Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Obývačka Vašich snov – 5 inšpiratívnych tipov

nábytok do obývačky

Obývačku by sme mohli prirovnať k divadelnému javisku a nábytok do obývačky k potrebným rekvizitám. Obývačka síce netvorí celý byt či dom, rovnako ako javisko netvorí celé divadlo. Avšak práve v obývačke, rovnako ako na javisku, prebieha hlavná dejová línia. Obývačka je miestom, kde radi oddychuje, kde prijímame návštevy, kde radi trávime voľný čas po príchode z práce či školy. Preto je pochopiteľné, že sa chceme cítiť dobre tam, kde trávime veľa času.

Ako si však zariadiť obývačku tak, aby to bol náš kúsok raja?

Najlepšie sa vždy človek cíti sám sebou. Ak ste žena milujúca nohavice, už pár hodín v sukni vo vás vyvoláva nepríjemné emócie. Alebo ak ste športový typ muža, vydržať v obleku na rodinnom večierku pre vás tiež nie je najpríjemnejšie. Tak, ako si vyberáte oblečenie podľa vašich preferencií, tak by ste mali pristupovať aj k zariaďovaniu svojho bytu.

Ak si zariaďujete bývanie prvýkrát a ešte nie ste úplne zorientovaní v tom, čo sa vám jednoznačne páči a čo nie, nebojte sa inšpirovať časopismi o bývaní alebo článkami a fotografiami na internete. Inšpirácii je skutočne veľa a tento článok je jednou z nich. Občas stačí skutočne len kúsok inšpirácie a začnú sa diať divy.

Vnímajte svoje pocity. Niečím vás obrázok zaujal, alebo naopak, odradil? Snažte sa to pomenovať.

  • Veci, ktoré sa vám páčia, si spíšte na papier alebo si uložte obrázky obývačiek, v ktorých by ste sa cítili dobre:
  • Čo majú spoločné?
  • Páčia sa vám jednoducho zariadené minimalistické obývačky?
  • Milujete tmavé steny doplnené svetlým nábytkom?
  • Alebo ste sa zamilovali do abstraktných obrazov na stenách?

Takouto pomerne jednoduchou metódou prídete nato, aké prvky do svojej obývačky zvoliť a čomu sa radšej vyhnúť.

1. Obývacie steny vs. sektorový nábytok – čo sa hodí viac?

Je vhodnejšie do obývačky zvoliť obývaciu stenu alebo skôr sektorový nábytok? Na toto veru jednoznačnú odpoveď nečakajte. Každý typ má svoje špecifiká a rozhodnúť sa musíte sami. Aký je však medzi týmito dvoma štýlmi rozdiel? Sektorový nábytok, ako už z názvu vyplýva, je viacero kusov skriniek, poličiek, komôd a zásuviek, ktoré si viete ľubovoľne rozložiť v rámci obývačky. Menšiu skrinku na televízor umiestnite pred gauč, vedľa nej môžete dať vitrínku na poháre. Pod okno zase komodu a k dverám zásuvkovú skrinku. Vďaka jednotnému dizajnu nepôsobí sektorový nábytok v obývačke chaoticky, ale ako jeden celok, hoci rôzne rozostavený.

Inšpirujte sa našim výberom obývacích stien!

Obývačka Letya

Elegantná matná čierna v kombinácii s dubovým drevom vzbudzuje dojem štýlovej konzervatívnosti.

Obývačka Knox orech

Povedzte zbohom nudnej obývačke! Doprajte jej svieži nádych v podobe jedinečných tvarov.

 

Obývačka MILANO

Zostava v silnom rustikálnom štýle je lahôdkou pre vyznávačov tradičného looku.

 

Obývačka Arizona

Minimalizmus a biela farba idú ruka v ruke.

Obývačka Viki

Jednoduchosť, ekologickosť a spojenie s prírodou

– to je posolstvom tejto súpravy.

Obývačka Spring

Moderné netradičné tvary doplnené o prvky minimalizmu.

Čo sa týka obývacím stien, ide o typizované zostavy, veľmi často vcelku, kde si nemôžete úplne ľubovoľne zvoliť rozmiestnenie či vybrať si napríklad namiesto sklenej vitrínky obyčajnú skrinku alebo si dokúpiť komodu, ktorá by štýlovo bola totožná s obývacou stenou.  To však nie je žiadna vada. Mnohým vyhovuje štýl obývacích stien.

Výber obývacích stien Vám ušetrí hneď niekoľko starostí.

Nemusíte sa trápiť tým, koľko sektorového nábytku vybrať, aké presne skrinky by sa do miestnosti hodili, v akej farbe aby nevyčnievali alebo nepôsobili rušivo a podobné komplikácie, ktorým sa mnoho z nás radšej vyhne, pokiaľ existuje iná možnosť.

Kúpa štýlovej obývacej steny, ktorá Vám padne do oka môže byť často najjednoduchším a najlepším riešením. Sektorový nábytok obľubuje najmä typ ľudí, ktorý sa rád hrá s kombináciami, skúša a experimentuje. Potrebná je silná predstavivosť a vopred premyslený koncept. Jednoducho je potrebné nájsť svoj štýl.

2. Nábytok z masívu ako časom overená klasika

Drevo nikdy nevyjde z módy. Príroda tu bola pred nami a bude tu aj po nás. Preto sú prírodné prvky také nadčasové a tešia sa veľkej obľube už celé generácie. Navyše, nábytok z masívu je neporovnateľne kvalitnejší a pri správnej starostlivosti vydrží niekoľko násobne dlhšie ako iné materiály.

Nábytok z masívu síce pôsobí honosne, prírodneštýlovo, treba však myslieť na zlaté pravidlo: Menej je niekedy viac. Najmä ak sa chystáte zariaďovať menšiu obývačku. Tu radíme zaobstarať si jeden, maximálne 2 výrazné masívne prvky, napríklad knižnicu či stôl. Dáte im vyniknúť, budú mať nezastupiteľné miesto vo vašom raji, a zároveň nebude miestnosť pôsobiť ťažko a stiesnene. Nechajte obývačku dýchať.

3. Biely nábytok do obývačky v duchu minimalizmu

V akomsi protiklade k masívnemu nábytku je biely dekór zariadenia. Biela farba dodáva priestoru efekt svetla a čistoty. Práve preto je teraz na vzostupe škandinávsky štýl zariaďovania izieb. Vyznačuje sa jednoduchosťou, ľahkosťou,  čistotou, minimalizmom a presvetlenými miestnosťami. Sedacia súprava musí taktiež korešpondovať s minimalistickým štýlom.

Keďže v severských krajinách je omnoho menej svetelných dní ako u nás, snažia sa severania vniesť do svojich obydlí čo najviac svetla. Preto je dominujúcou farbou práve biela v kombinácii so sivou. Výrazné farby len ťažko nájdete. Atmosféru dotvára zopár zelených rastliniek, stôl z prírodného materiálu, zopár obrazov a vkusný koberec. Minimalizmus je základom zariaďovania v severskom štýle. V obývačke by sa vyskytoval gauč, stolík, skrinka s televíziou a možno malá knihovnička alebo polička na fotky.

Ak sa vám páči biely nábytok a máte odvahu ísť aj do niečoho odvážnejšieho, vsaďte na kontrast. Tmavé steny v kombinácii s bielym nábytkom a svetlými doplnkami nepôsobí ani zďaleka prvoplánovo. Vyjadruje odvahu a nezávislosť majiteľa a zaručene upúta každú návštevu, ktorá k vám zavíta.

4. Moderné obývačky – ako vlastne vyzerajú?

Pri zariaďovaní bytu či domu každého nadchýna slovo „moderný“. Každý chce mať moderný domov, ťažšie je však už zadefinovať, čo moderné skutočne je. Jeden zo súčasných moderných trendov stavil na retro verzie nábytku a bytových doplnok, a tak to, čo sme pred desiatimi rokmi vnímali za pozostatky socializmu, dnes sú to výberové kúsky.

Inšpiráciu ako zvoliť moderný nábytok do obývačky nájdete v rôznych online galériách.

Nie všetko staré už patrí do starého železa. Modernej obývačke môžete dať nádych retra a nemusíte si nevyhnutne kupovať všetok nový retro nábytok. Stačí ísť na návštevu k starým rodičom alebo pozrieť bazáre, kde ľudia predávajú pre nich nepotrebné a staré veci. Určite nájdete zopár vecí, ktorým stačí dať nové čalúnenie, prelakovať alebo inak upraviť a bude to vyzerať, akoby to vstalo nanovo  z popola. Ušetrí to vašu peňaženku a životné prostredie.

Sú však niektoré prvky, ktoré by v modernej obývačke nemali chýbať. Tými sú čisté línie, minimalizmus, jednoduchosť, svetlo a prírodné materiály. Tieto elementy by mali v obývačke dominovať. Človek sa cíti slobodnejšie, ak jednostaj nezakopáva o rôzne kusy nábytku a má okolo seba dostatok priestoru. Na psychiku človek taktiež pozitívne vplývajú svetlé odtiene farieb. Nemusí to byť nevyhnutne bielo-sivá severská kombinácia. Hrajte sa s farbami, kúpte si pastelové doplnky, ako napríklad koberec, vázu, vankúše či deku. To dodá vašej obývačke jemnosť a krásu.

5. Sedacia súprava je dušou obývačky

Sedačky sú kategória sama o sebe. Tu ťažko povedať, čo je moderné a čo nie. Každá obývačka má svoj jedinečný štýl a do každej sa hodí iný typ sedačky. Nedá sa kúpiť škaredá sedačka. Dá sa kúpiť iba nevhodne zvolá sedačka k štýlu obývačky. Vopred si preto premyslite, v akom štýle chcete obývačku mať.

Inšpirujte sa našim výberom sedacích súprav!

ROHOVÁ SEDAČKA U S ROZKLADOM VERATTI 

Dostatočné rozmery pre pohodlie viacerých osôb a priestranný ukladací priestor.

Sedacia rohová súprava LUNETA

Jednoduchá a elegantná sedačka v kombinácii tmavo a svetlo hnedej eko látky.

KOŽENÁ TROJSEDAČKA S ROZKLADOM SARA

Pohodlná sedačka vyrobená z kvalitnej talianskej kože.

Viacero dostupných farebných odtieňov.

 

ROHOVÁ SEDAČKA FLORIDA P

Rozkladacia sedačka s veľkým úložným priestorom v modernom prevedení.

Dvojsedačka Homker

Pohodlná dvojsedačka vyrobená z kvalitnej bielej eko kože vhodná aj do menších priestorov.

Sedacia zostava Mety

Klasický romantický štýl pre nadšencov starej školy.

Pokiaľ sa chcete inšpirovať severským štýlom, určite sa k nemu nebude hodiť tmavohnedá masívna kožená sedacia súprava, rovnako, ako sa nebude hodiť k retro nábytku glamour sedačka. Pri malých obývačkách si poriadne premyslite aj veľkosť sedačky. Pohostiť veľa hostí naraz je síce pekná predstava, ale sedačka, ktorá zaberá takmer celú miestnosť a nie je sa kam pohnúť, nepôsobí práve najútulnejšie.

Veríme, že sme Vás inšpirovali a s radosťou sa pustíte do zariaďovania svojej novej obývačky.

 

 

 

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*