Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Paddleboard oživí Vaše leto – ako si správne vybrať?

paddleboard

Paddleboarding je svieži vodný šport, ktorý pochádza z Havajských ostrovov. Exotické pádlovanie v stoji je čoraz populárnejšie, a to aj v našich končinách. Pôvodne tento šport vznikol s myšlienkou akejsi “alternatívy” k surfovaniu, keď počasie surferom neprialo a na mori panovalo bezvetrie. Keďže pokojné vody sú na pádlovanie najlepšie, paddleboarding je možné praktizovať takmer na všetkých vodných plochách.

Liptovská Mara a Senecké jazerá tak nie sú domovom len šľapacích člnov či nafukovačiek, ale v poslednom období pribúda čoraz viac paddleboardov. Ide o trend, ktorému podľahli mnohí milovníci leta a vodných športov. Pokiaľ medzi nich patríte aj vy, alebo sa len chcete o paddleboarde čo to dozvedieť, čítajte ďalej! V tomto článku si predstavíme jednotlivé typy paddleboardov, ozrejmíme ako a podľa čoho správne vyberať, a tiež poskytneme tipy na najlepšie paddleboardy na trhu.

Zlatá stredná cesta
Paddleboard s príslušenstvom Aztron Mercury

 • všestranný paddleboard
 • dvojkomorová konštrukcia
 • technológia “drop stitch
 • vysoká nosnosť
 • výborná stabilita
 • nízka hmotnosť
 • odnímateľná plutva

button

Voľba pre náročných
Paddleboard Jobe Titan SUP Kura

 • pevný paddleboard
 • veľmi dobrá ovládateľnosť
 • výborná stabilita
 • stredne rýchle prevedenie
 • vhodné na všetky vodné plochy
 • štvorcový chvost
 • protišmyková úprava

button

Čo je paddleboard?

Začneme pekne zoširoka, už sme si predstavili paddleboarding, alebo skrátene SUP (Stand Up Paddle). Paddleboard je základná a povinná výbava pre vykonávanie tohto športu – doska, na ktorej počas pádlovania stojíte. Paddleboard môže byť pevný alebo nafukovací, no podľa spôsobov využitia a “štýlu jazdy” je členenie bohatšie.

Pokiaľ Vás tento šport nadchne, čo sa môže ľahko stať, budete na paddleboarde tráviť hodiny a prejdete na ňom mnoho kilometrov. Preto je dôležité, aby ste si zakúpili správny typ, ktorý bude vyhovovať Vášmu štýlu a poskytne požadovaný komfort. Práve s tým Vám v tomto článku pomôžeme.

Ako vybrať paddleboard?

Základom pre správny výber paddleboardu je dostatok informácií o tomto športe a jednotlivých typov dosiek. Ďalej je potrebné brať do úvahy parametre jednotlivých paddleboardov, ako nosnosť, dĺžka, šírka, konštrukcia či objem. V neposlednom rade si vyberte aj dosku, ktorá sa Vám bude vizuálne páčiť. Čo si budeme hovoriť, pri paddleboardingu ide o šport ale aj štýl. Keď budete so svojim paddleboardom spokojný po všetkých stránkach, bude Vás tento šport baviť na maximum.

Náš tip: Nakupujte v overených a špecializovaných e-shopoch

insportline button
button
button

Typy paddleboardov

Paddleboardy môžeme rozčleniť do dvoch základných kategórií – pevné a nafukovacie. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody.

Pevné paddleboardy sú ideálne pre skúsenejších jazdcov, ktorí okrem pokojných vodných plôch radi skúšajú svoje schopnosti aj na rozbúrenom mori či oceáne. Pevná konštrukcia napomáha prekonávať vlny s ľahkosťou. Lepšia kontrola nad doskou, väčšia stabilita a nízka hmotnosť sú najväčšími výhodami, ktoré pevný paddleboard ponúka.

Ak by sme mali spomenúť nejakú nevýhodu, bude to vyššia cena. Aby paddleboard prechádzal cez vlny s ľahkosťou, musí byť jeho hmotnosť čo najnižšia. Preto sa na výrobu kvalitných pevných paddleboardov používajú materiály ako karbón, ktoré sa vo výsledku odrazia na cenovke. Pokiaľ sa však chcete tomuto športu venovať pravidelnejšie, odporúčame siahnuť po jednej z pevných dosiek.

Nafukovacie paddleboardy sú tým správnym riešením pre rekreačných športovcov, ktorí si chcú popádlovať počas dovolenky alebo horúcich víkendov na vodných plochách s relatívnym bezvetrím. Pasovanie s veľkými vlnami na otvorenom mori či oceáne nemusí skončiť na nafukovacej doske práve víťazne. Napriek tomu sú však pomerne kvalitné a odolné aj proti nárazom.

Medzi ich hlavné výhody patrí nižšia cena, skladnosť, či jednoduché nafukovanie a vyfukovanie. Nafukovací paddleboard jednoducho zbalíte do kufra a nafúknete pomocou pumpy, ktorá je väčšinou súčasťou balenia. V ňom by ste tiež mali nájsť prenosnú tašku alebo obal.

Vyberte si z najlepších spacích vakov!

Paddleboard Aztron Apollo 

button

BESTWAY HYDRO FORCE OCEANA

button
Paddleboard Aqua Marina Peace  button

Paddleboard s príslušenstvom Jobe Aero SUP

button

PADDLEBOARD MASTER AQUA ELFIN 

button
Paddleboard s príslušenstvom Aztron Lunar button

Paddleboardy podľa tvarov a typov konštrukcie

Dosky do vĺn (SUP Surfing) – zaoblený tvar týchto paddleboardov je prispôsobený tomu, aby kopíroval rozbúrenú hladinu mora či oceánu. Vyžaduje tiež špeciálny typ pádla. Oproti ostatným typom sú o niečo kratšie a užšie. Na slovenské vodné plochy sa až tak nehodia, keďže na pokojnej vode ich tvar spôsobuje väčší odpor a ich ovládanie je tak náročnejšie.

Náš tip na dosku do vĺn
Paddleboard na divokú vodu Aztron Sirius

 • paddleboard na divokú vodu a surfing
 • vhodný pre rieky s miernymi perejami (Class II medzinárodnej stupnice)
 • vhodný pre mierne a stredne veľké morské vlny
 • veľmi obratný
 • výborná stabilita
 • dvojkomorová konštrukcia pre väčšiu pevnosť a maximálne bezpečie
 • technológia “drop stitch” (vnútorné polyesterové vlákna)

button

“Dobrodružné” dosky (Touring SUP) – určené pre všetkých dobrodruhov, ktorí chcú brázdiť vodné plochy krížom krážom. Vhodné aj pre extrémnejšie povahy, ktoré sa rozhodnú na vode stráviť aj viacero dní. Tvarom sú prispôsobené na rýchle a komfortné pádlovanie.

Pretekárske dosky (Race SUP) – vhodné tak na stojaté vody ako aj na otvorené more, svojou konštrukciou umožňujú dosahovanie vysokých rýchlosti. Používajú sa na preteky a tréning. Ovládanie a manévrovateľnosť je na týchto paddleboardoch náročnejšia, preto nie sú vhodné pre začiatočníkov.

Allaround dosky – zlatá stredná cesta, dosky priemernej šírky a dĺžky, ktoré si dokážu v rámci možností poradiť s každou vodnou plochou. Tento typ by sa dal označiť ako najlepšia voľba pre väčšinu začiatočníkov, ktorí ešte nemajú jasno vo svojom štýle paddleboardingu.

Náš tip na Allaround dosku
PADDLEBOARD AQUA MARINA BREEZE

 • hodí sa pre akúkoľvek vodnú hladinu
 •  vyniká svojou rýchlosťou a stabilitou
 • perfektne drží priamy smer
 • správna voľba pre zážitkové vychádzky

button

Yoga SUP – druh paddleboardu, ktorý vznikol pre milovníkov jogy a cvičenia.  Širšia konštrukcia umožňuje cvičenie na vode. Môžete si teda pokojne odpádlovať ďaleko od brehu nájsť si miesto, kde Vás pri cvičení nebude nikto rušiť.

Dosky na stojatú vodu – ako názov napovedá, konštrukcia a tvar tohto typu je prispôsobená na pokojnú jazdu po jazere, rybníku či vodnej nádrži. Ideálna na oddychovú jazdu a rekreáciu.

Náš tip na dosku na pokojnú vodu
Paddleboard s príslušenstvom Jobe Aero SUP Duna

 • paddleboard pre dlhšiu plavbu na pokojnej vode
 • vďaka svojmu tvaru je rýchly a ľahko ovládateľný
 • stred a bočné spoje posilnené vrstvou navyše
 • vhodné na všetky vodné plochy
 • štvorcový chvost
 • špicatejší nos
 • protišmyková EVA pena na povrchu dosky

button

Parametre paddleboardu – dĺžka, šírka a nosnosť

Dĺžka a šírka dosky závisí od vyššie uvedeného typu, keďže tieto parametre výrazne ovplyvňujú jazdné vlastnosti paddleboardu. Vo všeobecnosti platí, že čím je doska dlhšia a užšia, tým vyššiu rýchlosť na nej môžete dosiahnuť. S rýchlejšou doskou však rastú aj nároky na skúsenosť jazdca, keďže ovládanie tejto dosky je náročnejšie. Priemerná dĺžka dosky by sa mala pohybovať v rozmedzí od 280 do 370 cm.

Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, budete vďačný za širšiu dosku, ktorá Vám poskytne lepšiu stabilitu a istotu v nohách. Širšie dosky sú taktiež bezpečnejšie. Odporúčame šírku 80 cm a viac, pre priaznivcov extrémnejšej jazdy pokojne 75 cm a nižšie.

Čo sa týka nosnosti paddleboardu, nie je nutné nič podrobne vysvetľovať. Pokiaľ vážite 80 kg, vyberajte nosnosť aspoň 100 kg – zdravá rezerva príde vhod. Ak je na doske človek ťažší ako jej samotná nosnosť, alebo blízko hranice, doska má tendenciu sa často ponárať a prekonávanie vĺn bude trápenie.

Pádlo pre paddleboard

Nevyhnutnou súčasťou výbavy je samozrejme pádlo. Podobne ako pri doske, aj pádlo by malo byť prispôsobené štýlu jazdy a vodnatej ploche, na ktorej budete pádlovať. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu paddleboardu, pádlo je zvyčajne súčasťou balenia. Cena pádla na paddleboarding závisí najmä od použitého materiálu, pričom drahšie pádla sú vyrobené z karbónu a vyznačujú sa nízkou hmotnosťou.

Lacnejšie pádla, ktoré sú často súčasťou balenia pri lacných a paddleboardoch strednej cenovej kategórie, sú vyrobené z plastu alebo hliníka. Plastové pádla toho väčšinou veľa nevydržia, preto odporúčame siahnuť aspoň po hliníku. Taktiež si všimnite, či úchyt pádla nesie aspoň nejaké znaky ergonomického tvarovania.

V obchodoch nájdete v ponuke dva základne typy pádiel – pevné a rozkladacie. Pevné pádla sú odolnejšie a vydržia viac, takisto pádlovanie s nimi je jednoduchšie. Dĺžku pádla musíte vyberať podľa vašej výšky a dodatočné nastavenie nie je možné. Pádlo tak nebudete môcť požičiavať ľuďom inej výšku, respektíve to pre nich nebude komfortné.

Rozkladacie pádla sa zvyknú opotrebovať skôr, no ich výhodou je nastaviteľná výška a jednoduchá skladnosť. Taktiež sú lacnejšie a dostupnejšie.

Oblečenie na paddleboard

V horúcich letných dňoch môžete pokojne brázdiť vodnaté plochy na paddleboarde len v plavkách. Čo však keď sa trocha ochladí? Bola by škoda sa kvôli pár stupňom nevybrať na vodu. Presne na to je tu špeciálne oblečenie na paddleboard alebo iné vodné športy, ktoré udrží teplo a zároveň Vás ochráni. V ponuke obchodov nájdete samostatné tričká na vodné športy alebo celé neoprénové komplety.

Náš tip na neoprénový komplet
Pánsky neoprénový komplet Aqua Marina Element

 • pánska neoprenová kombinéza s dlhým rukávom
 • pohodlný materiál
 • vystuženie na kolenách pre dlhšiu životnosť
 • upravené švy nedráždia pokožku
 • vhodný aj do chladnejšieho počasia
 • hrúbka neoprénu: 3/2 mm
 • materiál: 90% neoprén super-flex, 10% nylon
 • veľkosti: S, M, L, XL

button

Neoprénový povrch skvelo prilieha k pokožke a udržiava telesnú teplotu. Podľa hrúbky neoprénu si môžete vybrať ten správny na rôzne teploty. Paddleboarding si tak môžete pokojne užívať aj počas jarných či jesenných dní. Na toto obdobie odporúčame zvoliť neoprénový komplet s dlhými rukávmi pre čo najväčší efekt a účinnosť. Užitočným doplnkom na paddleboard sú športové hodinky, ktoré merajú vašu telesnú aktivitu.

Paddleboard a cena – koľko za túto zábavku zaplatiť?

Paddleboardy nie sú úplne lacná zábavka. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí od cca 300 až do 1300,- €. No už v spodnej cenovej hranici, teda okolo 300,- €, zakúpite u špecializovaných predajcov kvalitný paddleboard s kompletným príslušenstvom. Za túto cenu si doprajete kvalitnú dosku, ktorá spĺňa všetky predpoklady pre úspešný štart a objavovanie krás tohto športu.

Ak sa chcete paddleboardingu venovať na profesionálnejšej úrovni, alebo sa chystáte vyraziť na otvorené more, odporúčame zvoliť drahší paddleboard pevnej konštrukcie. Každopádne, ide o krásny šport, ktorý si zamiluje každý milovník prírody a vody. Či už si chcete vychutnať pokojné pádlovanie na jazere alebo si zmerať sily s vlnami na mori, paddleboarding je tá správna voľba.

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených e-shopoch inSPORTline.sk, Gamisport.sk a Najlacnejsisport.sk.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*