Renovácia je súčasťou dnešného moderného sveta. Technika napreduje míľovými krokmi, stále je niečo, čo treba vymeniť či opraviť. Opravy sa nevyhnú ani oblasti bývania. Byty sú drahé, hypotéky čoraz ťažšie získateľné, a tak mnoho ľudí radšej kúpi starší dom či byt, prípadne nejaký zdedí a dá sa do postupnej rekonštrukcie.
Múry, strecha, schody
Pri kúpe domu je vhodné mať po ruke odborníka, ktorý dobre cenovo zhodnotí nielen samotnú nehnuteľnosť, ale aj výšku nákladov na rekonštrukciu. Múry v mnohých prípadoch stačí len povrchovo upraviť, prípadne naniesť novú farbu. Takmer rozpadajúci sa dom si kúpi ozaj málokto. Schody v starších domoch bývajú betónové a na pohľad neestetické, často pokryté starým tkaným kobercom. Riešením je obklad na schody do interiéru, vďaka ktorému dostanú betónové schody nový šat a sú temer na nerozoznanie od drevených schodov. Pozornosť treba venovať streche, keďže staré strechy obsahujú azbest, ktorý je zdraviu škodlivý. Takú strechu treba vymeniť.
Steny, podlahy, nábytok
Podlahy v domoch nie je potrebné vždy hneď meniť. Niektoré interiéry, hoc staršie, majú kvalitné drevené podlahy či parkety, ktoré stačí prebrúsiť a prelakovať a budú ako nové. To sa však už nedá povedať o nábytku. Hoci majú staré skrine masívnu konštrukciu, často sú nasiaknuté zvláštnym zápachom, ktorého sa nedá zbaviť. Ak už meniť nábytok, tak jednoznačne investovať do vstavaných skríň. Tie vydržia mnoho rokov a v prípade závady nie je problém samostatne dokúpiť a vymeniť posuvné systémy na vstavané skrine. Bezpochyby, každá prerábka sa nezaobíde bez premaľovania stien. V starších domoch sa nachádzajú aj tapety, ktoré najprv treba dať dole a potom steny niekoľkokrát premaľovať.
Renovovať staré je možno náročnejšie ako postaviť nové, ale ušetrí to nemalé peniaze, a to najmä v prípade, že ste nejaký starší dom zdedili po svojich príbuzných.