Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Stropné svietidlá alebo lustre – veľký prehľad tých najlepších!

Na trhu je veľké množstvo stropných svietidiel alebo lustrov a pre zákazníka je často náročné sa zorientovať v ponuke jednotlivých obchodov či e-shopov. V tomto článku vám prinášame všetky potrebné informácie k správnemu výberu lustra.

Pre začiatok je dôležité mať vlastnú predstavu o tom, aké stropné svietidlo by ste chceli doma mať – teda či ide o klasický visiaci luster, alebo o nástenné osvetlenie či bodové svetlá.

Taktiež je dôležité mať predstavu o materiáli, z ktorého je luster vyhotovený. Najbežnejšie materiály sú sklo, kov alebo keramika, no nájdete aj stropné svietidlá z dreva či textílií. V dnešnej dobe je už ozaj z čoho vyberať.

V neposlednom rade je potrebné mať predstavu o cene, ktorú ste ochotný investovať. Na trhu sú lacné lustre v cene do 50 eur, no nájdete aj lustre vo vyššej cenovej kategórii od 100 eur vyššie.

Lacný luster vs drahý – oplatí sa investovať do stropného svietidla?

Ako sme už načrtli, stropné svietidlá nájdete v obchodoch v širšom cenovom rozpätí. Oplatí sa však zaplatiť viac? A aké výhody so sebou prináša drahší luster?

Ide o kombináciu viacerých faktorov – kvalita použitých materiálov, svietivosť, spotreba elektrickej energie a inteligentné funkcie, ktoré sú novým trendom pri stropných svietidlách.

Spravidla si priplatíte buď pokiaľ chcete dizajnovú lahôdku – moderný alebo honosný luster, vyrobený napríklad z krištáľu, ktorý sa stane nie len zdrojom sveta ale aj vkusným doplnkom vášho príbytku.

Alebo v druhom prípade si priplatíte, ak chcete z dlhodobého hľadiska ušetriť na spotrebe energie. Do tejto kategórie lustrov sa oplatí investovať viac, keďže to čo priplatíte sa vám z dlhodobého hľadiska vráti v podobe nižších účtoch za elektrickú energiu.

Náš tip: Nakupujte výhodne zo špecializovaných a overených e-shopov!

button
button
  button
button

Tieto šetrné stropné svietidlá sú často spojené s inteligentnými funkciami, ako možnosť nastavenia svietivosti pomocou diaľkového ovládača, nastavenie automatického vypnutia na určitý čas a podobne.

Dôležitým faktorom pri výbere stropného svietidla alebo lustra je samozrejme miestnosť, do ktorej sa ho chystáme umiestniť. Preto si povieme niečo viac o typoch lustrov vhodných do jednotlivých miestností.

Lustre do obývačky – moderné alebo rustikálne svietidlo?

Obývačka predstavuje miestnosť, v ktorej privítame našu návštevu, rodinu, či známych. Preto sa snažíme o to, aby mala svoju tvár a bola orientovaná v určitom štýle.

Či už si zvolíte klasický ba až rustikálny štýl miestnosti, alebo moderný dizajn, je len na vašom vkuse. Avšak je potrebné myslieť na to, že stropné svietidlo je výrazným prvkom miestnosti a preto by mal ladiť s celkovým konceptom, do ktorého je miestnosť štylizovaná.

Poznáme stropné svietidlá v podobe visiacich lámp, či podhľadových svietidiel zabudovaných priamo v strope miestnosti. Pri výbere treba brať v úvahu aj rozlohu miestnosti, keďže podhľadové svietidlá majú štandardne podstatne nižšiu svietivosť ako visiace lustre.

Pokiaľ chcete dopriať miestnosti skutočné honosný nádych, vhodnou voľbou by pre vás mohol byť krištáľový luster. Tento materiál sa vyznačuje práve spomínaným honosných nádychom, no tiež krehkosťou, preto je potrebné byť opatrný pri manipulácii so svietidlom.

Cena krištáľových lustrov je automaticky o niečo vyššia, no nie nadarmo sa hovorí „za krásu sa platí“. Samozrejme, široká ponuka obchodov a e-shopov vám umožňuje nájsť veľa estetických svietidiel aj z iných materiálov v cenovo dostupnejšej kategórii.

Najlepšie lustre do obývačky

  1. Závesné svietidlo BASKET 3xE27/60W/230V 

 

2. Massive ROUSSEAU 38206/06/10 závesný luster

 

3. Luster na reťazi Hakone 3xE27/60W/230V svetlá

 

4. Čierne lineárne závesné LED svietidlo 40W Premium
5. PHILIPS InStyle CANO 37265/17/16 závesný luster

Lustre do kuchyne netreba podceňovať.

Hlavným kritériom pre svietidlá do kuchyne by mala byť svietivosť. Miestnosť, v ktorej hodiny venujeme príprave obeda či nedeľného koláča, by nemala trpieť nedostatkom svetla. V opačnom prípade budú rovnako trpieť aj naše oči.

Dizajn je z praktického pohľadu až druhoradým kritériom pri výbere kuchynského lustra, no tiež nie je vhodné naň úplne zabudnúť. Do kuchyne sa hodia stropné svietidlá s dvomi či viacerými otočnými hlavami, pre dobré presvetlenie celej miestnosti.

Správnym riešením môžu byť aj zabudované bodové svetlá, ktoré sa môžu použiť na presvetlenie celej miestnosti alebo len určitých častí kuchynskej linky.

Keď už je reč o kuchynskej linke, presne tá predstavuje najdôležitejšiu a najvyužívanejšiu súčasť kuchyne, preto je vhodné na jej osvetlenie zakúpiť samostatné svietidlá.

V ponuke obchodov nájdete kuchynské svietidlá špeciálne pre tento účel. Obľúbenou alternatívou je LED osvetlenie kuchynskej linky. Tieto kuchynské svietidlá majú často podobu svietiacej lišty alebo bodových svetiel.

Najlepšie lustre do kuchyne

1. Lucide 31988/48/12 – LED bodové svietidlo 
2. Philips myliving KAVO 56414/17/16

 

3. Lucide 08424/05/30 – Závesné svietidlo

 

4. Vegard 2, 2x5W, bodový LED luster
5. Philips Ledino 69083/87/16 

Vhodný luster do spálne alebo detskej izby

Na prvé zamyslenie sa môže zdať, že do týchto miestností sa hodí rovnaký typ lustra. Avšak nemusí tomu tak byť! Rozdiel je v svetelnosti, ktorú v daných miestnostiach požadujeme.

V detskej izbe by ste od stropného svietidla či lustra chceli čo najviac svetla. Nechcete predsa, aby si vaše ratolesti pri domácich úlohách či čítaní knihy zbytočne namáhali oči. Tento problém sa dá vyriešiť aj stolovou lampou, no určite je vhodné do detskej izby zvoliť luster s vysokou svietivosťou.

V spálni zas možno oceníte o niečo viac intímnu atmosféru a menšie presvetlenie miestnosti. Luster do spálne by mal byť prispôsobený vašim požiadavkám a potrebám. Nájdu sa aj takí, ktorí majú spálňu spojenú s pracovňou. V tom prípade je vhodné podobné riešenie ako do detskej izby – čiže zvýšená svietivosť.

Najlepšie lustre do spálne či detskej izby

Správne kúpeľňové svietidlá dodajú šmrnc

Mnoho ľudí sa príliš nezaoberá kúpeľnými svietidlami. Je to však chyba, pretože aj kúpeľňa alebo toaleta patria medzi miestnosti, ktoré nenavštevujete len vy, ale aj vaša návšteva. Samozrejme, nejde o nijak výrazný prvok.

No správne zvolené svietidla vedia dodať miestnosti šmrnc a moderný nádych. Pritom nejde o veľkú investíciu. V internetových obchodoch nájdete množstvo lacných kúpeľňových svietidiel, či už visiacich alebo bodových svetiel.

Ak máte v kúpeľni veľké zrkadlo, určite by sme nad jeho horný okraj mali nainštalovať jedno alebo dve nástenné svietidlá, ktoré sa zvyčajne dajú podľa potreby natáčať. Tieto svietidlá majú estetickú aj praktickú funkciu.

Tou praktickou je, že môžu poslúžiť ako alternatíva k hlavnému kúpeľňovému stropnému svietidlu. Ušetria tak elektrinu a dodajú potrebné osvetlenie. Určite poznáte situáciu, keď idete v noci na toaletu alebo do kúpeľné a po stlačení vypínača vás oslepí prudké svetlo. Týmto situáciám sa s malými nástennými svietidlami vyhnete.

Najlepšie svietidlá do kúpeľne

1. Lucide 12160/28/67
2. Philips InStyle Vanitas 
3. Philips 32209/11/16
4. Philips HOTSTONE 34050/11/16 LED
5. Kvalfoss 3, 3 x 3 W, 250 lm, bodová lampa

Vonkajšie svietidlá alebo nočné lampy vykúzlia atmosféru

Netreba zabudnúť na záhradu! Vonkajšie svietidlá dodajú vašej záhrade alebo terase nie len svetelnosť ale aj atmosféru a štýl. Správne umiestnené nočné lampy premenia vašu záhradu na miesto pokoja a večernej pohody.

Zvyknete na záhrade grilovať alebo si posedíte pri pohári vína? Potom sú nočné lampy tou správnou voľbou! Nezabudnite na LED svietidlá, ktoré vďaka svojej jasnej svietivosti zaujmú a zvýraznia.

Čoraz väčšej popularite sa tešia aj solárne lampy. Môžete pomocou nich osvetliť chodník. Či už dlažbový chodník alebo vychodená cestička, lemovaná lampami vždy vyzerá lepšie.

Solárne lampy sú tiež správnym prvkom na oživenie skalky. V noci vám ju pekne presvetlia a dodajú jej príjemnú atmosféru. Pri výbere solárnych lámp však treba byť opatrný.

Často tu platí, že najlacnejšie riešenie nie je to najlepšie. Lacné solárne lampy zvyknú byť vyrobené z plastov, ktoré toho veľa nevydržia. Taktiež ich solárne panely nie sú spoľahlivé a môžu po pár dňoch či týždňoch používania vypovedať službu.

Zo skúsenosti však vieme, že väčšina ľudí si najprv do záhrady kúpi lacné solárne lampy za 5 – 7 eur. Tie poslúžia ani nie jednu letnú sezónu a končia v koši. Škoda plastu a vyhodených peňazí. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať cena 20 – 25 eur za lampu privysoká, verte že za kvalitu je to adekvátna cena.

Na záver – lampy, svetlá, svietidlá a lustre

V tomto článku sme vám priblížili typy svietidiel a lustrov do jednotlivých miestností či do záhrady. Veríme, že sme vám pomohli s výberom a poskytli zaujímavé info. Pre viac článkov o domácnosti, elektronike či rôznych zaujímavostiach sledujte náš web gety.sk!

Náš tip: Nakupujte z pohodlia domova! Doprajte si zaslúženú kvalitu za výhodné ceny v overených eshopoch svetsvietidiel.sk, electronic-star.sk, najlampy.sk, a 123led.sk.

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*