Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Kurkuma: Zázračný liek na zápaly

Kurkuma je korenina, ktorá sa na liečivé účely používa už stovky rokov. Podporuje liečbu mnohých ochorení a zlepšuje aj celkový zdravotný stav. Dôvodom sú najmä zlúčeniny, ktoré kurkuma obsahuje.

Pravdepodobne vás zaujíma, čo je kurkuma. Vo všeobecnosti ide o tropickú rastlinu, ktorá sa používa už tisícky rokov. Známa je najmä z oblasti ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny. Zaujímavosťou je, že spočiatku sa kurkuma používala ako farbivo. Dnes je jej použitie známe najmä v ľudovom liečiteľstve.

Vedeli ste, že: kurkuma sa prirodzene nachádza v juhovýchodnej Ázii? Najskôr sa vysuší podzemok, ktorý sa následne melie do podoby prášku. Takto sa pripravuje známe kurkuma korenie, ktoré sa v dnešnej dobe používa pri príprave jedál na dochutenie.

Aké má kurkuma účinky?

Kurkuma má skutočne rôznorodé zdravotné benefity, ktoré si už mnohí ľudia obľúbili. Aj z toho dôvodu sa oplatí používať kurkumu pravidelne a dlhodobo. Ktoré kurkuma účinky sú najznámejšie?

Silné protizápalové vlastnosti

Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín. Práve ten má protizápalové schopnosti, dokonca, podľa odborných štúdií je kurkuma ako liek proti zápalu. V niektorých prípadoch má ešte silnejšie účinky a keďže je to prírodný produkt, je aj šetrnejší k organizmu ako lieky nabité chémiou. Tento benefit kurkumy je tak mimoriadne nápomocný aj pri liečbe chronických zápalových ochorení, ako je napríklad reumatoidná artritída alebo pankreatitída.

Zmierňuje úzkostné stavy

Kurkuma má schopnosť zvyšovať hladinu neurotrofického faktora odvodeného z mozgu, ktorý sa inak označuje aj ako BDNF. Okrem iného, účinná zložka kurkumín má za úlohu posilňovať neurotransmitery serotonínu a dopamínu. Aj preto sa kurkumu oplatí užívať pravidelne. Eliminuje totiž úzkostné stavy, medzi ktoré patrí aj depresia. Ak sa nelieči, môže prehĺbiť aj do vážnejších zdravotných komplikácií.

Udržuje zdravé srdce

O kurkume je známe, že dokáže podporiť endotelovú funkciu srdca a krvných ciev. Slúži tak ako prevencia voči kardiovaskulárnym ochoreniam. Za tieto účinky je tiež zodpovedná látka kurkumín, ktorá sa nachádza v kurkume. Je o nej známe, že dokáže zmierniť stratu funkcie, ktorá je spojená s pribúdajúcim vekom a vďaka tomu bráni vzniku ochorení srdca a ciev.

Posilňuje imunitný systém

Kurkuma obsahuje vysoko účinné zložky, ktoré dokážu prirodzene podporiť obranyschopnosť organizmu. Vďaka tomu je táto korenina vhodná aj ako prevencia mnohých ochorení, pretože znižuje ich riziko vzniku. Keďže má aj silné antioxidačné účinky, dokáže ochrániť bunky pred poškodením, pretože eliminuje voľné radikály.

Antioxidačné účinky kurkumy sú tiež veľmi účinné pri odstraňovaní toxických a odpadových látok z tela. Vďaka tejto jedinečnej korenine tak môžete aj efektívne prečistiť svoj organizmus.

Kurkuma tablety ako ideálna forma

Vo všeobecnosti je možné kurkumu užívať viacerými spôsobmi. Môžete ju používať ako koreninu v rámci kuchyne, prípadne si zaobstarať výživový doplnok s obsahom tejto jedinečnej tropickej rastliny. Klasická kurkuma má veľmi nízku vstrebateľnosť. Preto, pokiaľ chcete na sebe pocítiť benefity tejto koreniny, skvelým riešením sú kurkuma tablety.

Tie sú totiž vyrábané zo silného kurkuma extraktu. Na matchaday.sk nájdete kurkumu, ktorá obsahuje až 95 % kurkuminoidov. Okrem iného, je obohatená aj o extrakt z čierneho korenia. Ten má za úlohu ešte viac posilniť vstrebateľnosť kurkumínu, a to až o 2000 %.

Odporúčané dávkovanie

Čo sa týka dávkovania, odporúča sa užívať 1 – 2 kapsule denne, vždy po jedle. Takéto kapsule však nezabúdajte zapiť dostatočným množstvom vody. Okrem iného, pre dosiahnutie efektívnych účinkov by ste mali kurkumu užívať dlhodobo.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*