Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Spoznajte s nami Renault Arkana E-Tech s hybridným pohonom!

Renault Arkana patrí medzi SUV vozidlá, ktoré je možné zakúpiť až v troch verziách pohonu. Buď ide o 1,3 litrový štvorvalec v dvoch verziách výkonu alebo forma hybridu s atmosférickou 1,6. Práve hybridný pohon nesie meno Renault Arkana E-Tech, pri ktorom základ tvorí spomínaný atmosférický štvorvalec s nepriamym vstrekovaním paliva. Aké sú charakteristiky tohto vozidla? Pozrite sa s nami na všetky dôležité parametre!

Základy fungovania Renault Arkana E-Tech

Základným komponentom fungovania tohto vozidla je samozrejme spaľovací motor, ktorý však funguje spolu s dvomi elektromotormi s výkonom 15 a 36 kW. Elektromotor s menším výkonom plní úlohu štartéra a generátora. 36 kW elektromotor je súčasťou multimódovej prevodovky a jeho funkcia je predovšetkým pri pohone kolies. Energiu získava z 1,2 kWh akumulátora, ktorý je uložený v zadnej časti vozidla.

Medzi zaujímavé súčasti výbavy patrí prevodovka bez spojky – pre elektromobil sú dostupné 2 prevodové stupne, pre spaľovací motor 4.

Samotné fungovanie tohto hybridného automobilu je ale pomerne jednoduché – pokiaľ máte energiu, môžete jazdiť na elektrinu. Ak nemáte dostatok energie alebo potrebujete vydať vyšší výkon, využijete spaľovací motor. Medzi výhody takéhoto automobilu patrí najmä nízka spotreba paliva.

Jazdný výkon z 0 na 100 km/h je 10,8 sekundy. Batožinový priestor je až 480 dm3. Kombinovaný výkon je 105 kW pri 5600 ot./min. Emisie CO2 sa pohybujú v rozmedzí 108 až 109 g/km. Cena tohto nového vozidla sa pohybuje okolo 24 850 až 33 300 €. Renault Arkana v hybridnej verzii priamo pri brzdení rekuperuje energiu, vďaka čomu môžete po meste jazdiť takmer výlučne na elektrický pohon. Tým ušetríte peniaze a aj životné prostredie.

Výhodou tohto vozidla je aj pohodlný podvozok, ktorý je vhodný aj na športovejšiu jazdu. Tento 145 koňový hybrid si pritom poradí aj s jazdou za čo najnižšiu spotrebu. Viete ho tak využiť na široké spektrum účelov. Čo sa týka vonkajšieho vzhľadu typickými prvkami sú napríklad predné svetlomety v tvare písmena C, či predné a zadné ochranné prvky nárazníkov. Veľmi estetickým vonkajším prvkom je zvažujúca sa strecha, ktorá nevplýva na pohodlie, no má výrazný estetický účel. Pohodlnú jazdu určite spríjemní aj nesmierne pohodlný a estetický interiér.

 

Interiér a vzhľad

Interiér tohto vozidla je veľmi príjemný a pritom jednoduchý. Minimalistický vzhľad je na bežné používanie praktický a pohodlný. Interiér sa tak jednoducho dá udržiavať v čistote. Medzi typické pohodlné súčasti patria sedadlá, či napríklad mohutná hlavica „prevodovej páky“ z kvalitného hliníka. Miesta na sedenie je tu dostatok a aj kufor sa teším pomerne veľkým rozmerom. Celkový vzhľad interiéru aj exteriéru je veľmi príjemný a elegantný.

Palubnej doske dominuje dotyková obrazovka, ktorá pomerne rýchlo reaguje a umožňuje pohodlne ovládať jednotlivé náležitosti. Klimatizácia sa dá ovládať prostredníctvom klasických kruhových ovládačov. Veľa funkcií je možné ovládať priamo z volantu, čo je skvelé pre maximálne sústredenie počas jazdy. Množstvo odkladacích priestorov je tiež praktickou súčasťou tohto modelu.

Hybridné vozidlá a elektromobily sa čoraz viac dostávajú do popredia aj vďaka vlastnostiam pri ochrane životného prostredia. Renault Arkana patrí medzi modely, ktoré sú cenovo pomerne dostupné a dokážete s ním pohodlne fungovať na dennej báze. Rovnako ide o skvelé auto na cestu do mesta, ale zvládne aj dlhšie trasy. Aj elektronické vybavenie je slušné a preto si môžete užívať bezpečnú a pohodlnú jazdu s prepínaním na elektro alebo spaľovací motor.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*