Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Nízkoenergetické domy – šetrenie peňazí a prírody

V dnešnej dobe čoraz väčším ekologických katastrof, znižujúcich sa zásob vody a stále viac stúpajúcich emisií, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu, by ľudstvo malo zamerať maximálnu pozornosť a úsilie na ochranu našej planéty. Každý však musí začať sám od seba a neukazovať nekonečne na susedov. Rozširuje sa skupina ľudí, ktorá sa snaží produkovať v domácnostiach čo najmenej odpadu, nekupovať zbytočnosti, nevyhadzovať jedlo, nenakupovať kozmetiku v plastoch a podobne. Ekologicky sa dá postupovať aj pri výstavbe domov. Na Slovensku sú čoraz žiadanejšie ekologické nízkoenergetické domy, ktoré šetria prírodu aj peniaze.

A ako si takýto dom zaobstarať? Najlepšie je zveriť to do rúk profesionálov a nechať si postaviť bungalov na kľúč. Aké výhody majú nízkoenergetické domy?

Tepelná izolácia

Ako už z názvu vyplýva, maximálne šetria energiami. Pri ich výstavbe sú použité špeciálne materiály, ktoré znižujú energetické náklady takmer o 80% oproti klasickému murovanému domu. Špeciálne materiály zamedzujú stratám tepla v zime aj v lete. Tiež je u nízkoenergetických domoch využívaný špeciálny systém vetrania.

Maximálna efektívnosť

Využitý je každý centimeter domu. V klasických murovaných domoch sa môžete stretnúť s množstvom nevyužitého priestoru v podobe výklenkov či nie najšťastnejšie vyriešenou orientáciou jednotlivých miestností. Nízkoenergetické domy využívajú každý centimeter, aby bolo bývanie efektívne. Obytné priestory sú orientovaný na slnečný juh, čo zabezpečuje opäť lepšie využívanie energie.

Zvuková izolácia

Okrem kvalitnej tepelnej izolácie je dôležitá aj zvuková izolácia. Aj toto majú nízkoenergetické domy veľmi dobre premyslené. Môžete si tak počúvať vašu obľúbenú hudbu alebo si spievať na plné hrdlo bez toho, aby vám na dvere prišiel klopať nahnevaný sused.

Ušetrené peniaze

Prvotné náklady na stavbu nízkoenergetického domu sú trochu vyššie v porovnaní s klasickým murovaným domom, avšak návratnosť je vypočítaná na približne 8-12 rokov. Po tejto dome už iba výrazne šetríte celkové náklady na energie a údržbu domu.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*