Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Sila ochranných prostriedkov počas jazdy bicyklom

Aj vy máte niekedy pocit, že život je len o samých príkazoch, zákazoch, obmedzeniach? Zdá sa vám, že si nemôžete vychutnávať dni plnými dúškami, a tak, ako by ste sami chceli? Áno, občas sa takto cíti každý z nás. Ale na druhej strane, keď pochopíme, že existujúce pravidlá slúžia pre naše dobro, tak budeme v živote spokojnejší. Platí to aj v prípade používania rôznych ochranných prostriedkov počas cyklistiky.

Hlavu máme iba jednu

Určite netreba vysvetľovať dôvod nosenia cyklistickej prilby žiadnemu cyklistovi. Odhliadnuc od pravidiel cestnej premávky, ktoré určujú jasné predpisy pre cyklistov v obci a mimo obce, nosenie prilby má rozhodne svoj význam a neraz nám môže zachrániť zdravie či život.

Skôr by sme sa mali zamyslieť nad tým, akú prilbu budeme potrebovať, podľa akých kritérií ju treba vyberať. Cyklistická prilba by mala byť súčasťou výbavy každého cyklistu – pretekára i rekreačného jazdca. Ak si dáme záležať na jej výbere, budeme si ju určite na potulkách bikom pochvaľovať. Mali by sme mať na mysli, že cyklistické prilby nám nielen chránia hlavu pred akýmkoľvek úrazom, ale sú aj veľmi pohodlné a štýlové. Postačí nám vedieť zopár skutočností: cyklistická prilba musí mať bezpečnostný certifikát, sedieť na hlave ako uliata – nesmie však tlačiť ani „lietať“ na hlave. Mala by mať vetracie otvory, najlepšie s bezpečnostnými sieťkami, aby nám pod ňu nevlietaval nežiaduci hmyz. Okrem toho by každá prilba mala byť vybavená vnútornou výstelkou, ktorá zabráni nepríjemnému otláčaniu hlavy.

Čo si možno zaobstarať okrem prilby

Okrem povinnej a nutnej výbavy cyklistu patria aj rôzne ďalšie doplnky, ktorých význam je tiež podstatný. Výhodne si ich môžete zaobstarať aj prostredníctvom zľavových kupónov a podobne. Medzi tieto doplnky patria napríklad cyklistické okuliare, ktoré chránia náš zrak nielen pred slnkom, ale aj rôznymi nečistotami, alebo cyklistické chrániče lakťov a kolien, ktoré určite dokážu stlmiť náraz pri páde. Existujú dokonca ja chrániče zubov alebo chrbtice, ich nosenie je individuálne. Sú cyklisti, ktorí tieto doplnky vôbec neriešia, nepotrebujú ich a hravo si vystačia iba s prilbou a sú aj takí, ktorí sadnú na bicykel v brnení od hlavy až po päty.

Stredná zlatá cesta – aj tu by sme sa mali riadiť týmto pravidlom. Niekedy menej je viac a všetkého veľa škodí. Každopádne, bezpečnosť na bicykli by sme nemali podceňovať, či už sadáme na svojho dvojkolesového tátoša každý deň, alebo iba občas.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*