Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Karneval kedysi a dnes

karneval

Každý si isto spomína na časy dávno minulé, keď sme boli deti a v škôlkach a školách mali v období Turíc karneval. Takmer každý, až na pár výnimiek, sa na túto udalosť veľmi tešil. Spoločne v učiteľkami a vychovávateľkami sme nacvičovali program pre rodičov, pripravovali výzdobu, ale čo je najpodstatnejšie, pripravovali si masky. Každý chcel byť najkrajšou maskou. Najväčšiu starosť však mali mamy. Tie často už týždne vopred šili kostýmy princezien, víl, lienok, rytierov, policajtov, futbalistov či kozmonautov. Každé dieťa si tak mohlo splniť svoj sen o budúcom povolaní. Krásne na tom bolo to, že každý rok sme mohli byť niečím iným.

Dnes už sa deti a rodičia nepodieľajú na príprave karnevalu v takej miere. Stačí zaobstarať detské kostýmy na internete a o masku je hneď postarané. Kým sme my mali obmedzenejšie možnosti, pracovali sme len s materiálmi, ktoré sme našli a často prešívali staré šaty, dnes môžu deti vďaka prepracovaným kostýmom vyzerať na nerozoznanie od rozprávkových hrdinov, policajtov, lekárov, športovcov.

Dievčatá si môžu obliecť skutočné princeznovské šaty, ktoré svietia v tme či mať krásne veľké krídla ako víla. K autenticite stačí kúpiť šperky pre deti, ako sú rôzne náramky, náhrdelníky, prstene či náušnice. Chlapci sa v priebehu pár minút zmenia na spidermana, Shreka či námorníka.

Ak ste však aspoň trochu kreatívni, skúste spolu s deťmi vyrobiť masku na karneval. Nápadov na internete nájdete kopec, navyše sa pritom výborne zabavíte a možno aj zrecyklujete staré veci, ktoré ste plánovali dávno vyhodiť. Zaspomínate si na staré časy a na karneval vašich detí sa budete tešiť viac ako ony samy.

Jediná vec sa však za tie desaťročia nezmenila a zostala stále rovnaká. Je ňou radosť v detských očiach. Keď sa ich detské sny stanú aspoň na jeden deň skutočnosťou.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*