Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Solárne panely – pomôžeme Vám so správnym výberom!

solárne panely

Solárne panely sú čoraz populárnejšie a žiadanejšie. Niet sa čomu diviť, ich výhody sa nedajú spochybniť. Alternatívne zdroje energie už nie sú budúcnosť, ale prítomnosť. Kto sa do tejto problematiky dostane skôr, získa v budúcnosti výhodu.

Pokiaľ sa zaujímate o solárne panely, tento článok je presne pre Vás. Dozviete sa, ako solárne panely a fotovoltaické panely fungujú, či spôsoby, ako sa dajú efektívne využiť v domácnosti alebo pre priemyselné použitie. V neposlednom rade Vám poradíme, kde zakúpiť kvalitné solárne panely za výhodnú cenu.

História solárnych panelov

Solárne panely sú založené na fyzikálnom princípe fotovoltaiky. Ten podobne ako ďalšie iné fyzikálne princípy bol známy už dávno v minulosti. Dlhú dobu však nikto nedokázal vymyslieť, ako ho rozumne využiť.

Objaviteľ tohto fyzikálneho princípu bol Alexander Edmond Becquerel, ktorý sa už v roku 1839 zaoberal problematikou fotovoltaiky. No na praktický spôsob využitia prišli až páni William Grylls Adams a Richard Evans Day, ktorí na základe slnečného žiarenia dokázali vytvoriť elektrické napätie.

Typy solárnych panelov

Uvažovali ste niekedy nad tým, ako sa zo svetlo transformuje na elektrickú energiu? Základom princípu fungovanie solárnych panelov je fotovoltaický článok. Práve tieto články sú zodpovedné za transformáciu svetelného žiarenia na elektrickú energiu.

Kremíkový kryštalický solárny panel

Tieto panely majú na svojom povrchu kremíkovú polovodičovú vrstvu, ktorá nemeria ani milimeter. Táto vrstva je ukrytá pod ochranným sklom a fóliou. Horná vrstva má antireflexnú vrstvu, ktorá zabezpečuje, aby sa svetlo od povrchu odrážalo v čo najmenšej miere.

Keď sa povie, že účinnosť týchto kremíkových kryštalických panelov je okolo 17 %, mnoho ľudí začne pochybovať o ich efektivite. Zoberte si však, že účinnosť štandardných spaľovacích motorov je okolo 15 %! Zo slnka teda dokážeme vytiahnuť  väčšiu účinnosť ako z ropy. To už skutočne niečo znamená.

Tenkovrstevný solárny panel

Solárnych panelov je síce už po svete dosť a dostať sa k ním nie je žiaden problém. Ich vývoj je však stále ešte len na začiatku a v budúcnosti nás v tejto oblasti čaká veľký progres. Na trhu sú zatiaľ k dispozícii okrem spomínaných kremíkových solárnych panelov ešte panely tenkovrstevné.

Pri tomto type sa jednotlivé články nanášajú priamo na sklo alebo dokonca plast. Účinnosť tenkovrstevných článkov je väčšinou nižšia ako u článkov kryštalických. Ich výhodou je však stúpajúca účinnosť aj pri nízkej intenzite dopadajúceho svetla. Všetky typy technológií majú svoje pre a proti.

Nemecká kvalita
Solárny panel Prestige 130W monokryštalický

 • Výkon: 130W
 • Tolerancia: +/- 3%
 • Účinnosť: 18,44%
 • Rozmery: 1205 x 670 x 35mm
 • Hmotnosť: 9kg
 • Záruka na zachovanie 90% výkonu: 19 rokov
 • Záruka na zachovanie 80% výkonu: 30 rokov

button

Pokiaľ trochu povolíme uzde fantázií a predstavíme si budúcnosť tenkovrstevných solárnych panelov, dá sa predpokladať, že ako nosič poslúži konkrétna budova. Fotovoltaické panely by sa jednoducho naniesli na fasádu namiesto farby.

Môžeme predpokladať, že účinnosť týchto panelov na povrchu budovy nebude veľmi vysoká, no vďaka nízkym nákladom pôjde stále o výhodné riešenie. Škandinávske firmy, ktoré sú v tomto odbore mimoriadne aktívne, už pracujú na podobných riešeniach. Stále však platí, že vývoj je v plienkach.

Perovskitové fotovoltaické panely

Možno si poviete, že tieto solárne panely sú ešte hudbou ďalekej budúcnosti, nie je to však úplne pravda. K realizácii majú bližšie, ako by ste si možno mysleli. Perovskit je tvorený obyčajnými zlúčeninami halogénov.

Predpokladá sa, že náklady na tento typ solárnych panelov budú podstatne nižšie ako pri kremíkových paneloch. Pritom účinnosť by mohla byť porovnateľná. Aby toho nebolo málo perovskitové panely môžu byť priehľadné. Skúste si predstaviť budúcnosť, kde je každé okno solárnym panelom. Úžasné, však?

Solárne panely a cena – koľko stoja?

Firiem, ktoré sa zaoberajú predajom a inštaláciou solárnych panelov neustále pribúda. Zorientovať sa v ponuke tak nemusí byť úplne jednoduchá úloha. My Vám však dodávame kvalitné informácie, aby ste zbytočne nepreplácali.

Najviac zrozumiteľným údajom, ktorý Vám pomôže si vybrať je priemerná cena za Watt peak alebo WP. Vďaka tomuto údaju bude orientácia a porovnávanie jednotlivých ponúk jednoduchšie. Samozrejme, nejde o komplexný údaj na základe ktorého by ste mali realizovať kúpu.

V hre je viacero faktorov. Zložitosť inštalácie, náročnosť montáže či princíp fungovania solárneho panelu. To všetko sa odrazí na výslednej cenovke. Podľa tvrdenia odborníkov je najdôležitejší faktor spotreba domácnosti.

Aby bola inštalácia solárnych panelov efektívna a mala zmysel, musí reálne a citeľne znižovať spotrebu a mesačné náklady domácnosti na energie. Návratnosť investície pri solárnych panelov je beh na dlhú trať. Záleží samozrejme od typu solárneho systému. Priemerná návratnosť investície sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15 rokov.

Kvalita za výhodnú cenu
Overený predajca solárnych panelov – predaj, montáž a poradenstvo Ecoprodukt.sk

 

 

 • Montáž a predaj solárnych panelov, elektrického vykurovania a ohrevu vody
 • Montáž a predaj fotovoltaických systémov
 • doprava ZADARMO pri nákupe nad 59 €
 • Expresné dodanie aj do 24 h
 • Pomoc so získaním Dotácií

button

Ideálny solárny systém pre bežné domácnosti s priemernou spotrebou by mal mať výkon od 1,5 do 2,0 kWp. Potrebné je však brať do úvahy aj kolísavosť slnečného žiarenia, polohu, kde solárne panely umiestnite a slnečnosť daného regiónu. Podľa individuálnych podmienok tak môže byť ideálny výkon aj vyšší, a to od 2,0 až 3,0 kWp.

Fotovoltaické panely a ich výhody

Jeden solárny panel sám o sebe nie je dostatočným zdrojom energie pre priemyselné či rezidenčné použitie. Pokiaľ má byť solárny panel zásobárňou energie pre bytový komplex alebo celú firmu, musí byť súčasťou fotovoltaikcého systému alebo panelu.

Možností, ako tieto systémy využiť a kde ich umiestniť je mnoho. Najbežnejšie umiestnenie fotovoltaických panelov je jednoznačne strecha a asi nie je potrebné detailnejšie vysvetlovať, prečo tomu tak je.

Prestrašiť môžete pokojne už existujúce konštrukcie či strechy, alebo použijete fotovoltaické panely ako strešnú krytinu. Takouto inštaláciou môžete mať aj u Vás doma estetickú a ekologickú strechu. Budete tak o krok bližšie k energetickej samostatnosti, čo môže byť v budúcnosti len prospešné.

Nemusíte sa pritom obávať, že Vám na streche budú „strašiť“ nejaké futuristické obrie panely a susedia sa budú diviť, čo to zas stvárate. Panely sú naozaj estetické, veľkostne primerané a ich montáž je jednoduchá.

Ohrev vody
Fotovoltaický systém na ohrev vody MARKO 1,68kW

Systém obsahuje:

 • 1x MPP regulátor s meničom MARKO
 • 6 x Solárny polykryštalický panel 280 Wp
 • 1 x Kompletna univerzalna konštrukcia na šikmú strechu pre 6 panelov
 • 20x Solárny kábel HIKRA 1500V prierez 1 x 4mm
 • Poistkový odpínač a poistky

button

Cena inštalácie fotovoltaických panelov záleží od veľkosti a umiestnenia panelov. Nejde však o žiadne závratné sumy, ceny fotovoltaických panelov sa pohybujú už od pár desiatok eur vyššie. Cena inštalácie závisí už od konkrétnej spoločnosti, odporúčame však vybrať skúsenú spoločnosť zastrešujúcu predaj, inštaláciu aj poradenstvo. Profesionálne spoločnosti pohybujúce sa v tejto oblasti Vám dokonca pomôžu aj so získaním dotácie.

Slnečné kolektory

Slnečné žiarenie je ľahko dostupným zdrojom energie, ktorý má skutočne veľký potenciál. Využívať túto energiu na ohrev vody v domácnosti či vo firme znie ako celkom chytrá myšlienka, však? Presne na to Vám poslúžia slnečné kolektory.

Ako fungujú slnečné kolektory?

Základom je správne umiestnenie slnečného kolektora. Ten by sa mal nachádzať na streche, natočený na stranu s najväčším podielom slnečného žiarenia. Kolektor absorbuje pomocou absorbéra slnečné žiarenie, ktoré mení na teplo a následne ho ďalej odovzdáva teplonosnej kvapaline v jeho vnútri.

Prostredníctvom nakumulovanej energie teplonosná kvapalina zohrieva vodu vo výmenníku. Celá prevádzka je automatická, čo zabezpečuje elektronické ovládanie kolektora. To automaticky podľa potreby zapína a vypína obehové čerpadlo. Pri nedostatku nakumulovanej slnečnej energie vodu dohrieva alternatívny zdroj tepla, ako napríklad kotol alebo elektrický ohrievač vody.

Cena slnečných kolektorov – kedy sa oplatia?

Samotná energia zo slnečného žiarenia je zadarmo, vstupnú investíciu je však vždy potrebné dobre zvážiť. Pri tomto rozhodovaní treba zvážiť hneď niekoľko faktorov. Medzi najzásadnejšie faktory patria:

 • Výkon a konštrukcia slnečného kolektora – najkvalitnejšie sú s medenými komponentmi
 • Tvar strechy – pri rovnej streche počítajte s nákladmi na rámovú konštrukciu
 • Vzdialenosť medzi slnečnými kolektormi a zásobníkom vody

Všeobecne platí, že výhodnosť investície do slnečných kolektorov rastie so spotrebou tepla. V praxi to znamená, že čím viac členov má domácnosť, tým viac sa oplatí investovať do slnečných kolektorov.

Cena inštalácie ideálneho systému pre 3 – 4 člennú domácnosť sa vo všeobecnosti pohybuje v rozmedzí 3000 – 4000 €. Existuje však množstvo špecifík, ktoré môžu cenu inštalácie pre jednotlivé domácnosti ovplyvniť.

Odhadnúť návratnosť takejto investície nie je práve jednoduchá úloha, pretože výsledok závisí od množstva meniacich sa faktorov. Ak sa rozhodnete investovať do slnečných kolektorov, nemali by ste očakávať, že sa Vám investícia vráti skôr ako za 7 – 8 rokov.

Solárne panely na chatu sú správna voľba

Pokiaľ nemáte v okolí svojej chaty zdroj elektrickej energie, alebo chcete byť energeticky sebestačný, solárne panely na chatu sú pre Vás ideálnym riešením. Tieto solárne systémy skladujú získanú energiu v akumulátoroch.

Akumulátor následne zásobuje elektrickú sieť na chate. Spotrebovať ju môžete s 12V elektrickými spotrebičmi. Pokiaľ chcete využívať spotrebiče na 230V budete si musieť zaobstarať menič napätia. Meniče napätia sa pohybujú cenovo do 10 €. Tento problém tak dokážete hravo vyriešiť a na chate bez problémov spojazdníte chladničku, televízor či rádio.

Solárne zavlažovanie je efektívne a výhodne

Patríte medzi nadšených záhradkárov? Potom určite viete, že pravidelné zavlažovanie je veľmi dôležitý faktor pre dosiahnutie tej najlepšej úrody. Solárne zavlažovacie systémy sú jednoduchý a efektívny spôsob, ako dostať vodu zo zbernej nádoby či vodného zásobníka priamo k rastlinám.

Eko čerpadlo
Solárne automatické zavlažovanie SOL-C24

 • Čím viac slnka, tým viac vody – voda je dodávaná raz za 3 hodiny
 • Rastliny zavlažuje automaticky, aj keď nie ste doma
 • Automatické zavlažovanie až pre 10 veľkých závesných košov alebo 24 x 20l črepníkov
 • Využíva až 90% menej vody ako cez hadicu
 • Jednoduché, ekologické, efektívne

 

 

button

Tieto systémy dodávajú vlahu automaticky a dostatočne pomaly na to, aby vlhkosť vsiakla už ku koreňom rastliny. Ďalšou výhodou solárneho zavlažovania je, že nepotrebujete žiadne elektrické káble, hadice a podobne. Inštalácia je jednoduchá a zvládnete ju aj sami. Systém následne pracuje automaticky a vyžaduje len minimálne obsluhovanie.

Solárne lampy

Pokiaľ sa bavíme o využití slnečného žiarenia v záhrade, nedá nám nespomenúť solárne lampy. Ide o skvelý spôsob ako jednoducho osvetliť aj odľahlejšie kúty vašej záhrady či skalky. Nepotrebujete káble ani zdroj napätia. Solárne panely umiestnené na vrchu solárnych lámp kumulujú energiu zo slnečného žiarenia a následne ju večer spotrebujú svietením.

vonkajšie svietidlá

K dispozícii sú rôzne typy solárnych lámp, či už nástenné, dekoračné, bodové, stĺpové alebo podlahové. Výber je len na Vás a na Vašej kreativite. Solárnymi lampami dokážete záhradu rozžiariť a vdýchnuť jej život.

Solárne čerpadlá pre záhradné jazierko či napájanie z prameňa

Ďalším skvelým prístrojom, ktorý dokáže bez problému fungovať na slnečnú energiu je solárne vodné čerpadlo. Slnečné žiarenie dopadá na solárny modul, kde sa kumuluje energia, ktorú následne využíva čerpadlo na svoj chod.

Fontána do záhrady
Solárna fontána s filtráciou Esotec Milano-F 101721 630l/h

 • Výkonné prúdové čerpadlo 10 W solárny modul
 • Optimálna cirkulácia vody a intenzívny prúd
 • Bez prevádzkových nákladov!
 • Jednoduché zapojenie a inštalácia
 • Súčasťou balenia filtračný box, ktorý predĺži životnosť čerpadla a vyčistí jazierko

 

button

V ponuke dokonca nájdete solárne čerpadlá špeciálne určené do záhradných jazierok. Mnoho z nich dokáže vytvoriť vo Vašom jazierku fontánu, ide o tzv. solárne fontány. Ide o originálny spôsob, ako oživiť záhradu a jazierko. Cena solárnych čerpadiel sa pohybuje od 30 € vyššie. Kvalitnejšie systémy nájdete v rozmedzí 150 – 200 €.

Elektrický ohradník pre chovateľov už aj na solárnu energiu

Elektrické ohradníky slúžia chovateľom po celom svete. Zabraňujú voľnému pohybu zvierať, ochraňujú pozemok a zároveň sú pre zvieratá bezpečné. Elektrický „šok“ spôsobený týmito ohradníkmi zvieratám neublíži, no naučí ich rešpektu.

Dostupné sú aj systémy elektrického ohradníka na solárnu energiu. Ide o solárne zostavy, ktoré sa skladajú z viacerých častí, medzi ktoré patrí samozrejme solárny panel, regulátor nabíjania, solárna batéria, poistka a káble. Zručnejší kutil zvládne inštaláciu tohto systému aj sám.

Veterné elektrárne sú ekologická alternatíva

V tomto článku sme sa venovali solárnej energii a solárnym systémom. Bola by však škoda nespomenúť ďalší alternatívny zdroj energie a tým je vietor. Medzi jeho najväčšie výhody patrí, že je ako zdroj energie nevyčerpateľný, bezpečný a ekologický,

Zapojenie tohto zdroja energie aj do Vašej domácnosti je určite na zváženie. Väčšina ľudí si stále spája elektrické elektrárne s veľkými vrtuľami s konštrukciu presahujúcou 10 m. Čoraz rozšírenejšie sú však domáce veterné elektrárne.

  Vložte komentár

  Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*