Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Káva – čierne zlato opradené niťou zaujímavostí

O káve sa toho už veľa popísalo a povedalo. Všeobecne sú známe pozitívne účinky kávy na ľudský organizmus, jej povzbudzujúci účinok na nervový systém, srdce, obličky a svalstvo. Navyše je káva aj zdrojom antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Ak máte vo svojom okolí vášnivého kávičkára, tak ste sa o káve napočúvali viac než dosť. No možno sa dozviete aj zaujímavosti, ktoré ste ešte predtým nepočuli.

Darček pre milovníka kávy

A viete, čo poteší pravého kávičkára? Nemôže byť nič lepšie ako kvalitná výberová káva a k tomu originálna šálka či hrnček. Stavte na profesionálnu potlač na hrnčeky a obdarujte toho vášho kávičkára hrnčekom, ktorý mu pri každej kávovej pauzičke vyčarí úsmev na tvári.

A teraz k tým sľúbeným zaujímavostiam.

Vedeli ste, že…

Kávové zrnká sú v skutočnosti kôstky čerešní? Kávovník je totiž rastlina, ktorej plodom sú čerešne. Každá z nich obsahuje dve až tri kôstky, ktoré sa potom spracuvávajú.

Káva bola kedysi čaj? Presne tak. Vysušená dužina so šupkou, ktorá sa dnes považuje za vedľajší produkt a končí ako hnojivo pre kávovníky, sa kedysi zalievala a ľudia ju pili ako čaj.

Francúzsky kráľ Ľudovít XV. si pestoval vlastný kávovník v skleníku Versailleského paláca? Údajne s oň osobne staral a svojich hostí potom núkal vlastnou kávou.

Farmári z kávových plantáži pijú najhoršiu kávu? Je to tak preto, že v krajinách, ktoré sú pestovateľmi najlepšej výberovej kávy na svete ide drvivá väčšina na export a domácemu obyvateľstvu tak zostáva len veľmi málo.

Nielen cibetky stoja za najdrahšou kávou sveta? Okrem nich sa totiž podobným spôsobom v Thajsku spracovávajú aj natrávené kávové zrná z exkrementov slonov. Ich žalúdok počas dlhého trávenia zbaví zrná horkosti a zvýrazní čokoládovo-ovocné tóny zŕn.

Veríme, že sme vás obohatili o novinky, ktoré ste ešte nepočuli a po tomto článku máte chuť na šálku kvalitnej kávy. Dobrú chuť.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*