Header Ad

Šport a zdravie

Najčítanejšie

Tandemový zoskok, šport pre milovníkov adrenalínu. Ako začať?

Láka vás predstava voľného pádu, ktorý vám rozprúdi krv v žilách? Tandemový zoskok či dokonca sólo zoskok z lietadla vám poskytne zaručený adrenalínový zážitok. Zistite, čo vás čaká pred prvým zoskokom a s akými obmedzeniami by ste sa mohli stretnúť.

Tandemový zoskok s inštruktorom

Pred samotným tandemovým zoskokom vás neminie krátke teoretické a praktické školenie, pri ktorom sa oboznámite so základnými technickými informáciami (trvanie max. 30 min).

Následne vás čaká cca 20 min stúpanie do výšky. Zvyčajne si volíte medzi skokom z 3 000 alebo 4 000 metrov nad zemou. Rozdiel je v dĺžke voľného pádu – padák sa otvorí vo výške 1 500 metrov. Pri takomto zoskoku budete môcť padák na chvíľu ovládať, avšak celú akciu, rovnako ako pristátie, má v rukách tandem pilot. Vy budete pasívny. Zážitok, od prípravy po pristátie trvá približne hodinu.

Sólo zoskok s padákom

Pre odvážnych ľudí, ktorí uvažujú o tom, že sa budú parašutizmu venovať aj v budúcnosti, odporúčame absolvovať sólo zoskok. Aj v tomto prípade vás čaká pozemná príprava – rozsiahla teória a prax. Ide o minimálne 6 hodín školenia, ktoré je súčasťou základného parašutistického výcviku (môže byť rozdelený aj na 2 dni). Na jeho konci vás čaká preskúšanie.

Inštruktor bude počas celého zoskoku s vami komunikovať pomocou vysielačky a navigovať vás. Nemusíte sa obávať, je to jednoduchšie ako pilotovanie lietadla.

Obmedzenia 

Telesné obmedzenia: Tandemový zoskok je viazaný minimálnou výškou 1,2 metra a váhou maximálne do 100 kg. Spodná veková hranica je 8 rokov.

Zdravotné obmedzenia: Aj napriek tomu, že nie je nutné absolvovať lekársku prehliadku, zážitok nie je vhodný pre ľudí s cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami či epilepsiou. Ak nosíte dioptrické okuliare, nebudete znevýhodnený – dostanete prekrývacie ochranné okuliare.

Sezónne obmedzenia: Zoskoky sa realizujú iba v prípade dobrého počasia. Ide o sezónnu záležitosť, ktorá sa realizuje zväčša len v mesiacoch apríl až október.

Zdroj obrázku: Petr Pohudka / Shutterstock.com

    Vložte komentár

    Vaša mailová adresa nebude zverejnená.*