť výmenu ložísk do práčky treba čo najskôr. Otáľanie môže len zbytočne skomplikovať a aj predražiť tento úkon. Tiež treba brať do úvahy, že pri mnohých moderných práčkach dokážu ložiská bubna vymeniť len špecializované servisy.

 

Tlmiče

 

Ložiská bubna však nie sú jedinými Electrolux náhradnými dielmi, ktoré môžu vplyvom opotrebovania spôsobiť, že vaša práčka bude pri žmýkaní hlučná. Príčinou môžu byť aj opotrebované tlmiče.

Tie sa prejavujú klepotavým zvukom a keď je nerovnomerne zaťažený bubon, tak môže vplyvom opotrebovaných tlmičov práčka dokonca „poskakovať“. V porovnaní s opotrebovanými ložiskami bubna ide spravidla o jednoduchšiu a často aj lacnejšiu výmenu.

 

Motor

 

Problém môže spôsobovať aj motor práčky. Tiež vplyvom ložísk, ale tentokrát ložísk motora, ktoré zhrdzaveli. Ich výmena je však pomerne komplikovaná. Z hľadiska náročnosti servisu je lepší prípad opotrebovanie uhlíkov motora. To síce môže viesť okrem hlučnosti aj k tomu, že motor úplne prestane fungovať, ale vymeniť uhlíky nie je vo všeobecnosti problém.

 

Klinový remeň

 

Poslednou príčinou hlučnej práčky môže byť klinový remeň. Podobne ako ostatné súčiastky práčky aj klinový remeň sa môže časom opotrebovať a pri otáčaní bubna spôsobovať hluk. Jeho výmena však zvyčajne býva bezproblémová.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Krakenimages.com / Stock.adobe.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*