Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

LED baterky a čelovky – efektívny a úsporný zdroj svetla

LED osvetlenie má svoje nesporné výhody. Dnes ho môžete využiť aj pri čelovkách či baterkách. Prečo po nich teda siahnuť?

LED svetlá sú často označované aj za svetelný zdroj budúcnosti. Postupne by mali z trhu úplne vytlačiť konvenčné svietidlá. Medzi najväčšie výhody môžeme zaradiť úsporu, spomeňme aj šetrnosť k životnému prostrediu a skvelú životnosť. Nestretávame sa s nimi ale len v domácnosti, svoj účel plnia aj v exteriéri. Zaujímavou voľbou tak môžu byť napríklad aj LED baterky či čelovky.

LED baterky poslúžia dlhé roky

Ak sa spomenie prenosné osvetlenie, zrejme vás napadne klasická baterka. Tohto univerzálneho pomocníka na trhu nájdete v rôznych prevedeniach. Ak hľadáte niečo úspornejšie, mali by ste porozmýšľať nad LED baterkou. Nízka energetická spotreba a dlhá životnosť, to sú jej najsilnejšie zbrane oproti konkurencii.

To, že ide o dlhodobú investíciu, nie je len mýtus. Len tak pre zaujímavosť, pri svietení po dobu piatich hodín denne by vám LED baterka vydržala približne 15 rokov. Benefitom je aj minimálne zahrievanie, keďže až polovica prijatej energie je premenená na svetelnú energiu a teplo je absorbované.

Široké možnosti pri LED čelovkách

LED diódy sa využívajú aj pri čelovkách. Aj tu sa môžete tešiť na oveľa vyššiu efektivitu. Tá je postavená na dlhšej výdrži či nižšej spotrebe energie. Pri ich výbere dbajte na výkon svetla (čím vyšší bude, tým bude aj vyššia svietivosť), účel využitia (pre turistiku zvoľte vyšší výkon, pre opravy stačia menej výkonné prevedenia) či dosah dosvietenia (čím vyšší počet lumenov, tým lepší dosah).

Zaujímavé možnosti máte aj pri špecifických funkciách. Niektoré LED čelovky disponujú viacerými stupňami jasu, typmi lúčov či režimami osvetlenia. Pre tých náročnejších sú pripravené aj senzory pohybu rúk. Zaujímavo znie aj červené LED svetlo, ktoré ocenia hlavne naše zreničky pri prispôsobení sa tme.

 

Zdroj foto: Nor Gal / Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*