Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Kedy je vhodný čas na výmenu tlmičov v aute?

Sú medzi nami technicky zdatnejší aj menej zdatní šoféri. Takmer každý pozná dôležitosť kvalitnej spojky, no len veľmi málo šoférov si uvedomuje význam tlmičov, čo robia a aké kritické sú pre bezpečnosť. Podobne ako všetky pohyblivé časti auta, aj tlmiče nárazov sa časom opotrebujú a je potrebné ich vymeniť. Nie vždy je zrejmé, kedy je potrebné tlmič vymeniť. Životnosť tlmiča závisí od viacerých faktorov, ako napríklad značka / model automobilu, najazdené kilometre a kondícia cestných komunikácií, po ktorých auto najčastejšie jazdí.

Aká je životnosť tlmičov?

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že 4-5 rokov je priemerná životnosť tlmiča. V jednom aute sa tak počas jeho životnosti môžu vystriedať 3 – 4 sady tlmičov. Dôležité je uskutočniť túto výmenu včas a zabrániť tým ďalším problémom, ktoré môže používanie nad mieru opotrebovaných tlmičov spôsobiť.

Kedy je potrebné tlmiče vymeniť?

Účinnosť nových tlmičov sa s pribúdajúcim opotrebením znižuje a postupne strácajú svoju tlmiacu schopnosť. Pre vodiča, ktorý dané auto pravidelne šoféruje, by nemal byť problém všimnúť si zhoršenie jazdných vlastností auta. Podvozok auta s opotrebovanými tlmičmi sa stáva menej stabilný. Prekonávanie hrboľov a prekážok je pre posádku čoraz citeľnejšie. Ďalším indikátorom opotrebovaných tlmičov je nadmerná hlučnosť podvozku pri prekonávaní spomínaných hrboľov.

Ako vymeniť opotrebované tlmiče?

Pokiaľ zaznamenáte jeden alebo viacero signálov indikujúcich nadmerné opotrebovanie tlmičov, vyhľadajte odborníkov v servise, ktorý skontrolujú kompletný stav podvozku. Keď ide o podvozok, vždy existuje viacero možností, ktoré môžu spôsobovať problémy. Technicky zdatní jedinci sa môžu pustiť do výmeny na vlastnú päsť, no potrebné sú skúsenosti, náradie a náhradné diely.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*